کتاب "سیصد بند در مرثیه" رونمایی می‌شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۹/۱ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۳:۳۹:۱۲
کتاب
کتاب "سیصد بند در مرثیه" با حضور دکتر جلال جلال شکوهی، دکتر یوسف بیگ بابا‌پور و دکتر رحیم نیکبخت در سالن اندیشگاه فرهنگی رونمایی می‌شود.
کتاب "سیصد بند در مرثیه" با حضور دکتر جلال جلال شکوهی، دکتر یوسف بیگ بابا‌پور و دکتر رحیم نیکبخت در سالن اندیشگاه فرهنگی رونمایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران؛ مراسم رونمایی کتاب "سیصد بند در مرثیه" با حضور دکتر جلال جلال شکوهی، دکتر یوسف بیگ بابا‌پور، و دکتر رحیم نیکبخت در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.
کتاب "سیصد بند در مرثیه" مجموعه‌ای از سروده‌ های حاج میرزا مهدی شکوهی از شاعران و آزادی‌خواهان دوران مشروطیت در آذربایجان است. او متولد سال ۱۲۴۷ بوده است و این کتاب در برگیرنده یک ترکیب بندی ۳۰۰ بندی است که او به زبان ترکی برای امام حسین (ع) سروده است.
از تاریخ سرایش مرثیه "سیصد بند در مرثیه" حاج میرزا مهدی شکوهی بیش از یک قرن می‌گذرد و اين كتاب همزمان با ماه محرم منتشر شده است.
"سیصد بند در مرثیه" یکی از متون قابل قبول و مورد استفاده در مجالس سوگواری سالار شهیدان در آذربایجان وحتی شهر‌های ایرانی قفقاز (هفده شهر) بوده است.
این کتاب به تصحیح و ویراست دکتر یوسف بیگ‌باباپور و دکتر مسعود غلامیه بر اساس تنها نسخه چاپ سنگی موجود و به اهتمام دکتر جلال جلال شکوهی و با مقدمه رحیم نیکبخت در ۳۳۰ صفحه توسط انتشارات سفیراردهال صفحه منتشر شده است.
این مراسم ساعت ۱۴ تا ۱۶ روز دوشنبه سوم آذرماه در سالن اندیشگاه فرهنگی كتابخانه ملي برگزار می‌شود و شرکت در این مراسم برای علاقه مندان آزاد است