مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد:

اسناد مربوط به دوران ایلخانی و صفوی مرمت شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۲۱ - ۱۰:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۳/۲۱ - ۱۱:۱:۱۱
اسناد مربوط به دوران ایلخانی و صفوی مرمت شد
محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت 2 برگ سند، از فرمان های مربوط به دوره ایلخانی و شاه عباس صفوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی با اعلام این خبر در توضیح مرمت 2 برگ سند، از فرمان های مربوط به دوره ایلخانی و شاه عباس صفوی گفت: سند مربوط به فرمان دوره ایلخانی شرحی درباره وظایف دیوان عالی متعلق به سال 726 هجری قمری است.

وی ادامه داد: فرمان دوم توسط شاه عباس صفوی وضع شده ومربوط به وقف آستانه یک امامزاده‌ در خسروآباد از حومه دارالملک شیراز صادر شده است. این فرمان به سال 999 هجری قمری برمی گردد.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره دیگر اسناد تازه مرمت شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: آلبوم «بیوتات» مربوط به نقاشی های ناصرالدین شاه از دیگر سندهایی است که به تازگی مرمت شده است.

حدادی تاکید کرد: همچنین بیش از 30 هزار برگ سند در ابعاد مختلف و 70 جلد نسخه خطی مرمت شده و حدود 30 میلیون برگ از منابع توسط اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال گذشته ضدعفونی شد.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود درباره چگونگی خرید، آرشیو و مرمت اسناد بیان کرد: اسناد قبل از خریداری و آرشیو در کمیته ای ویژه توسط متخصصان و کارشناسانی که از افراد برجسته و صاحب نام در حوزه اسناد و نسخ خطی هستند براساس فاکتورهای تخصصی مورد بازبینی قرار می گیرند و پس از بررسی های کارشناسانه صحت اسناد مشخص شده و نسبت به خرید آنها اقدام می شود.

وی متذکر شد: البته این یک کار تخصصی است که اداره کل ارزشیابی و فراهم آوری اسناد عهده دار آن است.

حدادی با تاکید بر رعایت استانداردسازی در شرایط نگهداری اسناد، توضیح داد: بسیاری از افراد از ارزش سند و اثری که در اختیار دارند بی اطلاع هستند و نسبت به اصول نگهداری آنها آگاهی ندارند و این موضوع باعث شده اسناد آسیب ببینند و در نتیجه به مرمت نیاز پیدا کنند.

وی از تدوین راهنمای عمومی حفاظت و چگونگی نگهداری اسناد در اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد و گفت: راهنمای عمومی حفاظت و چگونگی نگهداری اسناد به تازگی تدوین شده است که جنبه عمومی جهت آگاهی بخشی برای عموم مردم دارد تا بتوانند از اسناد و کتب در کتابخانه های شخصی به بهترین شکل ممکن نگهداری کنند.

حدادی ادامه داد: 2 شیوه نامه مربوط به چگونگی حفظ و نگهداری اسناد در بایگانی ها و اصول کلی حفاظت پیشگیرانه در این اداره کل تهیه شده که به بیان مسائل مربوط با حفظ و نگهداری اشاره دارد. رعایت این اصول به حفظ و نگهداری اسناد در بایگانی دستگاه ها، کتابخانه ها و موزه ها کمک شایسته ای می کند.

وی ادامه داد: اسنادی که نیاز به مرمت دارند هم توسط اشخاص حقیقی و هم توسط سازمان های دولتی و خصوصی به این اداره کل ارسال می شوند و بر اساس میزان آسیب وارد شده به اسناد اقدامات حفاظتی برپایه مقررات و تعرفه مصوب سازمانی صورت می گیرد.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برگزاری 2 دوره آموزشی بین المللی مرمت و حفاظت و نگهداری اسناد برای کارشناسان و مرمتگران کشورهای ازبکستان و قزاقستان را از فعالیت های این بخش در سال گذشته عنوان کرد و گفت: معمولا هر ساله دو دوره بین المللی برای کشورهای متقاضی در این اداره کل برگزار می شود.

وی در پایان صحبت های خود بیان کرد: ارتقای شیوه های حفاظت، نگهداری و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی، انجام مرمت نسخ و اسناد فاخر با درنظر گرفتن اصول مرمتی و حفاظتی و ارتقای سطح دانش این مهم در سطح دستگاه ها و سازمان ها و نیز عموم جامعه از دیگر فعالیت های در دست اقدام است.

پایان خبر//