تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی با دانشگاه اهل بیت علیهم السلام


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۶:۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۶:۴۱:۲
تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی با دانشگاه اهل بیت علیهم السلام
تفاهم نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دانشگاه اهل بیت به امضای دکتر اشرف بروجردی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر منصور میراحمدی رسید.

به گزارش  روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این نشست با تاکید براین موضوع که در این مجموعه به دنبال گسترش ارتباطات بوده ایم گفت: با امضای این تفاهم نامه باید بتوانیم ارتباطات علمی بین دو مرکز را توسعه و تقویت بخشیم که البته اطلاع رسانی یک امر زمانی مهم است که کاربرد بیشتر و اثرگذاری عمیق تری دارد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: با توجه به سند چشم انداز کشور، ایران باید در انتهای برنامه، رتبه ۲ علمی منطقه را در اختیار بگیرد و ما امروز و در این مقطع ما باید تلاشمان را در حوزه دانش افزایش دهیم.

او تاکید کرد: مراکز علمی فارغ از مباحث سیاسی، باید بتوانند علم را بما هو علم در خدمت انسان قرار دهند تا همه منتفع شوند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: تفاهم نامه هایی که بین مجموعه ها و مراکز علمی به انجام می رسد به پیشبرد این هدف خیلی کمک می کند. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ظرفیت های خوبی در حوزه های مختلف دارد و ما سعی کرده ایم در حد امکان تمهیدات را برای دانشجویان، محققان و طالبان علم و اندیشه فراهم کنیم. یکی از کارهایی که انجام شد این است که در این مجموعه، اساتید پیشکسوت مستقر هستند تا پاسخگوی برخی مباحث مطرح شده علمی برای دانشجویان و پژوهشگران  باشند.

بروجردی افزود: همچنین اندیشگاه فرهنگی این مجموعه نشست هایی را میزبانی می کند که این نشست ها فارغ از نگاه سیاسی، مباحث و مطالب علمی را مطرح و مورد بررسی قرار می دهد و عمدتا در این نشست ها صاحب نظران و صاحبان فکر حضور دارند. این مواردی که در این مجموعه وجود دارد ظرفیت را برای همکاری ایجاد می کند.

او در ادامه با پیشنهاد اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی می تواند میزبان اساتید و صاحب نظران دیگر کشور ها باشد، گفت:‌در بحث فضای مجازی هم با توسعه روزافزونی که در این حوزه وجود دارد هم می توانیم همکاری های ویژه ای داشته باشیم.

ایجاد همکاری های مشترک با سازمان اسناد و کتابخانه ملی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر منصور میراحمدی رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت علیهم السلام در ادامه این نشست مطرح کرد: این دانشگاه با دارابودن موقعیت مناسب و حضور اکثریت دانشجویان غیرایرانی که در دوره­ای دو ساله با دیدگاه دانشگاهی تربیت می­شوند و سپس به کشورهای خودشان بازمی­گردند؛ به­ منظور استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی خود به دنبال گسترش ارتباطات و عقد تفاهم نامه با سازمان­ها است.

او افزود: این دانشجویان در کشورهای خودشان در مناصب و موقعیت­های اجرایی و علمی قرار می­گیرند و شرایط تبادل فرهنگی دو کشور را ایجاد می­ کنند. به عنوان نمونه در کشور افغانستان در بخشهای اقتصادی مانند بازار بورس کابل یا در دانشگاه غیرانتفاعی خاتم النبی، فارغ التحصیلان دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. دانشجویان ما با استفاده از خدمات کتابخانه ملی می­توانند کمک به عرصه ­های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در کشورهای خودشان و ایران داشته باشند.»

در ادامه این نشست رییس دانشگاه اهل بیت خواستار برگزاری همایش­های مشترک و استفاده از ارتباطات داخلی و خارجی این دانشگاه در زمینه­ های گسترش علمی شد.

گفتنی است در این نشست امضا تفاهم نامه که صبح امروز در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام شد، دکتر فریبرز خسروی، معاون پژوهشی، برنامه ریزی و فن آوری، دکتر هانیه گراییلی، سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دکتر محسن زنگنه سرپرست معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه اهل بیت(ع) حضور داشتند.