درباره

کتابخانه ملی ایران در راستای ایفای هر چه بهتر رسالت خود، امکان استفاده از اینترنت را در تالارهای مطالعه برای مراجعان فراهم آورده است.

مراجعان محترم می توانند با استفاده از رایانه های شخصی خود و یا رايانه های تعبیه شده در بخش منابع غيركتابی، با درج شناسه كاربری و رمز عبور، از اینترنت استفاده نمايند.

نحوه استفاده

توجه به نکات زیر در هنگام ثبت نام و استفاده از اینترنت در محیط کتابخانه ضروری است:

 

1. شناسه کاربری هر عضو، شماره عضويت است كه بر روی كارت عضويت درج شده است. رمز عبور  برای استفاده از نرم افزارهای کتابخانه ملی و استفاده از اینترنت، هنگام ثبت نام به آدرس پست الكترونيكی كاربران ارسال و يا به تلفن همراه آن ها پيامك می شود.

2. یکی از الزامات برای ثبت نام، پست الکترونیکی و شماره تلفن همراه معتبر است. رمز عبور از اين طرق برای شما ارسال خواهد شد.

3. هر كاربر مي تواند با استفاده از رايانه های سايت (دستگاه های رايانه كه روی هر كدام، كاربری اينترنت درج شده است)، روزانه 3 ساعت و با رايانه شخصی، بدون محدوديت زمانی (با محدويت حجمی MB 400  در روز)، از اينترنت وايرلس كتابخانه ملی استفاده نمايد.

4. هر کاربر با استفاده از رایانه شخصی خود در طول روز مجاز است تنها از یك شناسه کاربری استفاده نماید و استفاده از شناسه کاربری اشخاص ديگر، خلاف قوانین است. بدیهی است در صورت مشاهده اين مورد، با متخلف برخورد خواهد شد.

5. الزامی است تمامی دستگاه ها در طول روز تنها یك IP اتوماتیك از سیستم اخذ نمایند. تغییر IP به هر شکل، از جمله تغییر MAC address ، دادن IP استاتیك و... خلاف مقررات كتابخانه است .

6. مسئولیت صحت کلیه اطلاعات بر عهده شخص است، و در صورت عدم احراز آن در هر زمان، شناسه کاربری از اعتبار ساقط خواهد شد.

7. اطلاعاتی که برای شما از طریق پست الکترونیکی  و  تلفن همراه ارسال می گردد، مختص شماست. بنابراين می بايست از ارائه و افشای آن به دیگران خودداری نمایید، در غیر این صورت عواقب سوء استفاده از آن توسط دیگران به عهده شخص شماست.

8. صفحه ورود شناسه كاربری و رمز عبور پس از اتصال به شبکه وایرلس  و درج نشانی وب سايت سازمان اسناد و كتابخانه ملی قابل مشاهده است.

9. درصورتي كه اعتبار كارت عضويت شما به اتمام برسد، شناسه كاربری و رمز عبور اينترنت شما هم غير فعال می شود، به منظور فعالسازی مجدد آن نياز است به اداره عضويت مراجعه، فرم تمديد اعتبار کارت عضویت را تكميل نماييد. در همان زمان اعتبار اينترنت شما تمديد خواهد شد.لازم به ذكر است در صورت تغيير شماره تلفن همراه و نيز آدرس پست الكترونیكی نياز است نسبت به ويرايش آن ها اقدام نماييد.

10. با مراجعه به http://opac.nlai.ir در قسمت عضویت امانت/ ویرایش پروفایل امكان تغییر کلمه عبور مهياست. در صورتیکه رمز عبور خود را فراموش نموديد بر روی «تغییر  کلمه عبور»، کلیک کرده و گزینه کلمه عبور خود را فراموش کرده ام  که در پایین  صفحه ورود قابل مشاهده است،  کلیک کنید شناسه کاربری خود را وارد نموده و روی کلمه ارسال کلیک کنید رمز عبور به آدرس پست الكترونيكی شما ارسال می گردد.

11. علاوه بر رايانه های موجود در بخش سايت اينترنت و تالار رقومی، شما مي توانيد بر روی رایانه شخصی خود نيز از پايگاه های اشتراكی سازمان با دسترسی متن باز استفاده نمایید. در حال حاضر پايگاه های اشتراكی سازمان عبارتند از: نما متنن نشريات، بانك مجلات تخصصی، بانك نشريات كشور، پايگاه سيويليكا