نمایشگاه قدیمی ترین اسناد و کتب با موضوع محرم امروز در کتابخانه ملی افتتاح شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۹/۷ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۳۶:۲
نمایشگاه قدیمی ترین اسناد و کتب با موضوع محرم امروز در کتابخانه ملی افتتاح شد
مايشگاه قديمي ترين كتاب ها و اسناد با موضوع محرم و قيام عاشورا در تاريخ معاصر ايران صبح امروز(سه شنبه 8 آذر ماه) در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا.، اسناد نمايش داده شده در اين نمايشگاه، قديمي ترين اسناد مراسم عزاداري ايرانيان در شهرهاي مختلف در دوران قاجار، پهلوي اول و دوم است. از جمله قديمي ترين اين اسناد، سند اعزام تعزيه خوان از قزوين به دارالخلافه مربوط به سال 1260 هجري شمسي است.

نامه مظفرالدين ميرزا و اشاره وي به شركت در مراسم عزاداري سيدالشهدا، گزارش برگزاري مراسم سوگواري حسيني در رشت(1301ه‍. ش.)، اعتراض همسايگان منشي سفارت فرانسه از برگزاري مراسم شادي در باغ وي در ماه محرم و بي اعتنايي به عقايد مذهبي و برقراري حكومت نظامي (1304ه‍. ش.)، گزارش جلوگيري از مراسم تعزيه خواني و نوحه سرايي در ماه محرم و صفر و دستگيري تعزيه خوانان و نوحه سرايان(1316ه‍. ش.)، الزام كدخدايان و ژاندارمري براي كنترل مراسم عزاداري دهه محرم(1321ه‍. ش.)، صورت جلسه كميسيون شوراي امنيت فرمانداري بابل درباره غير ممكن بودن جلوگيري از حركت دسته هاي عزاداري در ماه محرم به علت اعتقادات عميق مردم بابل و اجبار هيات هاي عزاداري به اجراي آرام مراسم (1343ه‍. ش.) و اعلاميه امام خميني به مناسبت اربعين حسيني(1357ه‍. ش.) از جمله اسناد نمايش داده شده در اين نمايشگاه است. نمونه هايي از كتاب هاي نويسندگان ايراني با موضوع محرم و قيام عاشورا نيز به نمايش درآمده است.

نمايشگاه اسناد و كتب محرم در ورودي تالارهاي تخصصي كتابخانه ملي بر پاست  و تا 18 آذر پذيراي علاقه مندان است.