شماره‌ جدید ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان» منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳ - ۱۰:۲۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۳ - ۱۴:۷:۵۷
شماره‌ جدید ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان» منتشر شد
دومین شماره‌ ماهنامه‌ تخصصی «حافظه ملی ایرانیان» ویژه خردادماه، از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تیراژ یک هزار نسخه منتشر شد.

 

برای مشاهده نسخه Pdf این ماهنامه اینجا کلیک کنید.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دومین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان » ویژه خرداد ماه 98 در 16 صفحه و یک هزار نسخه منتشر شد.

این ماهنامه در بخش‌های مختلف دیباچه، یادداشت، اندیشگاه، حافظه جهانی، گفت‌وگو، همایش‌ها، اخبار کوتاه استانی و ... به چاپ رسیده است.

صفحه نخست این شماره مزین به تصاویر اکران ویژه فیلم «شبی که ماه کامل شد» در کتابخانه ملی است که با تصاویر کارگردان و سه هنرمند این فیلم که در این مراسم به عنوان سفیران آرشیو هنر ایران نیز معرفی شدند، به تصویر کشیده شده است.

در دیباچه دومین شماره‌ ماهنامه‌ تخصصی «حافظه ملی ایرانیان» مطلبی به قلم اشرف بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با عنوان «اسناد نمایه هویت یک ملت» منتشر شده است.

یادداشت "هانیه گرائیلی" با عنوان «تلاشی برای ارتقاء جایگاه ویترین فرهنگی کشور» و همچنین گفتگوی "فریبرز خسروی" معاون کتابخانه ملی ایران در حوزه ادغام آرشیو ملی با کتابخانه ملی از مطالب صفحات نخست این شماره از ماهنامه است.

همچنین در صفحه پنج دومین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان » گزارش کاملی از مراسم بزرگداشت روز فردوسی و زبان فارسی و سخنرانی "غلامعلی حداد عادل" رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی آورده شده است.

رونمایی از نخستین نشریه فکاهی کاملاً فارسی و آیین پرده خوانی به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) و قصه خوانی "مصطفی رحماندوست" برای کودکان دچار اُتیسم از دیگر مطالب این شماره از ماهنامه است.

یادداشتی با عنوان «آرشیو ملی اینترنت» فاصله حرف تا عمل؛ به قلم "داود آقارفیعی" استادیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی در صفحه هفت ماهنامه به همراه گزارشی از آیین تکریم «اعظم طالقانی» که دربرگیرنده سخنرانی "معصومه ابتکار" معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به همراه صحبت‌های "شهیندخت مولاوردی" دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی است، در این شماره آورده شده است.

رویداد ویژه برگزاری هفته جهانی آرشیو در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که با سخنرانی "اشرف بروجردی" رئیس سازمان به همراه سخنرانی‌های "سوتان سوتکوفسکی" سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو؛ "علی زرافشان" معاون اسناد سازمان و "غلامرضا عزیزی" رئیس پژوهشکده اسناد نیز صورت پذیرفته است که در دو صفحه 8 و 9 به این رویداد مهم اختصاص یافته است.

یکی از صفحات پرمخاطب ماهنامه مربوط به حوزه اندیشگاه است که مطلب این شماره به تشریح نشست هم اندیشی «شب قرآن و مثنوی» با عنوان «از بازار پررونق مولانا در قرن 21 تا 1500 بار اشاره به آیات قرآن در مثنوی» پرداخته شده که در این نشست ایرج شهبازی - عضو هیات علمی دانشگاه تهران و ناصر مهدوی – استاد عرفان اسلامی به تبیین مثنوی و معنوی و پیوند ناگسستنی آن با کلام مقدس قرآن پرداختند.

همچنین یادداشتی با عنوان «ورق‌های هویت ساز» به قلم "علی زرافشان" معاون اسناد ملی و نقش «اعظم طالقانی» در اعتلای نظام از دیدگاه "اشرف بروجردی" ریس سازمان به همراه مصوبه جدیدی برای سرعت بخشیدن به تشکیل کارگروه حفاظت و نگهداری آثار ثبتی کمیته ملی حافظه جهانی از دیگر مطالب صفحات 12 و 13 این شماره از ماهنامه است.

در صفحه پایانی این شماره از ماهنامه نیز، شیوه نامه جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران منتشر شده است که دربرگیرنده جزئیات کامل برگزاری این جشنواره است.

انتهای خبر/