در راستای گسترش روابط فرهنگی بین‌المللی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین کتابخانه‌های ملی ایران و فیلیپین


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۹/۱۵ - ۱۵:۲۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۹/۱۹ - ۱۲:۵۰:۵۴
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین کتابخانه‌های ملی ایران و فیلیپین
کتابخانه‌های ملی ایران و فیلیپین تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،در راستای توسعه روابط دوجانبه و فرهنگی و گسترش و تعمیق همکاری‌ها در زمینه‌های کتابخانه‌ای، اسنادی، علمی و آموزشی، در مراسمی که بصورت ارتباط مستقیم و مجازی با کتابخانه ملی فیلیپین برگزار گردید، تفاهم‌نامه همکاری به امضای علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سزار گیلبرت کیو.آدریانو، رئیس کتابخانه ملی فیلیپین رسید.

در این مراسم عبدالمجید ابوالقاسمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین با بیان این که اولین تفاهم‌نامه کتابخانه‌های ملی دو کشور در سال 1377 منجر به راه‌اندازی اتاق ایران در فیلیپین شد و تفاهم‌نامه بعدی به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد، ابراز امیدوار کرد با اجرای این تفاهم همکاری‌های مفید و موثری در حوزه تبادلات کارشناسان، نسخ خطی، و برنامه‌های فرهنگی و برنامه‌های اتاق ایران شکل‌ بگیرد.

 سزار گیلبرت کیو.آدریانو، رئیس کتابخانه ملی فیلیپین نیز با ضمن ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم‌نامه، آن را در راستای گسترش روابط فرهنگی و توسعه روابط دو جانبه و همکاری­‌های سازنده و مهم بین کتابخانه‌های ملی دو کشور دانست.

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز با بیان اینکه بهترین پیوندها بین جوامع مختلف، پیوند مراکز فرهنگی و از جمله کتابخانه‌های ملی است، گفت: اگر موضوعات فرهنگی و مطالعاتی در جوامع بشری اهمیت داشت، امروز شاهد جنایات رژیم صهیونیستی و کشته شدن زنان و کودکان بی‌دفاع، و از بین رفتن کتابخانه‌های غنی فلسطین نبودیم.

مختارپور کتابخانه‌های ملی جهان را میراث فرهنگی متعلق به تمام بشریت در تمام دوران‌ها دانست و گفت: ارتباط بین کتابخانه‌های ملی کشور‌های مختلف می­تواند منجر به اشتراک­گذاری این میراث فرهنگی بین پژوهشگران و محققان جهان شود.

وی در پایان با اذعان به اینکه قدمت فعالیت‌های کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در شکل جدید سازمان‌یافته آن، نزدیک به یک قرن است، آن را محل انباشت منابع، تجربیات، آموزش، پژوهش، دیجیتال‌سازی و منابع کتابخانه‌­ای دانست و آمادگی سازمان را برای به‌اشتراک‌گذاری این تجربیات با کتابخانه و آرشیو ملی فیلیپین اعلام و نسبت به عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه در کوتاه‌ترین زمان، تاکید کرد.

لازم به ذکر است به اشتراک‌گذاردن اطلاعات و تجارب و مبادله استاد و کارشناس، مبادله مواد کتابخانه­‌اي، برگزاری دوره­‌ها، کارگاه‌­ها، نمایشگاه­‌ها، هم‌­اندیشی‌­ها و فراهمایی­‌ها ازجمله بندهای این تفاهم‌نامه است.

گفتنی‌است در این مراسم  دولورس دی.کارونگی، رئیس بخش مرجع کتابخانه ملی فیلیپین، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی، سیدهادی موسوی معاون اسناد ملی، میترا حاجیان سرپرست حوزه ریاست، روابط‌عمومی و امو‌ر بین‌الملل حضور داشتند.