تشریح اقدامات صورت‌گرفته و در شرف انجام در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره «نابینایان»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۶:۱۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۵ - ۱۵:۴۶:۵۱
تشریح اقدامات صورت‌گرفته و در شرف انجام در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره «نابینایان»
مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اقدامات صورت‌گرفته و در شرف انجام در این سازمان درباره «نابینایان» را تشریح کرد.

مدیرکل حوزه ریاست روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن گرامیداشت روز عصای سفید، گفت: 15 اکتبر روز جهانی نابینایان یا عصای سفید است. شاید نامدارترین فرد نابینا در میان ایرانیان رودکی پدر شعر فارسی باشد. این موضوع موید آن است که معلولیت محدودیت نیست.

«هانیه گرائیلی» در ادامه با بیان اینکه تالار رودکی سازمان اسناد و‌کتابخانه ملی برای خدمت رسانی به نابینایان و‌کم‌بینایان درنظر گرفته شده است گفت: هدف از تاسیس این کتابخانه تامین نیازهای فرهنگی و اطلاعات آن دسته از افراد جامعه اعم ازنابینایان و کم بینایان فاقد امکان استفاده از کتابهای چاپی و یاهرگونه مواد دیداری هستند، را انجام می دهد.

او‌افزود: جهت تحقق این هدف، امکانات و خدمات ویژه ای برای مراجعه کنندگان در این بخش درنظر گرفته شده است. این کتابخانه تلاش می کند تا با فراهم‌آوری مجموعه ای از منابع اطلاعاتی مناسب و مفید در قالب ظرفیت های مختلف که قابل استفاده برای نابینایان و‌کم‌بینایان باشد، نیازهای اطلاعاتی این گروه از جامعه را تامین کند.

گرائیلی در ادامه به برنامه های سازمان اسناد و‌کتابخانه ملی به مناسبت گرامیداشت روز عصای سفید اشاره کرد و‌ گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مثابه یک مرجع فرهنگی و نیز به جهت ارائه خدمات به افراد با آسیب بینایی و داشتن بخش نابینایان در راه گرامیداشت این روز برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است.

او در ادامه در تشریح این برنامه ها گفت: رونمایی از «تابلوی نخبگان نابینا» در بخش نابینایان سازمان یکی از موضوعاتی است که برای آن برنامه ریزی هایی صورت گرفته است. 

این کار با شناخت نخبگان نابینای سراسر کشور از طریق تعیین شاخص، طراحی فرم‏های دقیق و... و با غربالگری چند مرحله ‏ای صورت خواهد گرفت و در نهایت تابلوی تصویر 5 نخبه نابینا همراه با رزومه کوتاه فارسی و انگلیسی آن‏ها طراحی و در بخش نابینایان نصب خواهد شد.

او گفت: این کار می‌تواند علاوه بر ارتقاء سطح آگاهی اجتماعی درباره افراد نابینا و توانمندی آن‏ها و فرهنگ‏سازی در جامعه، به عنوان الگو برای سایر نابینایان قرار گیرد.

گرائیلی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از برنامه های تدوین شده، عضویت رایگان تمام دانشجویان نابینای جدیدالورود دانشگاه ‏های کشور در کتابخانه ملی است که ین موضوع هم در ایجاد بستری تعاملی بین افراد با آسیب بینایی با سازمان و استفاده بیشتر از خدمات کتابخانه ملی در این زمینه مؤثر خواهد بود.

وی در ‌ادامه به برنامه ریزی برای حضور رییس سازمان در یک مدرسه نابینایان و کم بینایان اشاره کرد و گفت: این دست اقدامات نمادین در کشورهای مختلف، جهت ارتقاء آگاهی مردم و فرهنگ‏سازی و ایجاد خودباوری در نابینایان جهت حضور مستقل، آزادانه و برابر در اجتماع صورت می گیرد.

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ادامه به برگزاری نشست های تخصصی مختلف در این مجموعه اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا هم برگزاری نشست «بررسی وجوه آسیب بینایی در ایران براساس پارادایم پزشکی» برنامه ریزی شده است که دربرگیرنده بررسی ابعاد مختلف پزشکی آسیب بینایی (نابینایی و کم بینایی) در ایران خواهد بود.

او ‌افزود: همچنین برنامه ریزی برای ایجاد راه برجسته، یکی از مهمترین اقدامات در این حوزه خواهد بود تا ایجاد دسترس پذیری تمام اماکن به ویژه اماکن فرهنگی برای نابینایان به وجود آید.

این مقام مسئول‌ در ادامه به برگزاری تورهای مختلف از نهادهای مختلف داخل کشور و بین المللی برای بازدید از سازمان اسناد و‌کتابخانه ملی اشاره کرد و گفت: ایجاد بازدید تخصصی و دسترس پذیرسازی تور بازدید سازمان برای افراد با آسیب بینایی در دستورکار قرار گرفته است که امیدوار هستیم با برنامه ریزی های صورت گرفته هرچه زودتر این موضوع هم عملیاتی شود.