نشست «واکاوی ضرورت حضور زنان وزیر در کابینه دوازدهم» در کتابخانه ملی برگزار شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۸ - ۱۹:۳۰:۰
نشست «واکاوی ضرورت حضور زنان وزیر در کابینه دوازدهم» در کتابخانه ملی برگزار شد
نشست واکاوی حضور زنان وزیر در کابینه دوازدهم با حضور اشرف بروجردی، محمد فاضلی، پروانه سلحشوری و زهرا شجاعی در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.
نشست واکاوی حضور زنان وزیر در کابینه دوازدهم با حضور اشرف بروجردی، محمد فاضلی، پروانه سلحشوری و زهرا شجاعی در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران ،اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست واکاوی حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم به موضوع زنان و مدیریت کلان اشاره کرد و گفت: موضوع بحث در ارتباط با توسعه یافتگی است. در تقسیم بندی جدید، کشورها یا توسعه یافته یا در حال توسعه هستند که حضور زنان با همین رویکرد موضوع بحث است.
او با اشاره به حضور زنان در عرصه سیاست به عنوان حضوری جریان ساز در کشورهای توسعه یافته بیان کرد: زنان در کشورهای توسعه یافته به این هدف که تنها مدیریتی را به دست بگیرند نیست. در کشورهای توسعه یافته زنان تنها از معبر حزب در جایگاه‌های مدیریت قرار می‌گیرند.
بروجردی یکی از شاخص های توسعه یافتگی را حضور زنان در جریان سازی ها عنوان کرد و گفت: زنان در عرصه اقتصاد به خوبی می‌توانند حضور داشته باشند. در بحث اقتصادی دو رویکرد داریم، یکی سرمایه گذاری و دیگری تولید سرمایه است. اما سوال اصلی این است که کدام یک می‌تواند شامل حال ما شود.
وي دیگر شاخصه های توسعه یافتگی را سواد و بهداشت دانست و گفت: گرچه تعریف سواد تنها خواندن و نوشتن نیست اما زنان امروز ایران مدارج علمی خوبی را کسب کرده‌‌اند.
او با بیان دو نمونه از زنان موفق در کشورهای توسعه یافته درحال توسعه، جایگاه زنان ایران را مورد بررسی قرار داد و گفت: جایگاه حضور زنان ایران در عرصه سیاست نه در جایگاه کشورهای توسعه یافته و نه در جایگاه کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است.
بروجردی، از آنگلا مرکل و مارگارت تاجر به عنوان دو زن به عنوان زن جریان ساز در کشورهای توسعه یافته یاد کرد و گفت: از مهمترین اقداماتی که مرکل انجام داد مربوط به رویکرد زنانه‌اش است. تنها کسی که در بین کشورهای اروپایی مهاجر پذیری را افزایش داده که البته به صورت برنامه ریزی شده انجام شد، او بوده است.
بروجردي گفت: از مرکل به عنوان زن حامی مهاجران یاد می‌شود، او توانست در مدت فعالیتش اقتصاد آلمان را برند اقتصاد اروپا کند. به عبارت دیگر جریان سازی کرده است. اگر زنان بتوانند جریان ساز باشند اثر بخش و ماندگار خواهند شد.
او افزود: مرکل به طوری جریان ساز بود که یکی از مجله‌ها او را دو سال پیاپی به عنوان رهبر برتر دنیا معرفی کرده است.
او  با اشاره به مسیر مشخص زنان برای طی کردن و رسیدن به درجات مدیریتی گفت: کار زنان در ایران متفرق و متشتت است و کار سازمان یافته کمتر در بین آنها دیده می‌شود. افرادی که وارد یک حزب شدند باید بدانند که آن حزب را به عنوان پله ترقی بشناسند.
وي در ادامه افزود: تاچر یک کشور تقریبا در حال افول را در دست گرفت. دولت بار اقتصاد را به دوش می‌کشید و او در این جایگاه توانست فعالیت کند و توانست مردم را در کارهای جامعه مشارکت دهد.
بروجردی همچنین ایندرا گاندی و بی‌نظیر بوتو دختر علی ذوالفقار بوتو را از جمله زنان موفق در کشورهای در حال توسعه دانست و گفت: نکته‌ای که قابل توجه است این است که این زنان در کشورهای توسعه یافته به واسطه خاندانشان معرفی شدند. آنها منتسب به خانواده‌های شناخته شده‌ای بودند که مردم به واسطه آن به این زنان رای دادند و این موضوع تفاوت زنان در کشورهای غربی و شرقی است..
او در ادامه در تتشریح تفاوت های مدیریت زنان در غرب و شرق افزود: هیچ کدام از زنان قدرتمند در غرب به قتل نرسیدند یا زندان را تجربه نکرده‌‌اند یا حضورشان در قدرت به خاطر پدر یا برادرشان نبوده بلکه به خاطر مدارج و توانایی‌هایشان بوده است.
بروجردی گفت: جامعه ما یک ویژگی خاص دارد و آن این است که شریعت با حکومت ممزوج شده‌ است، این موضوع باعث شده که افق‌های پیش روی زنان منوط به شرع و عرف شود. در حوزه زنان نه می‌توانیم بگوییم کشور توسعه یافته هستیم و نه کشور در حال توسعه.
او افزود: گرچه امام راحل معتقد بودند که زنان می‌توانند وارد عرصه قدرت شوند و زنان در ساختار جمهوری اسلامی نقش مهمی ایفا می‌کنند اما همچنان پارادوکسی در نقش زنان در خانواده و جامعه وجود دارد.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با طرح این سوال که «برای دیده شدن در احزاب باید چه کرد؟» گفت: زنان باید خودشان احزاب را تشکیل دهند و موضع مستمر خود را اعلام کنند و مطالبات عام در عرصه سیاست اجتماعی و فرهنگی را اعلام کنیم. اولین قدم این است که حتی با خطا کردن در سطح مدیریت کلان وارد شوند.
او با اشاره به بحث ورود زنان به کابینه گفت: بحث حضور زنان در کابینه نه به جهت کسب پست و جایگاه است بلکه به جهت پاسخگوی به نیازهای بخش عظیم جامعه است. نکته مهم این است که آینده جامعه مرهون تلاش‌های همه ماست. ما باید تلاش کنیم تا نسل بعد روی خواسته های خود تاکید کند و به آنها دسترسی پیدا کنند.
بروجردی با اشاره به نگاه شرع به حضور زنان در عرصه مدیریتی گفت: بهره‌گیری از دیانت و شريعت ما را دچار افت و خیز می‌کند. ما نمی توانیم به آن بی توجه باشیم. شرع به ما پاسخ روشنی در این نداده است. با این حال ده‌ها آیه و روایت از سیره پیامبر برای حضور زنان وجود دارد که می‌تواند در این زمینه دیده شود. اما شرع بیش از قانون و رویکرد ما و رهبران و مدیران جامعه اهمیت دارد و باید از آن اطاعت کنیم.
او افزود: آقای خاتمی می‌خواستند وزیر زن معرفی کنند ولی اینکه چه شد که نشد از آن فاکتور می‌گیرم. اما در دوره احمدی نژاد حفظ حرمت روحانیت شکسته شد و معرفی وزیر زن به همین دلیل بود.