سند واقعه 23 نفر برای آیندگان ماندگار شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۷ - ۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۷ - ۹:۳۵:۶
سند واقعه 23 نفر برای آیندگان ماندگار شد
کارگردان فیلم 23 نفر گفت: برای ساخت این فیلم تلاش این بود تا سند و روایت این واقعه از دفاع مقدس به صورت واقع گرا برای نسل امروز و آینده با صدا و تصویر سینمایی ماندگار بماند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با هفته دفاع مقدس، فیلم سینمایی23 نفر با حضور اشرف بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مهدی جعفری – کارگردان و مجتبی فرآورده – تهیه کننده این فیلم با حضور ‍‍پرسنل  و اعضای کتابخانه ملی و علاقه‌مندان به سینمای دفاع مقدس به صورت اختصاصی در کتابخانه ملی اکران شد.

پس از اکران فیلم 23 نفر - مهدی جعفری - کارگردان فیلم در توضیحاتی درباره ساخت این فیلم  عنوان کرد: این فیلمی بود که پس از 10 الی 15 سالی که قبلاً مستند آن را ساخته بودم تحقق یافت زیرا یکی از آرزوهایم این بود که مستند این واقعه را در شکل سینمایی بسازم زیرا نوجوانان با مستند میانه خوبی ندارند.

وی ادامه داد: برای ساخت این فیلم تلاش این بود تا سند و روایت این واقعه برای نسل امروز و آینده با صدا و تصویر سینمایی ماندگار بماند، که خوشبختانه با یاری آقای فرآورده و سازمان هنری اوج این فیلم ساخته شد.

جعفری تصریح کرد: در ساخت فیلم 23 نفر سعی بر آن بود تا یک فیلم دفاع مقدس واقع گرا ساخته شود کما اینکه براساس قانون نانوشته در عالم سینما – کارگردان می‌تواند تغییراتی در اقتباس‌های سینمایی داشته باشد ولی ما سعی کردیم به موضوع داستان وفادار باقی بمانیم. با این وجود این فیلم با اقتباس از دو کتاب (آن بیست و سه نفر) و (خاطرات ملاصالح) ساخته شده است البته به طور کامل نیز اقتباس صد درصدی نبوده و در جاهای بده بستان‌هایی با نویسنده‌ها داشتیم.

وی با تشریح یکی از ویژگی‌های بارز فیلم 23 نفر - که بازیگران نوجوان آن بود، عنوان کرد: ما در این فیلم یک گروه قهرمان داریم و یک قهرمان انفرادی، و از طرفی نیز این نوجوانان پس از فراخوان بسیار تحت آموزش قرار گرفتند و این درحالی بود که این نوجوانان 4 ماه باید دور از شهرهای خود بوده و از درس های خود نیز عقب نمی ماندند که هماهنگی این کارها را آقای فرآورده به خوبی انجام دادند.

در ادامه این مراسم مجتبی فرآورده - تهیه کننده فیلم 23 نفر که پروانه زرین بهترین فیلم سینمای ایران در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان را نیز کسب کرده است در پاسخی درباره وضعیت جسمی ملاصالح - حال جسمانی او را خوب توصیف کرد.

در خاتمه اکران فیلم 23 نفر با حضور اشرف بروجردی - رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از مهدی جعفری – کارگردان و مجتبی فراورده - تهیه کننده فیلم 23 نفر تقدیر به عمل آمد.

۲۳ نفر یا بیست و سه نفر، گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی بودند که در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. این گروه کم سن و سال بین ۱۳ تا ۱۷ سال سن داشتند و اکثراً از تیپ ثارالله کرمان اعزام شده بودند و در اردیبهشت ۱۳۶۱ در مرحله مقدماتی عملیات بیت‌المقدس در مناطق مختلف جبهه اسیر شدند. در سال ۱۳۹۷ فیلم ۲۳ نفر به کارگردانی مهدی جعفری با سرمایه‌گذاری سازمان هنری رسانه‌ای اوج ساخته شد.

انتهای مطلب/