انتقاد بروجردی از مغفول ماندن تعاملات فکری میان کتابخانه‌ها


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۱۳:۱۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۱۳:۲۱:۲۶
انتقاد بروجردی از مغفول ماندن تعاملات فکری میان کتابخانه‌ها
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مغفول ماندن تعاملات فکری میان کتابخانه ملی ایران با سایر کتابخانه‌ها در سراسر دنیا انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محمد اورعی کریمی – رایزن فرهنگی ایران در مالزی با اشرف بروجردی- رییس سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی ضمن مساعد ارزیابی کردن ظرفیت تبادل کتاب و منابع با کتابخانه ملی مالزی گفت: هم اکنون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با سایر کشورها تبادل و همکاری های گسترده ای دارد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به امکانات موجود در این سازمان برای تعلیم و ارایه آموزش های لازم به کارشناسان سایر کشورها،افزود: سازمان اسنادو کتابخانه ملی ایران می تواند در حوزه مرمت منابع خطی، سندی و ... با سایر کشورها در تعامل باشد.

وی ضمن انتقاد از مغفول ماندن تعاملات فکری میان کتابخانه ها، تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون تعاملات فکری میان کتابخانه ملی ایران با سایر کتابخانه ها در سراسر دنیا مغفول مانده است این در حالی است که ظرفیت پیشبرد این مهم در این مکان وجود دارد.

بروجردی با اشاره به تحصیل برخی از دانشجویان ایرانی در کشور مالزی یادآور شد: دانشجویان به عنوان سرمایه عظیم این کشور مطرح هستند و امید است با همکاری این نسل شاهد تحولات خوبی باشیم.

اورعی کریمی نیز در ادامه با بیان اینکه رایزن های فرهنگی پل ارتباطی هستند و قرار نیست تصدی گری کنند، گفت: به طور کلی می توان گفت رایزن فرهنگی پل ارتباطی تمامی نهادهای فرهنگی در کشورهای هدف و میزبان است.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی به همزمانی برپایی نمایشگاه کتاب مالزی و ایران اشاره کرد و افزود: نمایشگاه کتاب مالزی از درجه اعتباری خوبی برخوردار است و تقریبا همزمان با نمایشگاه کتاب ایران برپا می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 50هزار ایرانی در مالزی به سر می برند، اضافه کرد: دانشجویان منبع درآمدی برای این کشور محسوب می شوند و دانشجویان ایرانی به لحاظ علمی از فاکتورهای پیشرفت دانشگاه های مالزی محسوب می شوند. البته با افزایش نرخ ارز از مهاجرت دانشجویی به این کشور کاسته شد.

همچنین صالح زمانی مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در امور بین الملل با بیان اینکه هم اکنون 200 برگ سند قدیمی از کشور مالزی در مخازن کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود، گفت: از این میان حدود 50 سند بسیار جذاب بوده و بر پایه روابط سیاسی و تجاری هستند.

وی از برپایی نمایشگاهی از اسناد قدیمی مربوط به مالزی با حضور سفیران دو کشور استقبال و خاطرنشان کرد: این امر به طور متقابل میان کتابخانه ملی ایران و سایر کشورها از جمله چین و مجارستان صورت گرفته است چراکه به رغم کم هزینه بودن داری بعد فرهنگی فراوانی است.

انتهای مطلب/