برای مقابله با کرونا

معاون کتابخانه ملی ایران پیشنهاد خواندن رمان و زندگی‌نامه‌های جهانی داد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۱۲:۴۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۱۳:۸:۲۰
معاون کتابخانه ملی ایران پیشنهاد خواندن رمان و زندگی‌نامه‌های جهانی داد
فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی ایران برای جلوگیری از شیوع کرونا از هموطنان دعوت کرد در خانه بمانند و رمان‌ها و زندگی‌نامه‌های جهانی را مورد مطالعه قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فریبرز خسروی با بیان این مطلب پیشنهاد مطالعه کتاب در ایام کرونا را راهی برای برون رفت از بحران و جلوگیری از شیوع این ویروس عنوان کرد و گفت: واقعیت این است که در شرایط فعلی مردم نیز باید بیشتر در منازل بمانند و از تردد غیر ضروری جلوگیری کنند و بهترین راه برای ماندن در خانه برنامه ریزی برای کتاب خواندن است.

وی با ارائه پیشنهادهایی برای کتاب خواندن گفت: پیشنهاد مطالعه کتاب به رده سنی افراد بستگی دارد. مثلا در رده سنی کودک و نوجوان آثار منتشر شده از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب های خوب و ارزشمندی است. اما برای مطالعه کتاب به بزرگسالان خواندن رمان‌ و سرگذشت نامه‌های جهانی را پیشنهاد می کنم. چرا که معتقدم اگر کتاب هایی از این دست را مطالعه نکنیم خود را از کسب تجربیات ناب در زندگی محروم کرده ایم.

معاون کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود بیان کرد: مثلا اگر کسی «بینوایان» اثر ویکتورهوگو یا کتاب «خانوادهٔ تیبو»  نوشتهٔ روژه مارتن دوگار یا کتاب‌های تولستوی را مطالعه نکند خود را از خیلی از زیبایی‌ها و نگاه‌های اصیل محروم کرده است.

وی با بیان این مطلب که به عنوان یک فرد کتابخوان مسئولیت دارد در جهت آگاهی بخشی هموطنان تلاش کند، گفت: با درک همه مسائل و مشکلات مردم در این ایام، بهترین شیوه برای تامین سلامت افراد را مطالعه کتاب به خصوص بهترین رمان‌ها و سرگذشت نامه ها می دانم. چراکه تجربیات دیگر افراد در حوزه تاریخ شفاهی و خاطرات در تبادل تجربه و سرگرم شدن افراد کمک می‌کند و مفید واقع می‌شود.

معاون کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود با اشاره به روش مطالعه کتاب بیان کرد: در مطالعه کتاب تعداد صفحات کتاب و یا میزان تعداد کتاب هیچکدام مهم نیست، بلکه مهم این است که فرد چه کتابی را مطالعه می‌کند و تا چه اندازه مطالعه کتاب روی افراد تاثیر می گذارد. ضمن اینکه امروزه یک کتاب را می‌توان به کمک پادکست‌ و یا کتاب های صوتی گوش داد.

پایان خبر//