نمایش شیشه‌ای شاهنامه فردوسی در کتابخانه ملی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۱۱:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۵:۵۲:۲۳
نمایش شیشه‌ای شاهنامه فردوسی در کتابخانه ملی ایران
یک استاد نقاشی با بیان اینکه هنر نقاشی پشت شیشه از جمله هنرهای در حال منسوخ شدن است، گفت: شاهنامه فردوسی به صورت چاپ سنگی برای اولین بار در هنر نقاشی پشت شیشه به تصویر درآمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نمایشگاهی از آثار نقاشی پشت شیشه به همت موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران با عنوان «درخشش اساطیر در بی‌رنگ رنگارنگ» برگزار شد.

مهرنوش بشارت – هنرمند و سرپرست تیم نقاشی پشت شیشه با بیان اینکه آثار به نمایش در آمده مضمونی از آثار میرزا علیقلی خویی است اظهار داشت: در این نمایشگاه 21 تابلوی نقاشی با الهام از تصاویر شاهنامه فردوسی به همراه ۱۸ نسخه خطی و  چاپ سنگی نفیس به نمایش درآمده است.

این استاد نقاشی پشت شیشه با اشاره به اهمیت این هنر افزود: هنر نقاشی پشت شیشه از جمله هنرهای در حال منسوخ شدن است که تیم ما که شامل 10 تا 15 نفر است سعی در احیاء این هنر دارد و پروژه بعدی کاشی های مربوط به دوران ایلخانیان، ساسانیان، پارت ها و قاجار است که برحسب کاشی پردازش می شوند. 

بشارت نقاشی پشت شیشه را با هنر ویترای و عکس برگردان متفاوت دانست و گفت: در طراحی پرتره ابتدا بر روی کاغذ فون صورت را ترسیم می کنیم و از کل به جز است اما در این هنر از جز به کل کار می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه چاپ سنگی به صورت نقطه ای است بر همین اساس تیم ما در مدت یک و نیم سال با وجود سختی ها در تعبیه این آثار در پشت شیشه این نقاشی ها را به مرحله اجرا در آورد.

گفتنی است این آثار که اولین بار در موزه گنجینه ملک به نمایش درآمدند و برای دومین بار در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در معرض دید عموم قرار گرفت.

این نمایشگاه از تاریخ 21 لغایت 30 مهرماه همه روزه و در ساعات اداری برای علاقه‌مندان قابل بازدید خواهد بود.

انتهای مطلب/