سیری در مفاهیم و پیشینه وحدت و بیداری اسلامی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱ - ۷:۳۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۸/۲۱ - ۷:۳۴:۱۹
سیری در مفاهیم و پیشینه وحدت و بیداری اسلامی
سخنران نشست : محمدحسین امیر اردوش / شهریور 1394

نشست تخصصی با عنوان  «سیری در مفاهیم و پیشینه وحدت و بیداری اسلامی» روز سه شنبه 17 شهریور ماه 94 با سخنرانی دكتر محمدحسین ­امیر اردوش، محقق و پژوهشگر تاریخ و رایزن فرهنگی پیشین ایران در تاجیكستان، در اندیشگاه سازمان اسناد و كتابخانه ملی ج.ا.ا. برگزار شد.

در ابتدای جلسه دكتر اردوش سخنان خود را با بیان رویكردهای ممكن برای بررسی موضوع پیشینه وحدت و بیداری اسلامی آغاز كرد و گفت: برای بررسی این موضوع هم می توان به عنوان یك محقق تاریخ به این مسئله نگریست و آن را در درازای تاریخ اسلام بررسی كرد و هم می توان به عنوان یك مسلمان معتقد و دارای دغدغه نسبت به وحدت مسلمان این موضوع را مورد مطالعه قرار داد كه نوع نگاه و رویكرد من این موضع دوم است و در كتاب منتشر شده ام نیز با همین رویكرد به بررسی این موضوع پرداختم.

در ادامه دكتر اردوش با بیان سیر تحلیلی حوادث تاریخ اسلام و نقاط عطف آن از منظر وحدت اسلامی تأكید كرد كه مسلئه تفرقه مسلمین و جدایی آن ها در دو قالب شیعه و سنی از مسائل و معضلات دوران اخیر جهان اسلام است، چه در طول تاریخ مسلمانان بدون توجه به شیعه و سنی بودن عموماً در كنار هم و به عنوان مسلمان زندگی كرده و حتی پیوندهای گسترده ای نیز با یكدیگر داشته اند. اما در دوران اخیر به دلیل دسایس بیگانگان و وجود زمنیه های داخلی، اختلافات مذهبی به صورت فرقه گرایی درآمده و همین امر بستر لازم برای پیدایش گروه ها و فرقه های افراطی و انحرافی در میان مسلمانان را فراهم كرده است كه نتیجه آن قتل عام مسلمانان به دست مسلمانان ظاهری است.

لازم به ذكر است كه دیگر سخنران این نشست جناب آقای حجه الاسلام سید ابوالحسن نواب، ریاست محترم دانشگاه مذاهب اسلامی، بودند كه به دلیل مسافرت كاری نتوانستند در این نشست حاضر شوند. این جلسه با پرسش و پاسخ از سوی برخی از حضار به پایان رسید.