بهترین مکان نگهداری اسناد خانوادگی «آرشیو ملی» است/ اهمیت عقدنامه‌های ازدواج روستایی درچیست


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۴:۴۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۴:۵۳:۶
بهترین مکان نگهداری اسناد خانوادگی «آرشیو ملی» است/ اهمیت عقدنامه‌های ازدواج روستایی درچیست
رئیس اسبق بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران با تشریح اهمیت عقدنامه‌‌های قدیمی ازدواج روستایی گفت: بهترین مکان برای نگهداری اسناد خانوادگی ساختمان «آرشیو ملی» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یکصد و بیست و چهارمین جلسه کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیردولتی با حضور معاون اسناد ملی سازمان و اعضای کار گروه در ساختمان «آرشیو ملی» ایران برگزار شد.

اسنادی که میزان کشاورزی روستاهای ایران را نشان می‌دهد

سید عبدالله انوار- نسخه شناس و رئیس اسبق بخش نسخ خطی  کتابخانه ملی ایران به عنوان یکی از اعضای کارگروه ارزیابی و خرید اسناد در ادامه بررسی اسناد این جلسه به اهمیت عقدنامه‌‌های قدیمی ازدواج‌های روستایی ‍پرداخت و گفت: علت اهمیت این عقدنامه‌‌ها در این است که محتوای این مجموعه‌ها اطلاعات بسیار خوبی از وضعیت کشاورزی مناطق زندگی افراد می‌دهد.

پرهام: توجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عقدنامه‌های روستایی ارزشمند است

همچنین در این جلسه که "سیروس پرهام" موسس آرشیو ملی ایران نیز حضور داشت در تایید صحبت‌های کارشناسی "عبدالله انوار" بیان کرد: از طرفی هم تعداد عقدنامه‌های قدیمی ازدواج روستایی در ایران بسیار کم است و توجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی به  این عقدنامه‌ها ارزشمند است.

ارزیابی و قیمتگذاری 13 مجموعه اسناد در آرشیو ملی ایران

در این جلسه و به گفته جلال طاهری - مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان، 13 مجموعه اسناد شامل فرمان، طومارپارچه ای (زیج)، عقدنامه، کتابچه، دفترچه، عکس، قرآن، کارنامه‌های قدیمی تحصیلی و رسید سهام متعلق به دوره زمانی ( ۱۲۸۷- ۱۳۶۵ق) ، ( ۱۳۱۷– ۱۳۸۱ش) و ( ۱۹۵۵–۱۹۷۹م) مورد ارزیابی، کارشناسی و قیمت گذاری قرار گرفت.

همچنین در این جلسه علی زرافشان - معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دلیل تجربه و سوابق خود در حوزه کلان مدیریت در آموزش و پرورش نیز در حین ارزیابی برخی مدارک و کارنامه‌های تحصیلی قدیمی به تشریح و توضیحات تخصصی در این زمینه پرداخت.

براساس این گزارش، در یکصد وبیست و چهارمین جلسه کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیردولتی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کارشناسانی از جمله کاوه بیات، فتح الله کشاورز، محسن روستایی و فیاض شجاعی - دادستان کل دیوان محاسبات کشور نیز حضور داشتند.

انتهای مطلب/