ابتکار: صبر و استقامت اعظم طالقانی ستودنیست/مولاوردی:اعظم طالقانی آقازاده ای که بدون رانت خواری فعالیت کرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۸ - ۲۰:۳۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۱۱ - ۸:۴۳:۲
ابتکار: صبر و استقامت اعظم طالقانی ستودنیست/مولاوردی:اعظم طالقانی آقازاده ای که بدون رانت خواری فعالیت کرد
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: صبر، استقامت و صبوری اعظم طالقانی در مقابل سختی ها، مشکلات و بی انصافی ها زبانزد است و باید از آن درس بگیریم .

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران معصومه ابتکار در آیین تکریم «اعظم طالقانی»که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد گفت: فعالیت های خانم طالقانی در امور زنان و خانواده برای ما مورد توجه بوده است یکی از اقدامات ما معرفی زنان به ویژه کسانی که نهادهای اجتماعی را پایه گذاری کرده اند بوده است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: ما مسئولیت خود می دانیم که خدمات و دستاوردهای امثال خانم طالقانی را به نسل جوان امروز معرفی کنیم بدون شک خانم طالقانی درس های زیادی را از پدر بزرگوار خود فرا گرفته است.

وی به جایگاه و نقش آیت اله طالقانی در اوایل انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: در سال های سخت انقلاب اسلامی جایگاه و نقش آیت اله طالقانی و نگاه ایشان به قرآن به یادماندی است فرزند وی (اعظم طالقانی) نیز نگاه عمیق و لطیفی به این کلام مقدس دارد، نگاهی کاربردی که به زندگی امروز بازمی گردد بطوریکه دارای راهکار بوده و می گوید سبک زندگی ما باید چگونه باشد.

ابتکار به اولین ملاقات خود با خانم طالقانی اشاره کرد و ادامه داد: من اولین بار او را درسومین اجلاس جهانی زن در سال 1984 ملاقات کردم و خانم طالقانی در این اجلاس صدای زن ایرانی شد و طی برپایی نشست های مختلف بسیار موثر واقع شد.

 معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در چهارمین اجلاس جهانی زن در پکن در سال 1995 شاهد یک هیات غیردولتی شامل 30 تشکل بودیم که خانم طالقانی نیز آنجا حضور داشت.

وی با بیان اینکه فعالیت های این بانو دارای چند قله است، گفت: انجام فعالیت های خیریه حتی در حوزه محیط زیست بسیار قابل توجه و حائز اهمیت بوده است و در این میان کاندید شدن او برای ریاست جمهوری که نشان دهنده شجاعت و جسارت او است.

ابتکار یادآور شد: صبر، استقامت و صبوری او در مقابل سختی ها، مشکلات و بی انصافی ها زبانزد است و باید از آن درس بگیریم.

همچنین شهیندخت مولاوردی ضمن تشکر از اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای همراهی در راستای برگزاری این آیین، گفت: حیات اجتماعی خانم طالقانی قبل از انقلاب شروع شده است و با توجه به جایگاه خانوادگی وی این انتظار می رفت که در کنار فعالیت های اجتماعی فعالیت های سیاسی خود را نیز آغاز کند.

وی به راه اندازی موسسه کارافرینی زنان پیش از انقلاب توسط خانم طالقانی اشاره کرد و افزود: او آهسته و پیوسته طی طریق کرده بطوریکه در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم تهران فعالیت کرد.

مولاوردی با بیان اینکه او هم اکنون با گذشت بیش از چهار دهه از فعالیت های سیاسی، اجتماعی و مدنی دست برنداشته است، ادامه داد: او تاسیس جامعه زنان انقلاب اسلامی را به صورت رسمی اعلام کرد.

وی همچنین به شخصیت و هویت مستقل این بانو اشاره  کرد و گفت: زمانی که آقازادگی مد نبود و در حالی که خانم طالقانی یک آقازاده بود اما بدون رانت خواری به فعالیت های خود ادامه داد که این امر بازمی گردد به اصالت خانوادگی و بخشی از ویژگی های زنانه وی . هرچند خانم طالقانی تاوان این آقازادگی را بارها پرداخته است.

انتهای خبر/