برگزاری اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۲۵ - ۱۳:۳۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۲۵ - ۱۳:۴۰:۵۵
برگزاری اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی
آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) فردا سه‌شنبه 26 آذرماه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران،‌ آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) با هدف بهبود جایگاه ویژه بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و رفع کاهش تدریجی استفاده از این خط در دو دهه اخیر به خصوص در ایران به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

همچنین توجه ویژه سازمان‏ها و معاهدات بین‏‌المللی بر حفظ، گسترش و رسمیت بخشی بیشتر به خط بریل و نیز بازشناسی و معرفی این خط به جامعه از دیگر اهداف این جشنواره است.

بخش‏های این جشنواره شامل مقاله نویسی به بریل، دستاوردها و فعالیت‏های مؤثر در زمینه بریل، پژوهش در حوزه بریل و ایده‏های خلاقانه در زمینه بریل با هدف حفظ و گسترش خط بریل فارسی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی نسبت به خط بریل در جامعه است.

از دیگر بخش‌های نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی ترویج، ترغیب و نهادمندسازی این خط در بین نابینایان ایران، ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در دستگاه‏های ذی‏ربط و بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی افراد با آسیب بینایی است.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم راستا با روندها و فعالیت‌های جهانی و به عنوان یک سازمان پیشگام آیین اختتامیه جشنواره ملی بریلفا را فردا (سه شنبه26آذرماه) از ساعت 9 صبح در تالار قلم مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌کند.

این مراسم با سخنرانی اشرف بروجردی – رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آسوتان آسوتکوفسکی – رییس دفتر منطقه ای یونسکو، سیدجواد حسینی – رییس سازمان آموزش و پرورش استثنائی و نوش آفرین انصاری همراه خواهد بود.

انتهای مطلب/