ارزش قباله‌های تاریخی درچیست/ ادامه خرید عقدنامه‌های نفیس از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۴۹:۲
ارزش قباله‌های تاریخی درچیست/ ادامه خرید عقدنامه‌های نفیس از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ادامه خرید عقدنامه‌های نفیس تاریخی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان با اشاره به نتایج فراخوان خرید مرحله نخست عقدنامه‌های نفیس تاریخی که در شش ماهه نخست امسال صورت پذیرفت، اظهار کرد: در فراخوان نخست، عقدنامه‌های نفیس دوره‌های افشاریه و قاجاریه از مردم خریداری شد که در این زمینه یک عقدنامه باارزش مربوط به 280 سال قبل برای دوره "شاهرخ افشار" نیز خریداری شد.

وی با اشاره به فراخوان مجدد خرید عقدنامه‌های ازدواج که مربوط به دوره‌های تاریخی قاجار به قبل است، افزود: هم اکنون بالغ بر 1470 عقدنامه تاریخی در سامانه "رسا" سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای مشاهده و استفاده در تحقیقات بارگذاری شده است و 33 عقدنامه جدید خریداری شده نیز پس از ضدعفونی و مرمت در این سامانه قرار می‌گیرد.

زرافشان با توضیح درباره اینکه عقدنامه‌های دوره پهلوی به دلیل اولویت تاریخی در لیست فراخوان خرید نیستند، ادامه داد: عقدنامه‌های تاریخی از نظر زیبایی شناسی و هنری متفاوت بوده و متون نوشته شده در این عقدنامه‌ها نیز برای محققین و پژوهشگران دارای ارزش است.

معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره اهمیت عقدنامه‌های تاریخی عنوان کرد: در بازدیدی که معاونت پیشگیری قوه قضاییه از ساختمان آرشیو ملی داشتند، تاکید داشتند که محتوای این عقدنامه‌ها، گزینه‌های مناسبی برای تحقیق پژوهشگران در حوزه‌های اجتماعی است.

زرافشان خاطرنشان کرد: در این راستا دارندگان اسناد تاریخی و عقدنامه های نفیس می‌توانند اسنادشان را برای ارزیابی در اختیار ما بگذارند و در صورت داشتن ارزشمندی از سوی کارشناسان خبره، قیمت گذاری و خریداری می‌شود.

گفتنی است، افرادی که دارای عقدنامه‌های نفیس تاریخی و با قدمت قاجاریه و دوره‌های تاریخی قدیمی‌تر هستند، می‌توانند برای دریافت مشاوره و ارزیابی بیشتر جهت فروش این عقدنامه‌ها با شماره‌های 22258735 و 26402966 (دبیرخانه و بخش اسناد اهدای و خریداری آرشیو ملی) تماس حاصل کنند.

پایان خبر//

*اخبار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را در پیام رسان های فضای مجازی به آدرس(inmmedia@)، اینستاگرام به آدرس (nlai_ir) و در پیام رسان ملی ایتا به آدرس(inmmedia@)  دنبال کنید.