با حمایت از اثر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان و اسناد و کتابخانه ملی ایران؛

رساله دکتری «درمان آسیب زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذهای تاریخی با استفاده از شستشو و عوامل کاهنده» بررسی می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۹/۲۰ - ۱۱:۴۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۹/۲۰ - ۱۱:۴۷:۲۱
رساله دکتری «درمان آسیب زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذهای تاریخی با استفاده از شستشو و عوامل کاهنده» بررسی می شود
معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در آستانه هفته پژوهش و برگزاری چهاردهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان و در راستای حمایت معنوی از آثار برگزیده جشنواره سیزدهم، نشست معرفی، نقد و بررسی رساله دکتری برگزیده در محور حفاظت و نگهداری منابع آرشیوی و کتابخانه‌ای با عنوان «درمان آسیب زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذهای تاریخی با استفاده از شستشو و عوامل کاهنده» اثر مصطفی خواجه‌محمودی را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، این رساله دکتری که در بهمن 1400 در دانشکده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان دفاع شده است، در راستای حفاظت کاغذ به عنوان ماده‌ای پرکاربرد و ابزار ثبت وقایع و رویدادهای گذشته، حفظ میراث گذشتگان و انتقال به آیندگان انجام شده است. حفاظت آثار کاغذی، به سبب اهمیتی که اسناد، مدارک و نسخه‌های خطی در طول تاریخ داشته‌اند، تاریخچه‌ای دیرینه دارد. اکسیداسیون یکی از فرایندهایی است که سبب تخریب ساختار کاغذ می‌شود و زرد شدگی محصول این فرایند مخرب است. حفاظت ساختار مادی، نیازمند شناخت کافی از اثر تاریخی و درک صحیح عوامل و فرایندهای تأثیرگذار در تخریب آن است. راهکارهای حفاظت و مرمت مستلزم انجام آزمون‌هایی با توجه به متغیرهای گوناگون محیطی است تا اطمینان لازم از کارایی عملیات حفاظت و مرمت به دست آید.

خواجه‌محمودی در پژوهش حاضر به دنبال راهکارهایی برای کاهش زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذ به وسیله شستشو و عوامل کاهنده با کمترین میزان آسیب ساختاری به آن است. او با هدف حفاظت و درمان کاغذهای تاریخی در صدد آن است که دریابد چگونه می توان تأثیر استخراج و احیاء محصولات تخریب رنگی بر استحکام و مقاومت کاغذ را ارزیابی کرد و این کار چگونه از آسیب بیشتر به کاغذ جلوگیری می کند.

این نشستِ تخصصی با حضور مهرناز آزادی بویاغچی، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان، مجید قهرمان‌افشار، عضو هیئت علمی گروه پژوهشی شیمی و فرایند پژوهشگاه نیرو، دکتر محمد حدادی، مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مصطفی خواجه‌محمودی، پدیدآوراثر و مدرس دانشگاه سیستان و بلوچستان و صدیقه روحی، دبیر نشست و مشاور معاونت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران روز سه‌شنبه 21 آذر 1402 ساعت 10:30 تا 12 به صورت مجازی در آدرس https://vc.nlai.ir/pajohesh برگزار خواهد شد.

نشست معرفی و بررسی رساله دکتری «درمان آسیب زردشدگی ناشی از اکسایش سلولز کاغذهای تاریخی با استفاده از شستشو و عوامل کاهنده» پنجمین نشست از سلسله نشست‌های حمایت معنوی از آثار برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال 1401 است. پیش از این، چهار نشست‌ دیگر برای معرفی، نقد و بررسی آثار برگزیده جشنواره سیزدهم برگزار شده است. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سامانه جشنواره ملی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرس https://researchfestival.nlai.ir/  به محتوای نشست‌های پیشین دسترسی داشته باشند.