به مناسبت هفته کتاب؛

سامانه جستجوی تمام‌متن در اسناد آرشیوی رونمایی می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۵ - ۷:۴۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۵ - ۸:۱۴:۴۹
سامانه جستجوی تمام‌متن در اسناد آرشیوی رونمایی می شود
سامانه جستجوی تمام‌متن در اسناد آرشیوی، همراه با پیاده‌سازی استاندارد «ALTO» همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، سامانه جستجوی تمام متن در اسناد آرشیوی، همراه با پیاده‌سازی استاندارد «ALTO» به همت اداره کل پردازش و منابع دیجیتالِ معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان در 2 سال گذشته آماده شده و قرار است از نسخه آزمایشی این سامانه در تاریخ 27 آبان ساعت 9 در آرشیو ملّی ایران (ساختمان گنجینه) رونمایی شود.

این سامانه به منظور توسعه و متناسب‌سازی فناوری «OCR» برای اسناد حروف‌چینی شده قدیمی و معاصر، از زمان دوره پهلوی اول تا به امروز، طراحی شده‌است.

در سامانه جستجوی تمام متن در اسناد آرشیوی، علاوه بر استخراج متن از تصاویر اسکن شده، ساختار هر صفحه در قالب استاندارد «ALTO» که استانداری برای برچسب‌زنی ساختار عناصر و متون در هر صفحه است؛ تحلیل و استخراج می‌شود. به کمک این استاندارد هنگام جستجو، محل وقوع هر کلمه در متن، مشخص و نشانه­گذاری شده و برای کاربر نمایش داده می‌شود.

همچنین موتور جستجوی سامانه دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای بهبود دقت در جستجوی متنی، توسعه پیدا کرده است تا قابلیت جستجوی کلمات مجاور در متن (Proximity Search) را  فراهم کند. این قابلیت از ابتدای آذر 1402 در سامانه دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قابل استفاده خواهد بود.