فرآیند دیجیتال سازی اسناد انتقالی هلال احمر آغاز شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۶:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۳ - ۱۳:۵۲:۲۳
فرآیند دیجیتال سازی اسناد انتقالی هلال احمر آغاز شد
معاون اسناد کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه هم اکنون فرآیند دیجیتال سازی 40هزار سند انتقالی سازمان هلال احمر آغاز شده است تاکید کرد: تمامی سازمان ها و نهادها باید اسنادی را که ارزش تاریخی و فرهنگی دارند به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارائه کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی در آیین تبادل 40هزار سند تاریخی دفاع مقدس میان جمعیت هلال احمر و سازمان کتابخانه ملی ایران، گفت: رزمندگان در سال های دفاع مقدس ارزش آفرینی کردند و وظیفه ما حفظ و نشر این ارزشهاست.

وی ادامه داد:همانگونه که در ماجرای کربلا این وظیفه بر دوش حضرت زینب (س) بود و به واسطه روایت ایشان از کربلا، مقاتل مختلفی نوشته شد در ایام دفاع مقدس نیز شاهد جلوه های عاشورایی در سرفصل های رزمندگان بودیم.

زرافشان گفت: امروز باید هرچه در هشت سال دفاع مقدس رخ داد را ثبت کنیم تا در مرحله بعدی به انتشار آنها بپردازیم و در اختیار پژوهشگران، محققان و اصحاب فرهنگ و هنر بگذاریم تا از دل آن پیام دفاع مقدس منتشر شود. این همان کاری است که معاونت اسناد براساس قانون مکلف است انجام دهد.

معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: تمامی سازمان ها و نهادها باید اسنادی را که ارزش تاریخی و فرهنگی دارند به سازمان اسناد ارائه کنند تا در آنجا طبق انضباط خاص نگهداری شود.

به گفته وی، یکی از مجموعه اسنادی که در این مرکز اسناد ثبت شده است، اسناد مربوط به مفقودین و اسرا است.  با همکاری سازمان هلال احمر می توان به ثبت تاریخی شفاهی سازمان هلال احمر هم پرداخت. همانطور که تاریخ شفاهی اسرا و رزمندگان را این مرکز طی پروژه ای به ثبت رسانده است.

زرافشان یادآور شد: هم اکنون فرآیند دیجیتال سازی اسناد انتقالی از سازمان هلال احمر به سازمان آرشیو ملی ایران آغاز شده است و امید است با توجه سایر نهادها و دستگاه ها به مصوبه دولت مبنی بر انتقال اسناد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، روند آرشیو و حفاظت از اسناد با سرعت بهتری صورت گیرد.

در ادامه محمود رضا پیروی دبیر کل جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم گفت: شهدا و ایثارگران در سالهای دفاع مقدس از جان خود گذشتند و اکنون حفظ آثار و اسناد آنها برای ما بسیار مهم است تا پژوهشگران بتوانند از خلال آنها بسیاری از یافتنی ها را بیابند. امیدوارم بتوانیم لیاقت حفظ این سرمایه شرف و عزت را که شهدا با اهدای جان خود برای ما به ارمغان آورده اند، داشته باشیم.

جمعیت هلال احمر یادآور شد: قرار است41 هزارسند تاریخی دفاع مقدس هلال احمر استان تهران و 40 هزار سند تاریخی دفاع مقدس ساختمان صلح هلال احمر که در مجموع 81 هزار سند را شامل می شود به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتقل شود.

همچنین علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر گفت: امیدوارم این حرکت ادامه دار باشد و بتوانیم تمامی اسنادی که گواه حضور جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس است را به مرکز اسناد ارائه کنیم.

وی افزود: خدماتی که سازمان هلال احمر در ۸ سال جنگ تحمیلی داشت، خیلی شناخته شده نیست. در جبهه های دفاع مقدس، امدادگر هلال احمر برای کسانی که می خواستند از کیان میهن دفاع کنند یک هم رزم بود. این زحمات باید مکتوب شود.

پیوندی خاطرنشان کرد: اسناد بسیاری در ساختمان صلح سازمان هلال احمر گردآوری شده است که در اختیار مرکز اسناد کتابخانه ملی قرار می گیرد. هلال احمر نیز باید این فضا را ایجاد کند که افرادی که قصد نوشتن کتاب، ساختن فیلم و دیگر آثار فرهنگی را دارند، به راحتی بتوانند به اسناد جمعیت هلال احمر دسترسی داشته باشند.

رئیس جمعیت هلال احمر یادآور شد: سازمان هلال احمر 476 شهید را تقدیم دفاع مقدس کرده است که این عزیزان فعالیت امدادگری انجام می دادند و 72 هزارو 442 نفر از طریق این سازمان به جبهه ها اعزام شدند که می توان گفت بیش از 4 میلیون خدمت مختلف توسط این جمعیت ارائه شد.

در پایان این مراسم با حضور اشرف بروجردی، پیوندی، زرافشان و معصومه رامهرمزی از کتاب «امدادگر کجایی؟» و تمبر مخصوص دفاع مقدس رونمایی شد و همچنین تفاهم نامه امضا و تبادل شد.

انتهای مطلب/