فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران:

تجهیز و ساخت کتابخانه های بزرگ در اولویت های فرهنگی کشورها قرار گیرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۱۱:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۱۵:۲۶:۱۴
تجهیز و ساخت کتابخانه های بزرگ در اولویت های فرهنگی کشورها قرار گیرد
فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران معتقد است ملت ها برای عرضه داشته های فرهنگی خود به عنوان میراث یک سرزمین، نیاز به فضاهایی چون کتابخانه، موزه، و آرشیو دارند به همین دلیل است که کشورهای بزرگ دنیا با توجه به رشد تکنولوژی باید تجهیز و ساخت کتابخانه های بزرگ را در اولویت های فرهنگی خود قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران که سابقه طولانی در پیگیری تحولات و ساخت کتابخانه‌های بزرگ دارد؛ درباره ضرورت تجهیز و ساخت کتابخانه گفت: کتابخانه‌ها ویترین فرهنگی هر کشور به شمار می آیند که باعث بقای هویت فرهنگی ملت می شوند.

وی ادامه داد: به دلیل اهمیت همین موضوع است که کشورهای همسایه مانند ترکیه در حوزه تجهیز و ساخت کتابخانه هزینه و فعالیت های بسیاری انجام داده است. همانطور که قطر در این زمینه هزینه کرده است.

خسروی در توضیح ساخت کتابخانه جدید ترکیه و قطر گفت: در نظر گرفتن پیشینه تاریخی و تمدنی کشورها در چگونگی ساخت کتابخانه ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال کشوری مثل ترکیه پیشینه تمدن و تاریخی طولانی دارد و به تبع هزینه خوبی برای ساخت کتابخانه شده است.

معاون کتابخانه ملی ادامه داد: ملت ها برای عرضه داشته های فرهنگی خود به عنوان میراث یک سرزمین، نیاز به فضاهایی چون کتابخانه، موزه، و آرشیو دارند به همین دلیل است که کشورهای بزرگ دنیا با توجه به رشد تکنولوژی، تجهیز و ساخت کتابخانه های بزرگ را در اولویت های فرهنگی خود قرار داده اند.

وی درپاسخ به این سئوال که آیا افتتاح کتابخانه‌های بزرگ در عرصه تکنولوژی جدید و اینترنت نوعی پیام است؟ گفت: کتاب در طی تاریخ شکل عوض کرده است، در واقع کتاب حمل کننده مفاهیم و لغات است که می تواند یک کتاب چوبی باشد که در آسیایی جنوب شرقی از این دست کتاب ها بسیار دیده می‌شوند و یا کتاب هایی وجود دارند که مفاهیم آن بر الیاف حصیری، روی پوست و یا حتی استخوان نوشته شده است.

خسروی ادامه داد: در زمان های دیگر هم آثار اندیشمندان بر روی کاغذ به  صورت کتاب های خطی، سنگی، سربی و یا افست بوده است و امروزه بنابر تغییر شرایط کتاب ها به صورت دیجیتال تهیه می شوند.

معاون کتابخانه ملی ایران در پایان صحبت های خود گفت: بنابراین اسم همه این موارد کتاب است و فرقی نمی‌کند که مجموع اطلاعات چگونه و با چه ساختاری به مخاطب منتقل می‌ شود. بنابراین نهادهایی باید وجود داشته باشند که حافظ این میراث ارزشمند باشند و کتابخانه ها یا مراکز آرشیو از مهمترین مکان های هر کشور است که  ویترین فرهنگی مردم محسوب می شوند. از همین رو تجهیز، تاسیس و راه اندازی کتابخانه ها و موسسات مرتبط باعث بقای فرهنگ یک ملت می‌شود.

پایان مطلب//