پیام مدیرکل یونسکو در سالگرد روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۳ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۵۴:۵
پیام مدیرکل یونسکو در سالگرد روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در کتابخانه ملی

پنجمين سالگرد روز جهاني ميراث ديداري و شنيداري امروز(چهارشنبه 4 آبان ماه) در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، در اين مراسم كه با حضور دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران ، حجت الاسلام و المسلمين موسوي مقدم قائم مقام سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، نماينده كميته ملي يونسكو در ايران، نخبگان، فرهيختگان و شخصيت هاي فرهنگي برگزار شد، پيام مدير كل يونسكو خانم ايرينا بوكووا به مناسبت روز جهاني ميراث ديداري و شنيداري خوانده شد.
بخشي از اين پيام در ذيل آمده است:

"در بين ميراث هاي بشري، ميراث ديداري و شنيداري از جمله ميراث هايي است كه امكان دسترسي مستقيم و بدون واسطه را به فرهنگ هاي غني جهاني و همچنين تمدن هاي بي نهايت متنوع بشري فراهم مي كند.
اسناد ديداري –شنيداري امكان منحصر بفردي د رزمنيه يادگيري، دستيابي و كسب اطلاعات و مبادله آن فراهم نموده است. اين اسناد چه از نظر كل و چه از نظر محتوا، معرف و شاهد زنده تاريخ فن آوري و فرهنگ ها هستند. با ارائه صدا و تصوير فرهنگ هاي ديگر و همچنين لحظات تاريخي كه حافظه جمعي ما را تشكيل مي دهد، ميراث ديداري و شنيداري پايه هاي گفتگوي بين فرهنگي را پي ريزي كرده و شناخت و فهم بشري را غني مي كنند.
تمام اين اسناد، چه فيلم ها و يا نوارهاي صوتي به شدت آسيب پذير هستند. بخشي از اين ميراث ديداري-شنيداري قرن بيستم به دلايلي همچون كهنگي فن آوري، عدم مراقبت توسط نهادهاي مسئول و يا لطمات ايجاد شده در اثر نابودي عمدي و يا جهل انساني نابود شده و از دست رفته است و رشد تمدن ديجيتال نيز به نوبه خود اين مشكلات را تشديد كرده است.حمايت از اين اسناد يك ضرورت فرهنگي و آموزشي است.
....
حمايت از ميراث ديداري و شنيداري نيازمند بكارگيري تدابير حفاظتي ويژ و مناسب است. اين امر آموزش و حمايت از كاركنان آرشيوها، كتابخانه ها و موسسات تخصصي رانيز ايجاب مي نمايد. امروز من و تمامي نهادها و سازمانهاي همكار يونسكو دعوت مي كنم تا تلاش هاي خود را براي حمايت از اين ميراث مستند منحصر به فرد افزايش داده و به تمامي تعهدات فرهنگي و آموزشي خود دراين زمينه عمل نمايند."

اين مراسم توسط سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران با همكاري كميسيون ملي يونسكو و كميته ملي حافظه جهاني برگزار شده است.