درباره

دامنه كاربرد استاندارد Z3950 در بازیابی و تبادل اطلاعات بین نظام های ناهمگون اطلاعاتی است. به بیانی دیگر پروتكل Z 3950 كاربران را قادر می سازد تا نظام هاى اطلاعاتى متفاوت را بر روى انواع شبكه‏ ها و اینترنت از طریق یك محیط كاربر واحد جستجو كنند.
این پروتكل شامل مجموعه ای از قوانین، فرمت ها و روش های ارتباطی منظمی است كه بین نظام های اطلاعاتی مختلف ارتباط برقرار می كند و تعیین می كند چگونه یك نظام اطلاعاتی می تواند با سایر نظام های اطلاعاتی ناهمگون ارتباط برقرار كند.

این پروتكل با استاندارد كردن پرسش و پاسخ در دو لایه خدمات دهنده و خدمات گیرنده عمل می كند. در نرم افزار كتابخانه ملی (رسا) نیز دو لایه ZClient و ZServer پیاده سازی شده است. به عبارتی كتابخانه ملی می تواند با  ZServer جزو یكی از هزاران كتابخانه ای قرار گیرد كه به ارائه خدمات Z3950 می پردازند و با ZClient می تواند به زنجیره ای از كتابخانه هایی بپیوندد كه این پروتكل را در سطح Server پشتیبانی می كنند و به بازیابی اطلاعات بپردازد.


بدین ترتیب هر نرم افزاركتابخانه ای كه مجهز به ZClient است می تواند با ثبت مشخصات سرور Z3950 كتابخانه ملی در بخش تنظیمات Z3950 نرم افزار محلی خود، از اطلاعات پایگاه كتابشناسی كتابخانه ملی بهرمند شود.

مشخصات سرور Z3950


Server Address: z3950.nlai.ir
Port: 210
Database: Default
Options: search pereset scan namedResultSets resultCount

 

نكته مهم:
ركوردها در پایگاه داده كتابخانه ملی با فرمت یونی كد (Unicode) ذخیره می شوند. برای جستجو و مشاهده اطلاعات ركوردها باید Client مورد استفاده نوع نویسه یونی كد (Unicode) را پشتیبانی كند.

Use Attribute

SEARCH TYPE 

1016

General Keyword

4

Title Keyword

7

ISBN

8

ISSN

21

Subject heading

31

Date of Publication

59

Place of Publication

1018

Publisher

1003

Author