مراسم معارفه ژاله حساس خواه مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با حضور دکتر بروجردی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۰:۵۹:۴۳
مراسم معارفه ژاله حساس خواه مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با حضور دکتر بروجردی
مراسم معارفه دکتر ژاله حساس خواه و تکریم از خدمات دکتر حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر پیشین این مرکز و دکتر خلیلی چولابی سرپرست این مرکز با حضور دکتر اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و ریاست عالی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دوشنبه ساعت ۱۴ در سالن شهید انصاری مجتمع خاتم‌الانبیاء رشت برگزار شد.
مراسم معارفه دکتر ژاله حساس خواه و تکریم از خدمات دکتر حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر پیشین این مرکز و دکتر خلیلی چولابی سرپرست این مرکز با حضور دکتر اشرف بروجردی مشاور رئیس جمهور و ریاست عالی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دوشنبه ساعت ۱۴ در سالن شهید انصاری مجتمع خاتم‌الانبیاء رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این مراسم که با حضور نمایندگان استان، مهندس احمدی پور معاون سیاسی امنیتی استانداری، مهندس شفقی فرماندار شهرستان رشت و اعضای شورای اسلامی رشت برگزار شد، دکتر اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: وابستگی و تعلق خاطر به سرزمینی که دارای فرهنگ بلند است افتخار ماست. رفتار سیاسی و مراودات اجتماعی، مبنای تولید سند برای نسل های آینده است و بنا به ابلاغیه و تاکید رئیس جمهوری ، مکاتبات اداری می بایست به آرشیو ملی منتقل شوند.
بروجردی دربخش دیگری از سخنانش گفت: کتابخانه می تواند جایی برای استفاده از آموخته های دیگران باشد.همچنین کتابخانه می تواند جایی باشد برای تبادل اندیشه ها برای رفع مشکلات بشری. اگر تاریخ شفاهی فراموش شده باید احیا شود و اگر اسناد در حال نابودی و فراموشیست باید احیا شود.
وی فرهنگ را مانا و معرف ملت ها عنوان کرد و با بیان اینکه کارکرد علم نجات بشریت است، اظهار داشت: یکی از رویکردهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی، فراهم آوردن فضایی برای حضور اندیشمندان و ترغیب آنان به تولید فکر و به اشتراک گذاری یافته های دانشی آنان است.
بروجردی با یادآوری تأسیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: امروز سازمان اسناد و کتابخانه ملی به خود می بالد که وارث بزرگان است و مفتخریم که این سازمان، مملو از سرمایه های فرهنگی و اندیشه ای کشور است.
مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه رئیس جمهوری بر تولید، حفظ و نگهداری اسناد بعنوان یک خط مشی تاکید دارد، افزود: تاریخ شفاهی عرصه مدیریتی کشور ، باید نگاشته شود چون هیچ چیز مانند نوشتار ماندگار نیست.
وی با اشاره به اینکه رشت اولین کتابخانه ملی در کشور را داشته ساختمان فعلی مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان را در خور شان استان نداست و از استاندار گیلان ، شهردار و اعضای محترم شورای شهر رشت و خیرین استان خواست برای بهبود ساختمان و جایگاه مرکز گیلان توجه و اهتمام ویژه نمایند.
بروجردی از مسئولان گیلان خواست یاریگر و احیاءگر سازمان اسناد و کتابخانه ملی باشند چرا که پیشینه این استان، بگونه ای است که قدمت کتابخانه ملی رشت - با بیش از یک قرن - از کتابخانه پایتخت بیشتر و دارای پیشینه غنی فرهنگی است.
پیش از سخنان دکتر بروجردی علی خلیلی چولابی سرپرست سابق مرکز اسناد و کتابخانه گیلان ابراز داشت: سازمان اسناد در ۵ سال اخیر جزو مدیریتهای برتر استان بود و آزاد سازی فضای اداری، فهرست نویسی اسناد از جمله وظایفی که سعی کردم آن را انجام دهم. نشست های مختلفی با مدیران شهری مختلفی را در دوران مدیریت خود برگزار کردم و توانستیم در این زمینه ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار را کسب کنیم.
وی در ادامه افزود: از روزهای ابتدایی سازمان کار تکمیل مخزن اسناد با کمک شورای شهر و تکمیل مخزن دیجیتال در حال اتمام است که امیدوارم با تکمیل آن منابع علمی دانشجویان و دانش پژوهان شود. وی در انتها گفت: سرباز ولایت و نظام هستم و هرجا بخواهند در آن خدمت خواهم کرد.
محمد صادق حسنی نماینده رشت نیز دراین مراسم بیان داشت: خانم دکتر حساسخواه که در هر انتخاباتی زحمات زیادی کشیدند و آرای بالای دکتر روحانی نتیجه جز چیزی اقدامات امثال خانم دکتر حساسخواه نیست. امیدوارم استارت کار خورده باشد و دوستان همسو به جایگاه لایق خود برسند.

سید هاشم موسوی مدیر گروه و سرپرست پژوهشکده گیلان شناسی سخنران بعدی مراسم بود که در این مراسم گفت: من رشته ام مردم شناسی است و یاد گرفته ام از دریچه فرهنگ همه چیز را ببینم. ما نیازمند زندگی فضیلت بخش و معنوی هستیم که با شاخص هایی چون آرامش و امید تعریف می شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: خیلی خوشحال بودیم که خبر انتصاب خانم حساسخواه را دانشجویانم به عنوان زیباترین روز یاد می کردند. خانم حساسخواه را شخصیتی توسعه گرا می دانم که لازمه آن کار کردن با اهل دانش و سرمایه های داخلی استان هستند. هنوز شروع به کار نشده شورای پژوهشگری را تشکیل دادند که اکثر فرهیختگان عضو همین شورا هستند. همه این ها دال بر این است که ایشان بر توسعه گرایی عمیقا باور دارند. در این مملکت هیچ تحولی صورت نمیگیرد مگر این که توسعه را از حوزه فرهنگ و آموزش شروع کنیم.
محمد احمدی پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان نیز که عالی ترین مقام اجرایی گیلان در این مراسم بود با تبریک به مدیریت جدید سازمان اسناد و کتابخانه ها ابراز داشت: سازمان اسناد که برای حفظ و مکتوب نگه داشتن آثار است. مطمئنا همه بزرگان ادبی و فرهنگی که اینجا حضور دارند آگاه هستند که گیلان پرچمدار مسائل فرهنگی بوده است و اصطلاحی در میان گیلانی ها متدوال است که استان گیلان استان اولین ها است. اگر حوادث قرن گذشته را نگاه کنیم جایگاه گیلان برجسته و وِیژه است. ولی شرایط آب و هوایی حفظ بناهای تاریخی ما را کم کرده است. چون از مصالح عمومی چون چوب و .. استفاده می شد خیلی بناها در حال نابودی است. اما آثار تاریخی دیگری نیز داریم. در حوزه تاریخی ما باید تلاش بیشتری روی تاریخ شفاهی و اسناد خودمان داشته باشیم.
معاون استاندار گیلان در ادامه گفت: ما حدود ۲۵ میلیون مسافر داریم که اگر بیش از یک شب توقف کنند اثر اقتصادی بر گیلان دارد. در منظر گردشگری با این پیشینه گرانقدر با کمک سازمان اسناد می توان کاری کرد که بخشی از گردشگران ما بتوانند از کتابخانه های تخصصی و ملی ما استفاده کنند. ما گردشگران حادثه جو و تاریخی و تحقیقی داریم و خیلی از کتابخانه ها این شرایط را ایجاد می کنند که نیاز به کار خارج از استان دیدن سازمان اسناد گیلان دارد.
وی در پایان سخنان خود گفت: جای دیگری را باری خانم حساسخواه در نظر داشتیم که در نهایت شرایطش فراهم نشد و امیدواریم در این سازمان با همدلی و هم افزایی شرایط را بهبود دهیم.
شایان ذکر است پیش از این مراسم و با حضور دکتر بروجردی نمایشگاه توانمندی های صنعت ابریشم کشور در رشت افتتاح شد.