ملاقات وزیر علوم و فناوری عراق با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۴/۱۸ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۳۳:۱۰
ملاقات وزیر علوم و فناوری عراق با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی
دكترعبدالكريم علي السامرائي وزير علوم و فناوري عراق صبح امروز دوشنبه 19 تيرماه با دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران ديدار كرد.
دكترعبدالكريم علي السامرائي وزير علوم و فناوري عراق صبح امروز دوشنبه 19 تيرماه با دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران ديدار كرد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. در اين ملاقات كه جمعي از مشاوران و مديران وزير علوم عراق را همراهي مي كردند، دكتر صلاحي ضمن خوش آمدگويي به ميهمانان، به ماهيت، ساختار و عملكرد سازمان اسناد و كتابخانه ملي اشاره كرد و گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي با داشتن بيش از 7 ميليون و 500 هزار منبع كتابي و غير كتابي و 800 ميليون برگ سند از نظر كيفيت منابع و ساختمان رتبه اول در منطقه را دارد.
وي با ارائه آماري از نسخ خطي، چاپ سنگي، اسناد غيردولتي موجود در سازمان گفت: اين اسناد به غناي بيشتر كتابخانه ملي براي خدمات رساني به پژوهشگران كمك مي كند.
دكتر صلاحي به جمع آوري كليه پايان نامه هاي موجود در كشور از مهرماه آتي اشاره كرد و افزود: سازمان با همكاري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه آزاد اسلامي از مهر ماه كليه پايان نامه هاي مقاطع ارشد و دكتري را جمع آوري و ساماندهي مي كند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در بخش ديگري از سخنان خود وظيفه كتابخانه ملي را حفاظت از ميراث بشري دانست و افزود: همه تلاش ما صيانت از نسخ خطي در منطقه به زبان فارسي، عربي و زبان هاي ديگر است و در اين مسير تجارب خود را در اختيار كشورهاي دوست و همسايه قرار مي دهيم.
وي طراحي نرم افزار جامع كشورهاي منطقه در زمينه كتابداري در آينده اي نزديك و برگزاري دوره هاي آموزشي براي كارشناسان كتابداري و آرشيوي منطقه را از فعاليت هاي سازمان در سطح بين المللي برشمرد و ادامه داد: هفته آينده نيز كارشناساني از كشور عراق براي دوره مرمت اسناد و آرشيو به ايران مي آيند و ميهمان سازمان هستند.
دكتر صلاحي هم چنين گفت: از امروز شما عضو افتخاري سازمان هستيد و هرگونه خدمات ويژه پژوهشي كه در اختيار ساير محققين قرار مي گيرد، در اختيار شماست.
وي به رياست سازمان به عنوان رئيس مركز نسخ خطي منطقه، كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو، شوراي جهاني آشيو جنوب و جنوب غرب آسيا(سواربيكا) و حافظه جهاني يونسكو اشاره كرد و افزود: ما هرگونه آمادگي را براي در اختيار قراردادن تجارب فرهنگي و نسخ خطي و آموزشي به كشور دوست و برادر عراق داريم.
دكتر عبدالكريم علي السامرائي وزير علوم و فناوري عراق نيز در سخناني ضمن تشكر از استقبال گرم سازمان، اين ديدار را ملاقات بسيار مهم خواند و گفت: ما به طور جد به دنبال گسترش روابط في مابين در همه زمينه ها به خصوص علمي هستيم.
وي از اعلام آمادگي سازمان براي ارائه خدمات و تجارب آموزشي و كتابداري تشكر كرد و ادامه داد: ان شاء الله اين ديدار سبب روشن شدن افق هاي دوردست علمي و فرهنگي دو كشور شود.
در بخش بعدي، پرسش و پاسخ هيات عراقي از رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي خواهد آمد.