نمایشگاه مجازی انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در مطبوعات

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۷:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۸:۰:۲۷
نمایشگاه مجازی انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در مطبوعات
مسافرت ناصر الدین شاه در سال های 1290 - 1295 و 1306 هجری قمری بوده است

ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد. وی در طول سلطنت خود سه بار از کشورهای اروپایی در سالهاي۱۲۹۰ هجری قمری (۱۸۷۳ میلادی)، ۱۲۹۵ هجری قمری (۱۸۷۸ میلادی) و سومین سفر در سالهاي ۱۳۰۶ تا ۱۳۰۷ هجری قمری (۱۸۸۹ میلادی) ديدن كرد که در آخرين سفر خود از ناوگان جنگی بریتانیا بازديد داشت.

وی سفر خود را به همراه يكصد نفر از تهران به سمت بندرانزلی و گذشتن از راه‌های صعب العبور و گردنه‌های مرتفع رشته‌کوه‌های البرز شروع کرد که چهار هفته طول کشید تا به ساحل دریای خزر برسند. سپس به وسیله کشتی به بندر آستراخان روسیه و از آنجا با قطار به مسكو و سن پترزبورگ رفتند. در ایستگاه راه‌آهن سن پترزبورگ، تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس از وی استقبال کردند.

ناصرالدین شاه پس از چند روز اقامت در روسیه، به کشورهای آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، اتریش و عثمانی مسافرت کرد.

وی در اولین سفر خود به بریتانیا به لقب شوالیه انجمن گارتر (بالاترین مقام سلحشوری بریتانیا) نائل آمد. وی اولین شاه ایران بود که این مقام را بدست آورد.

از آنجا كه شاه قاجار علاقه زيادي به عكاسي داشت، از اولين ره آوردهاي سفر وي دوربين عكاسي بود. همچنين مي توان به سیستم پستی نوین، امتياز خط آهن قطار تهران- ري، انتشار روزنامه و تاسيس بانك شاهنشاهي ايران اشاره كرد.

اداره کل اطلاع رسانی در کنار نشست بررسی تاریخی سفر ناصرالدین شاه به فرنگ اقدام به برگزاری نمایشگاهی از انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه در مطبوعات از تاريخ 22 تيرماه 1395 به مدت يك هفته كرده است.