معرفی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده اهل علم و پژوهشگران به انتشار منابع مرتبط با علم اطلاعات و دانش‌ شناسی، علوم آرشیوی و اسلام و ایران همچنین نشریات علمی، مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات، نامه ایران و اسلام و گنجینه اسناد اقدام می‌نماید. علاوه بر این باز تولید محدود تعداد زیادی از نشریات قدیمی (عصر قاجار)  را انجام داده است.
هم اکنون درخواست و خرید منابع به صورت غیرحضوری از طریق فروشگاه مجازی و فرمت الکترونیک از طریق سایت برای علاقه مندان، امکان‌پذیر است.
شما می‌توانید با ثبت نام در پورتال نشریات به نشانی   (www.nlai.ir)انتشارات سازمان از متن کامل مقاله‌ های نشریات "مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات"، "گنجینه اسناد" و "نامه ایران و اسلام" استفاده کنید. همچنین امکان استفاده از محتوای لوح ‌های فشرده از طریق نرم‌ افزار رسا در اختیار شماست.

اهم وظایف و فعالیت ها

.1تشکیل جلسات کار گروه تخصصی انتشارات و شورای انتشارات در راستای حمایت از پدیدآوران و چاپ و انتشار آثار آنان که مرتبط با فعالیت‌ ها و اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران باشد. بدین منظور علاقه مندان باید به ترتیب ذیل عمل نمایند.

.1-1دریافت اثر از پدیدآوران و تکمیل فرم‌های مربوطه

.1-2طرح موضوع در کارگروه تخصصی انتشارات

.1-3دریافت نظر داور و یا داوران

.1-4دریافت نظر معاونت تخصصی

.1-5طرح نتایج بدست آمده در شورای عالی انتشارات

.1-6اطلاع‌رسانی درخصوص نتیجه کار به متقاضیان

.1-7انعقاد قرارداد

.1-8چاپ و انتشار اثر

.2چاپ و انتشار نشریات علمی پژوهشی و تخصصی: "مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات"؛ "گنجینه اسناد" و "نامه ایران و اسلام"

.3 معرفی و فروش کتب چاپ شده سازمان از دو طریق حضوری (در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران) و فروشگاه مجازی

.4 احیاء و چاپ کتب نفیس و کمیاب سازمان

.5 ارائه فایل الکترونیکی برخی کتب به صورت رایگان در سایت سازمان جهت بهره‌ برداری علاقه مندان

آثار منتشر شده سازمان تاكنون

.1فصلنامه مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات: 99 شماره.

.2فصلنامه گنجینه اسناد: 95 شماره.

 .3فصلنامه نامه ایران و اسلام:  7 شماره.

.4کتاب: 613 عنوان.

.5کتاب های نفیس: 4 عنوان.

.6روزنامه‌های احیاء شده عصر قاجار: 25 نشریه.

.7کتابشناسی ملی ایران: 18 نگارش.  (DVD)

.8روزنامه ایران: نگارش اول.  (DVD)

.9مستند مشاهیر به انضمام سرعنوان‌های موضوعی: نگارش اول.  (DVD)

لوح فشرده کتابشناسی ملی

کتابشناسی ملی ایران از سال 1376 به بعد به‌ صورت لوح فشرده منتشر می شود. اکنون این کتابشناسی در هر سال در سه نوبت منتشر می‌شود. هر لوح‌ فشرده حاوی کل مدارک قبلی به اضافه افزوده‌های جدید است. آخرین شماره حاضر، شماره اول لوح فشرده 1384 است که دارای 610,266 عنوان فارسی، 269,16 عنوان لاتین در موضوع ایران‌شناسی، 9759 عنوان لاتین در موضوع‌های دیگر، 1414 جزوه، و 880,152 رکورد مستند مشاهیر و مؤلفان است. لازم به ذکر است امکان جستجو در این کتابشناسی از طریق اینترنت نیز وجود دارد. برای جستجو دراین پایگاه اینجا کلیک کنید.
 
 

پژوهشگران می توانند برای تهیه این لوح فشرده به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نشانی: میدان ولی عصر، خیابان شقاقی، خیابان به آفرین پلاک 60 مراجعه نمایند.
تلفن فروشگاه (به آفرین): 88941946
تلفن فروشگاه (کتابخانه ملی): 81623315 – 81623317

لوح فشرده نمایه ملی

لوح فشرده نمایه ملی ایران حاوی نمایه مقالات نشریات جمهوری اسلامی ایران است .این مقالات با استفاده از اصطلاحنامه اصفا به صورت مقید نمایه شده است. در این لوح فشرده علاوه بر امکان جستجو د ر نمایه هر مقاله این امکان از طریق عنوان، نویسنده و نام نشریه در دو محیط Dos و Windows فراهم آمده است. نمایه ملی ایران همه ساله و در سه سری منتشر می شود. لازم به ذکر است امکان جستجو در مقالات نمایه ملی ایران از طریق اینترنت نیز وجود دارد. برای جستجو در این پایگاه اینجا کلیک کنید.

آخرین ویرایش لوح فشرده نمایه ملی:
 
ویرایش ششم شامل اطلاعات کتابشناختی و موضوعی 451049 رکورد مقاله در مطبوعات ایران از فروردین 1372 تا اسفند 1385

پژوهشگران می توانند برای تهیه این لوح فشرده به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نشانی: میدان ولی عصر، خیابان شقاقی، خیابان به آفرین پلاک 60 مراجعه نمایند.
تلفن فروشگاه (به آفرین): 88941946
تلفن فروشگاه (کتابخانه ملی): 81623315 - 81623317