دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» برگزار می شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۲ - ۱۰:۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۲ - ۱۰:۲۴:۳
دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» برگزار می شود
شورای بین‌المللی آرشیو « ICA» با هدف راهنمایی خانواده که تجربه ای از چگونگی نگهداری آرشیو موجود در خانه را ندارند، دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، شورای بین‌المللی آرشیو « ICA» دوره آموزشی جدید آنلاین با عنوان «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» را برای طیف وسیعی از مخاطبان آغاز کرده است و در نظر دارد تا راهنمایی‌های ساده و عملی را برای هر کسی كه مسئول مراقبت از این میراث گرانبهای خانوادگی است، ارائه دهد.

این دوره به بررسی حفاظت از آرشیوهای خانواده، پوشش آنچه در آنها موجود است، نحوه ساماندهی لیست، نحوه بسته‌بندی و مراقبت از آن‌ها به منظور نگهداری صحیح این اسناد و بررسی این موضوع که چه اسنادی قابلیت نگهداری دارند؛ می پردازد.

همچنین اطمینان از این که اسناد رایانه‌ای در آینده قابل دسترسی و خواندن هستند، نحوه ایجاد نسخه‌های دیجیتالی برای به اشتراک‌گذاری با اعضای خانواده و برنامه‌ریزی پروژه برای شناسایی، مستندسازی و حفظ آرشیو خانواده و معرفی منابع مفید از دیگر اهداف این دوره آنلاین است.

این آموزش ها، با هدف مخاطبان گسترده، به طور خاص توسط مارگارت کراکت، مسئول آموزش « ICA» که یک آرشیویست و مشاور ماهر و دارای تجربه در زمینه پشتیبانی و راهنمایی در مراقبت از آرشیوهای شخصی یا سازمانی برای افراد جدید در این زمینه است، تهیه شده و در اختیار قرار می گیرد.

دوره آنلاین «سازماندهی آرشیوهای خانوادگی» به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود که شامل 9 بخش است و به راهنمایی افراد جدید در بستر یادگیری آنلاین«ICA»، نمای کلی دوره و نتایج یادگیری، ماهیت آرشیوهای خانوادگی و تفاوت آنها با سایر فرم های اطلاعاتی، نوع ساختار، چگونگی و اهمیت سازماندهی آرشیوها اشاره دارد.

همچنین تصمیم گیری درباره نگهداری از انواع اسناد، اطلاعات و چگونگی انتخاب اسناد برای نگهداری، نحوه رسیدگی، بسته‌بندی و ذخیره اسناد آرشیوی به شکل سنتی، نحوه ایجاد، ذخیره‌سازی، حفاظت آرشیو خانواده در قالب‌های دیجیتالی، اهمیت و چگونگی دیجیتالی کردن آرشیو خانواده و مدیریت آن و در نهایت نتی