دیدار سفیر بلژیک با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی/نمایشگاه منابع لمبرت مولیتور برگزار می‌شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۱:۱:۱۳
دیدار سفیر بلژیک با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی/نمایشگاه منابع لمبرت مولیتور برگزار می‌شود
سفیر کشور بلژیک با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.
سفیر کشور بلژیک با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرانسوا دله سفیر کشور بلژیک با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با دکتر اشرف بروجردی ، دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار که با حضور دکتر امیرخانی معاونت کتابخانه انجام شد، مارک مولیتور از کشور بلژیک که مجموعه ای نفیس از تصاویر و اسناد مربوط به دوره قاجار را در اختیار دارد، توضیحاتی درباره این مجموعه شخصی که توسط پدربزرگش تهیه شده است ارائه داد.
در این دیدار دکتر بروجردی ضمن خوش آمدگویی به سفیر کشور بلژیک گفت: این دیدار می‌تواند سرآغازی باشد برای تداوم تعامل‌های فرهنگی میان دو کشور در حوزه‌ اسناد، منابع دیداری و شنیداری و همچنین در حوزه کتاب. بروجردی اظهار امیدواری کرد که این همکاری‌ها برای پژوهشگران، اندیشمندان و اهل فرهنگ دو کشور مفید باشد.
مشاور رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مجموعه‌ی ارزشمند مارک مولیتور گفت: تاریخ گویا و زنده است و می‌تواند نوع تعاملات بین دو کشور را تعیین کند. سوابق میان کشورها و ملت‌ها تعیین کننده آینده‌ی تعاملات میان آن‌هاست. او ابراز امیدواری کرد که علاوه بر برگزاری نمایشگاهی از تصاویر و اسناد تاریخی این مجموعه، تعاملات فرهنگی بین دو کشور بیشتر شود.
دکتر بروجردی همچنین پیشنهاد کرد که اتاق فرهنگی ایران در بلژیک و اتاق فرهنگی بلژیک در کتابخانه ملی ایران راه اندازی شود.
در این دیدار همچنین، فرانسوا دله، سفیر کشور بلژیک، ضمن ابراز تمایل برای همکاری مشترک در زمینه‌های تاریخی و اسنادی، گفت: رئیس جمهور روحانی، از نخست وزیر بلژیک دعوت کرده‌اند تا به ایران بیایند و ما امیدواریم این نمایشگاه همزمان با حضور ایشان در ایران برگزار شود. وی همچنین به سابقه تاریخی روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: اسناد دولتی بسیاری به واسطه سابقه طولانی روابط دو کشور وجود دارد که می‌تواند نمایشگاه‌ها و برنامه‌های متعددی در ایران و در بلژیک با همکاری هم برگزار کرد.
در ادامه این برنامه ، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مجموعه مولیتور، میان مارک مولیتور و دکتر امیرخانی معاون کتابخانه به امضا رسید. شایان ذکر است، مارک مولیتور، نوه‌ی لمبرت مولیتور است که در دوره قاجار به عنوان مستشار در ایران به فعالیت پرداخته و در زمینه تاسیس گمرک در ایران همکاری داشته است. او در طول مدت اقامت خود در ایران در شهرهای متعددی حضور داشته و تصاویر و اسنادی دقیق از آن زمان تهیه کرده است.