عبدخدایی: شهید نواب صفوی پرچمدار مبارزات پسااستعماری است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۱۷:۴۰
عبدخدایی: شهید نواب صفوی پرچمدار مبارزات پسااستعماری است

گزارش تصويري

محمدمهدي عبدخدايي از ياران نزديك شهيد نواب صفوي در آيين افتتاح نمايشگاه "گزيده اسناد نواب صفوي و يارانش" گفت: شهيد نواب صفوي با درك درست اوضاع زمانه خويش، پيشگام و پرچمدار مبازرات پسا استعماري بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. در اين مراسم، كه در ساختمان گنجينه اسناد ملي برگزار شد، عبدخدايي از اعضاي گروه فدائيان اسلام و ازبازماندگان مبارزات اين گروه در زمان حيات شهيد نواب صفوي، درباره چگونگي شكل گيري جريان فدائيان اسلام و مبارزات شهيد نواب صفوي گفت: يعد از جنگ جهاني دوم، رويكردهاي استعماري به رهبري ايالات متحده آمريكا، كه از وقوع جنگ صدمه اي نديده بود، حالتي نو استعماري به خود گرفت كه در آن كشورهاي استعمارگر با به دست گرفتن اقتصاد كشورها، آنها را كنترل مي كردند و به چپاول منابع آنها مي پرداختند.
عبدخدايي ادامه داد: آمريكا با اجراي دو طرح مارشال و اصل 4 ترومن كه براي بازيابي توان اروپا و ساير نقاط جهان بعد از جنگ دوم بين الملل نسخه پيچي كرده بود، در واقع هدفي پسا استعماري داشت كه در آن عليرغم اينكه از كنترل مستقيم كشورها پرهيز مي كرد، اما نبض حيات و اقتصاد آنها را به دست مي گرفت و آن كشورها را كنترل مي كرد كه ايران نيز به واسطه اهميت موقعيت خود، از اين ماجرا فارغ نشد.
عبد خدايي در توضيح فرايند اجراي سياست هاي نواستعماري افزود: آمريكا براي آنكه حلقه محاصره كشورهاي كمونيستي نظير چين و شوروي را كامل كند اقدام به ايجاد بلوك هاي همكاري هاي نظامي كرد كه ناتو در غرب و سيتو در شرق از مهمترين آنها بود، كه اين كار باعث فروش اسلحه از سوي آنان مي شد و درآمد سرشاري را نصيب آمريكا مي كرد. اما در منطقه اي كه ايران قرار داشت و چون حلقه واسط بين شرق و غرب بود، پيمان سنتو يا بغداد را تدارك ديدند كه اتفاقا اين كار باعث عكس العمل شديد نواب صفوي شد. چرا كه نواب اعتقاد داشت اين كار ايران را در جبهه اي مقابل شرق يا غرب قرار مي دهد و با سياست عدم تعهد ايران كه نواب صفوي به آن اعتقاد داشت در تضاد بود، چرا كه نواب به منافع كشور مي انديشيد نه منافع بلوك هاي ضد ديني شرق و يا غرب و از اين جهت نواب صفوي را بايد پيشگام مبارزات پسا استعماري دانست.
اين عضو قديمي گروه فدائيان اسلام در شرح چگونگي مقاومت نواب در حركت هاي ضد ديني و ضد ملي گفت: نواب همشه معتقد بود نبايد به خائنين به اسلام و وطن فرصت داد و روي همين اصل با اذن مراجع و علماي ديني، اقدام به اعدام هاي انقلابي در راستاي منافع ايران مي كرد و در پيگيري همين هدف مقدس بود كه به ناحق دستگير شد و پس از تحمل ماه ها زندان به اعدام محكوم و به شهادت رسيد كه البته در آن زمان بنده نيز فراري بودم.
عبد خدايي درباره نحوه شهادت نواب و يارانش از زبان يكي از شاهدان گفت: نواب را در شب شهادت حضرت زهرا (س) تيرباران كردند و بنا به قول مسموع، ايشان قبل از اعدام، غسل شهادت كردند و درخواست كردند با لباس روحانيت باشند و همچنين يكي از درخواست هاي آن سيد بزرگوار اين بود كه بدون چشم بند باشد و به ماموران گفت چشمان ما را باز بگذاريد تا با چشماني باز به حضور پيغمبر برسيم.
عبدخدايي در پايان به جمله اي از نواب صفوي اشاره كرد كه گفته بود: "به گونه اي مي ميرم كه از هر قطره خونم يك نواب صفوي به وجود بيايد" و به راستي كه وقتي ما حماسه هاي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام (ره) و جنگ تحميلي را مرور ي كنيم درمي يابيم كه افراد بسياري بودند كه نواب گونه براي انقلاب و حفظ كشور شهيد شدند.