جمالزاده به روایت سیدعلی میرفتاح

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۲۰:۳۰:۰
جمالزاده به روایت سیدعلی میرفتاح
جلسه داستان‌خوانی آثار محمدعلی جمالزاده در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

جلسه داستان‌خوانی آثار محمدعلی جمالزاده در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این جلسه با حضور سید علی میرفتاح سردبیر مجله کرگدن و روزنامه اعتماد و علاقه‌مندان به ادبیات در موزه کتاب و میراث مستند ایران در محل کتابخانه ملی برگزار شد.

در این جلسه سیدعلی میرفتاح در بخشی از سخنان خود به نقد آثار جمالزاده پرداخت و گفت: تعمیم جزء به کل یک خطای منطقی است و به نظر من جمالزاده در آثار خود مرتکب چنین خطایی شده است.

او در این جلسه بخش‌هایی از کتاب «خلقیات ما ایرانیان» را خواند و گفت: جمالزاده در این کتاب، بخشی از خلقیات ایرانیان را برشمرده و آن را به صورت کلی به تمامی ایرانیان تعمیم داده است. در صورتی که این تجربیات شخصی نویسنده است.

او افزود: ضمن اینکه جمالزاده سال‌های بسیاری در خارج از کشور زندگی کرده و تجربه زیسته مستقیمی در ایران نداشته است.

میرفتاح در بخش دیگری از سخنان خود نیز با اشاره بر اهمیت جمالزاده در ادبیات گفت: با اینکه جمالزاده داستان‌نویس موثری بوده، داستان‌های او وارد ادبیات جهانی نشده و ایده‌های فوق‌العاده او در حین نگارش در سطح متوسطی باقی مانده است. او در ادامه گفت: جمالزاده در برخی از آثار خود به دنبال طنز است، اما در عمل این طنازی کیفیت آثار او را تخفیف داده است.

میرفتاح همچنین تاکید کرد: ما باید به ضرورت به نقد آثار بزرگان ادبیات خود به پردازیم، کسی نمی‌تواند جایگاه جمالزاده در داستان‌نویسی امروز را انکار کند، اما باید با نگاهی واقع‌گرایانه و نقادانه ساحت تفکر و ساختار و فرم آثار بازمانده را بدون حب و بعض نگاه کنیم.

گفتنی است در این جلسه حاضرین از برخی عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها و برخی از کتاب‌های چاپ قدیمی جمالزاده در موزه کتاب و میراث مستند بازدید کردند.