بروجردی در همایش اخلاق در علوم و فناوری:امیدوارم اخلاق یافته بشر باشد نه گمشده آن

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۲ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۰:۳۱:۱۹
بروجردی در همایش اخلاق در علوم و فناوری:امیدوارم اخلاق یافته بشر باشد نه گمشده آن
همایش بین المللی اخلاق در علوم و فناوری در مرکز همایش‌های بین المللی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است.
همایش بین المللی اخلاق در علوم و فناوری در مرکز همایش‌های بین المللی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، این همایش به همت انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری و به میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با شعار، «اخلاق برای همه ،علم برای توسعه» در حال برگزاری است. هدف اصلی این همایش اهمیت و اولویت اخلاق در همه زمینه‌های علم و فناوری، تأثیرات اخلاقی در زمینه‌های مختلف در توسعه و تعهدات اخلاقی در دانشگاه‌ها و جامعه است.
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سخنان خود در این همایش ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این همایش گفت: آنچه که ضرورت دارد به آن توجه شود و این کنگره و همایش نیز برای آن تشکیل شده است، رابطه میان علم و اخلاق است. اگر به شعار این همایش، یعنی اخلاق برای همه و علم برای توسعه، کمی توجه کنیم درخواهیم یافت که محور کلیه این مباحث انسان است. انسان برای آنکه بتواند زندگی بهتری را تجربه کند و شرایط بهتری را برای زیستن مهیا کند دست به گسترش علم می‌زند؛ اما آموزه های دینی و انسانی به ما می‌آموزد که باید کرامت انسان حفظ شود و انسان تکریم شود. این مسئله نیز تنها از راه اخلاق است که محقق می‌شود.
بروجردی در ادامه گفت: آموزه‌های دینی ما هم بر همین مساله تاکید دارند. اساسا پیامبر مکرم اسلام هدف از بعثت خود را اخلاق عنوان کرد و گفت «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» یعنی من برای مکارم اخلاق مبعوث شدم. در ازای آن نیز خداوند متعال می‌فرماید «انک لعلی خلق العظیم» یعنی ای پیامبر تو دارای اخلاق عظیم و بزرگ هستی. این اخلاق بزرگ پیامبر بود که او را در جایگاه محوری قرار داد و باعث شد تا انسان‌ها گرداگرد او حلقه بزنند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بحثی که امروزه در زمینه نسبت اخلاق و علم، فراگیر شده است این است که مبادا، افراد بشری یافته‌ها و داشته‌های دیگران را به نام خودشان ثبت کنند. این بحثی جدی و عمیق در زمینه نسبت اخلاق و علم است.
وی همچنین گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یعنی نهادی که وظیفه دارد فرصت بهره برداری از علم را برای همگان فراهم آورد و با مواجهه نظریات و مباحث است که از خلال آن‌ها مباحثی پیش روی آیندگان باز خواهد شد. این محفل متعلق به همه اندیشمندان و دانشمندان است. به امید روزی که اخلاق یافته بشر باشد و نه گمشده آن.
در ادامه همایش، احمد جلالی نماینده ایران در یونسکو در سخنانی به پیشینه تاسیس جایزه جهانی ابن سینا در زمینه اخلاق در علم اشاره کرد و گفت: حمایت‌ها و پیگیری‌های مجدانه دکتر معین در زمان تصدی شان در وزارت علوم باعث شد که ما بتوانید جایزه جهانی ابن سینا در زمینه اخلاق در علم و فناوری را به ثبت برسانیم و امروز این افتخاری است برای همه ایرانیان که این جایزه به نام بزرگترین نابغه ایرانی در علم ثبت شده است.