رونمایی از قرآن‌های خطی در کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۵/۱۰ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۹:۱۸:۱۷
رونمایی از قرآن‌های خطی در کتابخانه ملی ایران

گزارش تصويري

هم زمان با اولين روز از ماه مبارك رمضان منتخبي از مجموعه‌هاي فراهم‌آوري شده قرآن هاي خطي  در سال گذشته در كتابخانه‌ي ملي ايران رونمايي شد.

به گزارش  سازمان اسناد و كتابخانه ملي  اين نمايشگاه كه از امروز و هم زمان با آغاز  ماه مبارك رمضان در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران آغاز به كار كرد ،‌ شامل 19قرآن نفيس و سه نسخه‌ نهج‌البلاغه است كه در آن‌ها ابداعات هنري شامل  انواع خطوط نسخ، رقاع، نستعليق بويژه نسخ ايراني و شيوه‌هاي كتاب‌آرايي سده‌هاي دهم تا سيزدهم به چشم مي‌خورد.
 دركتابت اين مجموعه‌هاي منحصربه‌فرد علاوه بر قلم‌هاي معمول، رنگه‌نويسي و صفحه آرايي نيز اجرا شده و وجود نشانه‌ها و علامت‌هاي خاص از جمله نشانه‌هاي پاياني و نظام‌هاي محسابتي آيات، سرسوره و سرلوح‌سازي از ويژگي‌هاي خاص اين مجموعه به شمار مي‌آيد.
اسحق صلاحي - رييس سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي - در ابتداي اين مراسم،گفت : از ماه رمضان سال گذشته تا كنون، 2667نسخه‌ي خطي به كتابخانه‌ي ملي هديه و يا خريداري شده كه از اين بين، 54جلد قرآن جمع‌آوري شده است.
وي افزود : 19نسخه از قرآن‌هاي جمع‌آوري‌شده به دليل دارا بودن ابدعات و تجليات هنري از جمله خطوط و صحنه‌آرايي منتخب و امروز به نمايش عمومي گذاشته شده است.
صلاحي با اشاره به نكاتي در رابطه با نسخه‌هاي خطي ديگر، گفت:در كنار 19جلد قرآن، سه نسخه‌ نهج‌البلاغه ديده مي‌شود كه به قرن‌هاي ششم تا نهم تعلق دارند كه در نوع خود كم نظير است .
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در بخش ديگر صحبتهاي خود به ويژگي هاي نهج البلاغه به نمايش گذاشته شده نيز اشاره كرد و افزود: در اين كتاب، شرح نهج‌البلاغه از ابن حديد كه خود در قرن هفت زندگي مي‌كرده و ماحصلي رؤيت مي‌شود كه در قرن هشت به كتابت رسيده است.
صلاحي ادامه داد :در بين اين نسخ خطي، صفحه‌اي از سوره‌ي نور از آيه‌ي 62تا 64به خط كوفي و منسوب به امام رضا (ع) ديده مي‌شود كه از ويژگي‌هاي مهم اسناد ماست. همچنين قرآني بسيار نفيس به كتابت ميرزا محمد اصفهاني وجود دارد كه توسط خاندان علي‌اكبر مرتضوي به سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي هديه شده و از دو حيث داراي اهميت است؛ يكي به دليل ارزش و اعتبار هنري و ديگري هديه‌اي كه توسط اين خانواده به كتابخانه‌ي ملي اعطا شده است.
رييس سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي با توصيه و سفارش به افرادي كه در خانه‌ها نسخ خطي دارند، ادامه داد: در همين‌جا از تمام كساني كه نسخ خطي در اختيار دارند، تقاضا مي‌كنم آن‌ها را به سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي تحويل دهند كه به نام خودشان نگه‌داري مي‌شود و در غير اين صورت، حاضريم اين كتاب‌ها را از آن‌ها خريداري كنيم.
صلاحي با تأكيد بر ارزش قرآن كريم، گفت: همه‌ي دشمنان قسم‌خورده‌ي ما كه مزدوران بي‌جيره و مواجب استكبار جهاني هستند، براي از بين بردن قرآن تلاش مي‌كنند؛ اما حتي نتوانسته‌اند سوره و آيه‌اي مانند آن نازل كنند و تنها با قرآن‌سوزي، كينه‌ها و بغض‌هاي خود را بروز مي‌دهند.
در پايان اين مراسم رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي  با اعطاي لوح سپاس  از خاندان مرتضوي براي اهدا قرآن نفيس به كتابخانه ملي ايران  تقدير كرد .
اين نمايشگاه هم‌زمان با آغاز ماه مبارك رمضان در تالار مرجع كتاب‌هاي خطي و نادر كتابخانه ملي ايران برپا و تا پايان ماه مبارك ميزبان علاقه مندان است .