رییس کتابخانه ملی ایران در گفتگو با رییس کتابخانه ملی بلغارستان مطرح کرد

تبادل اطلاعات بین کتابخانه ملی ایران و بلغارستان گسترش می یابد/ استقبال بلغارستان از تمدید تفاهم نامه طرفین


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۱۲ - ۱۷:۵۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۳/۱۲ - ۱۸:۸:۱۹
تبادل اطلاعات بین کتابخانه ملی ایران و بلغارستان گسترش می یابد/ استقبال بلغارستان از تمدید تفاهم نامه طرفین
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفت‌وگویی آنلاین با کراسیمیرا الکساندرووا رییس کتابخانه ملی بلغارستان با ارائه پیشنهاد برپایی نمایشگاه مشترک و تبادل اطلاعات بین کتابخانه ملی ایران و بلغارستان بر گسترش همکاری ها بین دو سازمان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفت‌وگویی آنلاین با رییس کتابخانه ملی بلغارستان با اشاره به تاثیرات ویروس کرونا بر روند فعالیت کتابخانه ها، گفت: فعالیت های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با شیوع ویروس کرونا تغییر کرد و به طور کلی مجموع فعالیت ها تحت تاثیر این بحران جهانی قرار گرفته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به تعطیلی سه ماهه تالارهای کتابخانه ملی ایران افزود: با توجه به اهمیت تضمین سلامت پرسنل، مراجعین و اعضای کتابخانه ملی، تمهیداتی درنظر گرفته شد که بر اساس آن شرایط دورکاری برای تعداد قابل توجهی از کارکنان سازمان فراهم شد ضمن اینکه بخش قابل توجهی از منابع به صورت دیجیتال در اختیار پژوهشگران، اصحاب علم و عموم مردم قرار گرفت.

وی تاکید کرد: خوشبختانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران طی این مدت به درخواست کنندگان خدمات متعددی اعم از کتاب، سند، پایان نامه و غیره را ارائه کرده است و بر همین اساس منابع بیشتری دیجیتال سازی شد.

بروجردی با اشاره به تشکیل کمیته جمع آوری اطلاعات و اسناد مربوط به ویروس کرونا، گفت: این اطلاعات پس از جمع آوری، پایش می شوند و در نهایت به عنوان سند برای آیندگان نگهداری می شوند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ارائه پیشنهاد اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به کرونا بین کتابخانه های ملی ایران و بلغارستان، به برپایی جلسات بحث و گفتگو در فضای مجازی و به صورت آنلاین با صاحبنظران اشاره کرد و گفت: کتابخانه های ملی می توانند تجارب خود را در همه زمینه ها همچون مدیریت کتابخانه ها در  دوران کرونایی و روش های پیشگیری و نیز اطلاعات حاصله در جلسات و کمیته های ویژه در اختیار هم قرار دهند و به اشتراک بگذارند.

وی با استقبال از بهره مندی از تجارب کتابخانه بلغارستان، پیشنهاد برپایی نمایشگاه های مشترک در حوزه کتاب و اسناد، ارائه خدمات آموزشی در زمینه مرمت و نگهداری اسناد و نیز تبادل اطلاعات داد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای پیشبرد این مهم آمادگی خود را اعلام می کند چرا که تلاش ما ارائه خدمات بیشتر و کیفی به اصحاب علم است.

بروجردی با اشاره به سفر خود در سال 1396 به کشور بلغارستان و بازدید از کتابخانه ملی این کشور، افزود: در سال 96 تفاهم نامه ای بین کتابخانه های ملی ایران و بلغارستان منعقد شد و با توجه به اتمام تاریخ این تفاهم نامه از تمدید آن استقبال می کنیم.

کراسیمیرا الکساندرووا رییس کتابخانه ملی بلغارستان در ادامه به اقدامات کتابخانه ملی بلغارستان در شرایط شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: در کنار اقدامات پیشگیرانه، اطلاعات به دست آمده در خصوص این ویروس از طریق سایت این کتابخانه منتشر می شود که آمادگی اشتراک گذاری این اطلاعات را با کتابخانه ملی ایران داریم.

وی تاکید کرد: پس از بازگشایی و سرویس دهی، ‌قرنطینه  کتاب ها برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که کتب برای 72 ساعت قرنطینه و ویروس زدایی می شوند.

رییس کتابخانه ملی بلغارستان  تاکید کرد: تمرکز کتابخانه ملی بلغارستان در شرایط حاضر بر انجام فعالیت های آنلاین است که در این زمینه از پیشنهادات و ابتکار عمل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای برقراری ارتباط آنلاین با روسای کتابخانه های ملی سایر کشورها استقبال می کنیم.

الکساندرووا همچنین به اتمام تفاهم نامه همکاری بین کتابخانه های این دو کشور در سال 2019 اشاره کرد و گفت: کتابخانه ملی بلغارستان از تمدید این تفاهم نامه استقبال می کند.

پایان خبر/