آیین بزرگداشت و رونمایی کتابِ《قصه راستگو》در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۲:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۲:۴۹:۵۴
آیین بزرگداشت و رونمایی کتابِ《قصه راستگو》در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود
بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ 《قصه راستگو》(مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ به منظور پاسداشت یک عمر تلاش برای آموزشِ آموزه های اخلاقی و دینی به کودکان و نوجوانان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیین بزرگداشت و رونمایی کتاب《قصه راستگو》که به همت پژوهشکده اسناد معاونت پژوهش و منابع دیجیتال این سازمان، تدوین و منتشر شده است روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷، در شبستان، راهروی 16، کوشک کتاب‌ (سرای اهل قلم) برگزار می شود.

کتابِ «قصه راستگو»، در 10 فصل و 427 صفحه براساس تحقیق و تدوین هادی قبادی چاپ و روانه بازار نشر شده است.

«کودکی، خانواده و تحصیلات»، «آغاز کلاس‌داری، قصه‌گویی و سخنرانی‌ها»، «آشنایی با نهضت امام خمینی و مبارزات»، «ارتباط و همکاری با شخصیت‌های انقلاب»، «نویسندگی و همکاری با سازمان تدوین کتاب‌های درسی»، «اجرای برنامه در صدا و سیما»، «تاسیس مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان»، «حضور در عرصه‌های بین‌المللی و مأموریت‌های خارجی»، «مأموریت‌های جبهه و حضور در جمع رزمندگان» و «فعالیت در کمیته‌های انقلاب اسلامی» از سرفصل های این کتاب است.

تصاویر به جای مانده از آن مرحوم در موقعیت های مختلف و فهرست نمایه‌ها و شرح فراز و فرودهای تبلیغ دینی توسط ایشان بر غنای این اثر مستند افزوده است.


گزارش تصویری4/ بازدید معاون پژوهش و منابع ديجيتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از غرفه این سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۴ - ۱۵:۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۴ - ۱۶:۴۴:۱۹
گزارش تصویری4/ بازدید معاون پژوهش و منابع ديجيتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از غرفه این سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع ديجيتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از غرفه این سازمان بازدید کرد. 

وی علاوه بر حضور در غرفه سازمان، گفتگوهایی درباره فراخوان ملی جمع سپاری با رسانه ملی و دیگر رسانه ها انجام داد. 

لازم به توضیح است، سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوری اسلامی ایران در راستای ماموریت گردآوری و حفاظت از  ميراث مستند مكتوب، غيرمكتوب و ديجيتال اسلامی و ایرانی از هموطنان گرامی برای مشارکت در پویش اهدای  نسخه فيزيكی يا ديجيتال: اسناد، دست‌نوشته‌ها و دستخط‌ها، فيلم‌ها، عكس‌ها، اعلاميه‌ها، كتاب‌های خطی، چاپ سنگی يا سربی، كتاب‌های نادر و نفيس و مجموعه‌های خانوادگی دعوت می کند.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 


مصاحبه تاریخ شفاهی محمدحسن راستگو؛

کتابِ «قصه راستگو» در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۴ - ۱۲:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۰:۴۸:۱
کتابِ «قصه راستگو» در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می شود
کتابِ مصاحبه تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو معلم و مبلغ دین، از تازه ترین منشورات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی با مصاحبه، تحقیق و تدوین هادی قبادی در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو، در تمامی ادوار زندگی، با تلاشی خستگی‌ناپذیر، از دوران کودکی ‌و نوجوانی تا آخرین روزهای زندگی، در عرصه‌های گوناگون به تبلیغ آموزه‌های دینی پرداخت و از نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای کودکان ‌و نوجوانان در رسانه ملّی قصه گفت.

او در انتقال مفاهیم و پیام‌های دینی و اخلاقی برای کودکان‌ و نوجوانان با زبانی کودکانه، هنرمندی متبحر و زبردست بود. بیان شیوا و جذاب، خط زیبا و استفاده از هر دو دست در خطاطی و نگارش، استخدام لطایف منحصربه‌فرد از متون دینی، بهره‌مندی از طنز تأثیرگذار، خوش‌رویی و خوش‌مشرب بودن، ابتکارعمل در به کارگیری شیوه‌های هنرمندانه برای جذب کودکان‌ونوجوانان به مقوله‌های دینی و قرآنی، از ویژگی‌های ممتاز حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو بود.

اما آنچه او را از سایر معلمان و مبلغان دینی متمایز و ممتاز می کرد، توجه دائمی او به یادگیریِ فردی و تلاشی مصرانه وی در ابداع روش‌های نوین و انتقال آن به سایر مربیان و مدرسان و مبلغان بود.

حسن راستگو الگویی از یک روحانی فعال در آموزش و تبلیغ و آموزه‌های دینی با بهره‌گیری از روش‌های نوین قصه‌گویی بود که در عرصه‌های تبلیغی مرسوم حوزه‌های علوم دینی نیز موفق بوده است. کتابِ «قصه راستگو» در 10 فصل و در 427 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شده است. «کودکی، خانواده و تحصیلات»، «آغاز کلاس‌داری، قصه‌گویی و سخنرانی‌ها»، «آشنایی با نهضت امام خمینی و مبارزات»، «ارتباط و همکاری با شخصیت‌های انقلاب»، «نویسندگی و همکاری با سازمان تدوین کتاب‌های درسی»، «اجرای برنامه در صدا و سیما»، «تاسیس مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان»، «حضور در عرصه‌های بین‌المللی و مأموریت‌های خارجی»، «مأموریت‌های جبهه و حضور در جمع رزمندگان» و «فعالیت در کمیته‌های انقلاب اسلامی» از سرفصل های این گتاب است که تصاویر و نمایه‌ها بر غنای این اثر افزوده است.

علاقمندان برای تهیه کتابِ «قصه راستگو»، مصاحبه تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو می توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملّی ایران و یا فروشگاه مجازی سازمان به آدرس:http://bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.

لازم به توضیح است انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و در سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.


گزارش تصویری3/ بازدید رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از غرفه این سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۵:۳۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۵:۴۹:۳۹
گزارش تصویری3/ بازدید رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از غرفه این سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از غرفه این سازمان بازدید کرد. 

لازم به توضیح است سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با 52 عنوان کتاب  در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.


در سی و چارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛

پیش فروش دوره کامل «فهرستگان نسخه‌های خطی ایران» (فنخا) در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۴:۵۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۴ - ۶:۵۸:۷
پیش فروش دوره کامل «فهرستگان نسخه‌های خطی ایران» (فنخا) در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران
انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به منظور دسترسی پژوهشگران به کسری «فهرستگان نسخه‌های خطی ایران» (فنخا)، اقدام به چاپ مجدد آنها کرده است و در سی و چهارمین دوره نمایشگاه به صورت حضوری و مجازی، به علاقمندان و جامعه پژوهشی عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، «فهرستگان نسخه‌های خطی ایران» (فنخا)، اطلاعات بالغ بر پانصد فهرست معتبر نسخه‌های خطّی کتابخانه ها و مجموعه های ایران را در بردارد.

این مجموعه در 45 مجلد (34 جلد اطلاعات نسخه‌های خطّی و 11 جلد نمایه) در طول سال‌های 1390 تا 1394 منتشر شده است.

علاقه مندان برای تهیه این مجموعه فهرستگانِ تخصصی می توانند به صورت حضوری به غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، واقع در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26، غرفه 14 مراجعه و یا از طریق فروشگاه مجازی سازمان به آدرس:  http://bookshop.nlai.ir اقدام کنند.
 


گزارش تصویری/ تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «خاتون و قوماندان»


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۳:۳۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۳:۴۰:۲
گزارش تصویری/ تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «خاتون و قوماندان»

در مراسم چهاردهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در مشهد مقدس، تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «خاتون و قوماندان» روایت زندگی همسر شهید علیرضا توسلی فرمانده لشکر فاطمیون، منتشر شد.
متن تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر این کتاب به شرح زیر است:


بسمه تعالی
ـ سلام خدا بر شهید عزیز، علیرضا توسّلی، مجاهد مخلصِ فداکار و بر همسر پرگذشت و صبور و فرزانه‌ی او خانم امّ‌البنین. 
حوادث مربوط به مهاجران افغان را که در این کتاب آمده است از هیچ منبع دیگری که به این اندازه بتوان به آن اطمینان داشت دریافت نکرده‌ام. برخی از آنها جداً تاثرانگیز است، ولی از سوی دیگر، حرکت جهادی فاطمیون افتخاری برای آنها و همه‌ی افغانها است.
دی ۱۴۰۱
ـ نوشته‌ی صفحه‌ی مقابل بسیار زیبا و اثرگذار است.

 


یادداشت علیرضا مختارپور بر تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب 《خاتون و قوماندان》

در خاطرم شد زنده یاد فاطمیون


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۲:۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۳ - ۱۴:۵۱:۵۳
در خاطرم شد زنده یاد فاطمیون
علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت رونمایی از تقریظ رهبر معظّم انقلاب بر کتاب《خاتون و قوماندان》(روایت زندگی ام‌البنین حسینی همسر شهید علیرضا توسلی (ابوحامد)؛ فرمانده لشکر فاطمیون)؛ یادداشتی را برای این کتاب نوشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مناسبت رونمایی از تقریظ رهبر معظّم انقلاب بر کتاب《خاتون و قوماندان》(روایت زندگی ام‌البنین حسینی همسر شهید علیرضا توسلی (ابوحامد)؛ فرمانده لشکر فاطمیون)؛ یادداشتی را نوشت.

متن یادداشت به شرح زیر است:

به نام آن که جان را روشنی داد

کتاب خاتون و قوماندان شرح زندگی علیرضا توسلی، فاطمیون، مجاهدان افغان یا مدافعان حرم، نیست.

این کتاب بخشی از زندگی‌نامۀ همسر شهید یعنی خانم ام‌البنین حسینی است، امّا راوی و نویسنده ناخواسته انگار نقشۀ گنج گرانبهایی را به قطعات متعدد بریده و نه همۀ آن قطعات بلکه برخی از بخش‌های نقشه و نیز حوادث مستندی از مهاجران افغانستانی را در لابلای سطور و صفحات این کتاب قرار داده‌اند.

امّا خوانندۀ بصیر و کاوشگر می‌تواند با دقت در مطالب کتاب این قطعات را بیابد و با گردآوردن آنها، و جستجو در دیگر منابع شاید به درک و فهم این گنجینۀ ذی‌قیمت راه یابد.

کوشش نگارندۀ این مقاله به‌دست دادن سرنخ‌هایی درحد اشاره به این قطعات است.

ارکان شخصیتی ابوحامد

شخصیت علیرضا توسلی از دل خانواده رشد می‌یابد، خانواده‌ای متدین، مبارز و ریشه‌دار و معتقد، خانواده‌ای پرجمعیت، با فاصلۀ سنّی بسیار با پدرش، در چهار سالگی پدر و در ده سالگی مادرش را از دست داده، خانواده‌ای سختی‌کشیده و البته بعدها متفرق در شهرهای مختلف ایران و افغانستان. دربارۀ تحصیلاتش مطالب زیادی در کتاب نیست، امّا اگر به آنچه از گفته‌ها و هفت نامه و یک مکالمه‌اش با خاتون دقت شود چند نتیجه حاصل می‌شود:

اول: اعتقادات راسخ برمبنای معرفت دینی

در اولین گفتگو با خاتون، خود را با اشاره به خانواده‌اش معرفی می‌کند و بلافاصله تأکید بر اعتقادات و ماندن برای ادای تکلیف تا آخر خط، عضویت در سپاه حضرت رسول (ص)، حجاب و شئونات اسلامی، تداوم فعالیت در مسیر جهاد.

در گفتگوی بعدی در بحث مهریه، علیرضا با اشاره به آیات و روایات برای مخالفت با سنگین‌بودن مهریۀ درخواستی خاتون، به مهریۀ آب حضرت زهرا (س) اشاره می‌کند امّا در عین حال ارزش زن را غیرقابل ارزش‌گذاری مادی می‌داند و بالأخره بعد از اینکه ناگزیر از قبول ۱۴ سکه می‌شود دعا می‌کند که بتواند از عهدۀ آن برآید.

در جریان خرید به اصرار خانوادۀ خاتون حلقه می‌گیرد امّا چون حلقۀ طلا را حرام می‌داند می‌گوید که به‌دست نخواهد کرد.

بعد از عقد و اصرار پدر خاتون که زودتر به خانۀ خود بروند با اینکه به مشکلات خانواده و طرح آمایش کارت و عدم امکان خروج برادرانش از قم اشاره می‌کند با این حال، در نهایت می‌گوید خدا بزرگ است، امام رضا را داریم، خودشان کارها را درست می‌کنند.

دوم: احساس یقینی و قلبی به تکلیف نسبت به دین و اهل بیت و مظلومان

از مهم‌ترین حرف‌های علیرضا در همان اوایل عقد و قبل از عروسی به خاتون این است که: باید کمرت را از هفتاد جا ببندی، زندگی من زندگی آسانی نیست، هم تکلیف داری و بسیار روزها نخواهم بود، و هم به‌خاطر خانوادۀ بزرگی که دارم از تو توقع است، تو الان زن‌عموی هشتاد نفری هستی که خیلی من را قبول دارند.

بعد از انتشار اخبار حملۀ تکفیری‌ها به سوریه، به حرم امام رضا علیه‌السلام رفته و در برگشت از حرم می‌گوید: «رفتم حرم، توبه کردم که ما در شرایط گرم و نرم خوابیدیم و بر سر سفرۀ پربرکت می‌نشینیم امّا مردم سوریه در چه حال و سختی‌ای به‌سر می‌برند، نباید این‌طوری پیش برود.»

سوم: رشد در خانواده‌ای با سابقۀ تدین و پیروی از امام خمینی (ره)

در سال‌های نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی، مأموران حکومت وقت افغانستان به روستای زادگاه خاندان توسلی هجوم می‌آورند و بدون هیچ توضیحی محمدامین، برادر علیرضا، را با خود می‌برند. این حادثه باعث می‌شود تا زبان طعن و تهمت مردم روستا به خانوادۀ توسلی باز شود. مادر علیرضا از ناراحتی دق می‌کند و پدر با بقیۀ اعضای خانواده شبانه از روستا می‌گریزند. سال‌ها می‌گذرد تا در اواخر پاییز ۱۳۹۳، یعنی چندماه مانده به شهادت علیرضا، یکی از زندان‌بانان کابل در اواخر عمر خود اعتراف و افشا می‌کند که محمدامین به جرم خمینیست بودن به‌همراه گروهی از افراد دیگر در بیابان‌های کابل در یک گور دسته‌جمعی زنده‌به‌گور شده‌اند. این خبر علیرغم تلخی‌اش، موجب سرافرازی خانوادۀ توسلی می‌شود.

سبقت در دفاع از حرم

پس از حضور عوامل تکفیری در سوریه و حملات گستردۀ آنان و قصد تعرّض به حرم اهل بیت عصمت و طهارت، بسیاری از مردم متدین و غیور از کشورهای مختلف به نیت دفاع از مقدسات دینی و آیینی خود برای حضور در سوریه و جبهۀ مقاومت علیه دشمن وحشی و جنایتکار داوطلب شدند.

در این میان، تعدادی از جوانان افغانستانی با تشکیل گروهی به نام فاطمیون از اولین گروه‌هایی بودند که با سرپرستی علیرضا توسلی به سوریه رفته و علیه عوامل تکفیری به مبارزه پرداختند. این گروه ۲۲ نفره بعد از فراز و نشیب‌های بسیار و آبدیده‌شده در کورۀ جهاد و مقاومت گسترش یافته و به تیپ و لشکر تبدیل شدند.

اگرچه در طول دوران این مقاومت مقدس جهان اسلام علیه لشکر تا دندان مسلح تکفیری و داعشی، مجاهدانی از لبنان، سوریه، پاکستان و یمن نیز در کنار مجاهدان ایرانی حضور داشتند امّا نقش بی‌بدیل و مقدّم مؤمنان مجاهد افغانستانی که در مقابل استکبار و صهیونیسم و عوامل آنان به دفاع پرداخته و بیش از دویست شهید و صدها جانباز در این میدان تقدیم کرده‌اند غیرقابل انکار است.

و البته این نقش از ملّتی که قبل از دفاع از حرم سابقۀ افتخارآمیز سال‌های سال مبارزه با قدرت‌های فاسد استعمارگری چون آمریکا و انگلیس و شوروی را در تاریخ خود دارد امری طبیعی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که از سال‌ها قبل حضور در منزل شهدا و نیز ملاقات‌های متعددی با خانواده‌های شهدا از هر ملیت و مذهب را در اولویت برنامه‌های مستمر خود داشته‌اند در دیدارهایی که با خانوادۀ شهدای حرم داشته‌اند بارها از شهدای فاطمیون تجلیل و تقدیر کرده‌اند و بیاناتی در اهمیت نقش فاطمیون و دیگر گروه‌های مقاومت داشته‌اند.

ویژگی‌های مجاهدان و شهدای فاطمیون

شش امتیاز برجستۀ مجاهدان و شهدای فاطمیون ازنظر رهبر معظّم انقلاب اسلامی را می‌توان چنین برشمرد.

اول؛ بصیرت، دشمن‌شناسی و درک اهمیت مبارزه با دشمن در مرزهای او[۱]

دوم؛ اعتقاد راسخ به جهاد و مبارزه با دشمن[۲]

سوم؛ داوطلبانه هجرت کردن و به جهاد فی سبیل‌الله پیوستن[۳]

چهارم؛ دارابودن قدرت و عزم و اراده برای چشم‌پوشی از زندگی و تعلقات خانوادگی و دنیوی و به میدان شهادت شتافتن[۴]

پنجم؛ شهادت در غربت[۵]

ششم؛ غیرت و تعصب نسبت به حریم اهل بیت در حد اعلیٰ[۶]

با توجه به این امتیازات، ایشان هر یک از شهدای مدافع حرم و مخصوصاً شهدای فاطمیون را براساس روایتی از معصوم علیه‌السلام دارای اجر دو شهید می‌دانند زیرا این شهدا مخلصانه و با غیرت از حریم اهل بیت دفاع کردند و در این راه به شهادت رسیدند.[۷]

چنین است که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای پس از برشمردن این امتیازات، یکی از آرزوهای خود را این می‌دانند که با شهدای مدافع حرم محشور شوند و مورد شفاعت آنان قرار گیرند.[۸] زیرا این شهدا را از جنسی می‌دانند که تنها خدا خریدار حقیقی آنان است و گوهر وجود آنها قیمتی داشته که مشتری اصلی آن فقط حضرت حق است و بس.

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ (سورۀ توبه: آیۀ ۱۱۱).[۹]

گــوهــر مــزاد کــرد کــه این را کــه مـی‌خـرد؟

کـس را بــهــا نـبـود هـمـو خـود ز خـود خـریـد[۱۰]

همخانگی مردم افغانستان و ایران

آنچه باعث ظهور غیورمردانی چون علیرضا توسلی و هزاران مدافع حرم از میان مردم غیور افغانستانی می‌شود امری تصادفی و استثنایی نیست.

میان ملت افغانستان و ملت ایران پیوند عمیق  و ریشه‌دار و تاریخی برقرار است. هر نگاه کاوشگری با کمترین مراجعۀ به تاریخ و آثار ادبی و فرهنگی این پیوندهای استوار در زبان و فرهنگ و دین و آیین و بسیاری زمینه‌های مشترک میان دو ملت برادر افغانستان و ایران را به وضوح درمی‌یابد.

دیدگان ملت ایران بارها در غم جنایات استکبار علیه مردم مظلوم افغانستان گریسته و ملت افغانستان نیز در رنج‌های ملت ایران ازجمله در دفاع مقدس همدردی کرده و حتی جوانان شریف خود را به عرصۀ دفاع از جمهوری اسلامی در مقابل هشت سال جنگ تحمیلی گسیل داشته است. به تعبیر رهبر معظّم انقلاب اسلامی، پیوند میان افغانستان و ایران بالاتر از خویشاوندی است، همخانگی است.[۱۱]

نمونه‌ای از این پیوندهای عمیق میان افغانستان و ایران در زبان و ادب فارسی مشهود است. حضور ده‌ها تن از شاعران و نویسندگان برجستۀ افغانستانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران مهاجرت کرده و در فعالیت‌های مختلف فرهنگی اجتماعی نقش ویژه‌ای ایفا کردند و بارها و بارها مورد احترام و تشویق و تحسین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفتند برهانی قاطع است بر این مدعا.

نقش برجستۀ همسران شهدای مدافع حرم

ام‌البنین حسینی همسر صبور و دلسوز و ایثارگر علیرضا توسلی نیز تنها نمونه‌ای است از بانوان مسلمان و غیور افغانستانی که با حمایت‌ها و صبوری‌های خود به هزاران مجاهد مسلمان افغان در عرصه‌های مختلف مبارزه با استکبار و عوامل آن و به‌خصوص در دفاع از حرم دلگرمی داده و به آن شیرمردان اطمینان دادند که حافظ حریم خانواده و به‌ویژه فرزندان نازنین و دلبند آن مؤمنان انقلابی هستند.

این بانوان با ایفای نقش زینب‌گونۀ خود توانستند الگوی جدیدی باشند برای بروز و ظهور زن مکتبی که می‌تواند ضمن حضور در عرصه‌های معرفت‌آموزی و صحنه‌های سیاسی اجتماعی، حریم عفاف و فرهنگ خانوادۀ نمونه را تضمین نماید آن هم در دنیایی که استکبار تمام تلاش خود را برای انحطاط شخصیت زنان و بلکه مردان به‌کار می ‌برد.

چهل به‌علاوۀ دو

 

علیرضا توسلی ۴۲ سال در این دنیا زندگی کرد. این ۴۲ سال که سراسر مجاهدت و همراه با سفرها و وقایع متعدد و تحمل سختی‌های بسیار طاقت‌فرسا و البته خدمت به آیین و مردم بوده را از یک نظر می‌توان به دو بخش تقسیم کرد.

بخش اول دورۀ چهل‌ساله که از تولد آغاز، و با مهاجرت به ایران و سرگذشت تأثربرانگیز و تحمّل برخی مشکلات مهاجرت و نیز تحصیل علوم دینی و سپس ازدواج سعادتمندانه و همراه با سختی‌های زندگی با ام‌البنین حسینی، همسری پرگذشت و صبور، ادامه می‌یابد؛ چهل‌سالی نمایانگر صحنه‌های متفاوت از مردی که گاه رزمنده‌ای است در افغانستان، گاه مددکار مردم است، گاه کارگر و نقاش ساختمان.

بخش دوم، دورۀ دوساله‌‌ای که از اردیبهشت ۱۳۹۲ که برای دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت به سوریه می‌رود و پس از مجاهدت‌ها و فرماندهی فاطمیون سرانجام در اسفند ۱۳۹۳ به شهادت می‌رسد.

دو سالی که به تعبیر خود او عملاً و هم‌زمان در سه‌جبهه به جنگ مشغول است.

جبهۀ اول: دل‌کندن از علائق و خانواده

جبهۀ دوم: فرهنگ مردمی که با این مبارزه و مجاهده مخالفند و جبهۀ سخت‌تر از جبهۀ اول است.

و جبهۀ سوم: جنگ با تکفیری‌ها که در مقایسه با دو جبهۀ قبل عین تفریح است.

خود او از این دو سال به دورۀ آرامش و رسیدن به هدفی که در تمام عمر خود داشته تعبیر می‌کند. گویی تمام اجر و پاداش آن ۴۰ سال رنج و سختی و تلاش در راه خدا اینک در این دو سال آخر به او عطا شده است.

علیرضا توسلی ابوحامد آن‌طور که از نامه‌ها و خاطرات خاتون برمی‌آید علاقۀ خاصی به اشعار لسان‌الغیب حافظ شیرازی داشته و با ابیات این عارف الهی انس خاصی برقرار کرده است. امّا گمان می‌کنم این بیت از حافظ خلاصۀ مطلبی است که دربارۀ آن چهل سال و سپس دو سال آرامش در دفاع از حرم تا شهادت بیان شد:

چــل ســـال رنـج و غـصـه کـشـیـدیـم و عـاقـبـت

تــدبــیــر مــا بـه دســت شــراب دو ســـالـه بــود

ختم غربت به عزّت

یکی از ویژگی‌های بارز حرکت جهادی فاطمیون و شهدای مدافع حرم مظلومیت و غربت آنان است.

در ماه‌های اولی که این مجاهدان مخلص برای دفاع از حریم اهل بیت به سوریه رفتند ازطرف برخی افراد و حتی هم‌وطنانشان مورد تهمت و حتی تهدید واقع شدند که قلم از بیان آنها شرم دارد و پس از شهادت و بازگشت پیکر مطهر چهار شهید اول فاطمیون، یعنی شهید کلاتی، شهید واعظی، شهید حسینی، و شهید حکیمی، به مشهد، تشییع آنان بدون هیچ اعلام و مراسمی و حتی منع خبردهی و استفاده از پرچم و شعار برگزار شد بدون نامی از شهدا و نحوه و محل شهادت آنان.

امّا چیزی نگذشت خدای جبّار که به قدرت خود تمامی دردها و مظلومیت‌ها و غربت‌ها را جبران می‌کند آن هم غربت و مظلومیت کسانی که برای دفاع از اولیاء الهی به شهادت رسیده‌اند چنان عزّتی به آنان بخشید که

افـراشـت در هر سـو به عـزّت بـیـرق خـون

در هـر کـجـا پـیـچـیـد نـام فـاطـمـیـون[۱۲]

و به تعبیر رهبر معظّم انقلاب اسلامی مایۀ افتخار شدند اگرچه ممکن است شناخته شده نباشند امّا ستارۀ واقعی‌اند، نه مثل بعضی‌ها که به توهم ستاره‌شدن کار می‌کنند، بلکه در ملأ اعلیٰ ستاره‌اند[۱۳] و مایۀ افتخار اسلام و مایۀ افتخار تشیع.

 و من الله التوفیق

 

 

[۱]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۴/۰۳/۰۵

[۲]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۷/۰۱/۰۹

[۳]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۵/۰۹/۰۱

[۴]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۵/۰۹/۰۱

[۵]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۴/۱۱/۰۵

[۶]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۳/۱۲/۱۲، ۱۳۹۵/۰۱/۰۸

[۷]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۴/۰۳/۰۵

[۸] . بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۷/۰۱/۰۹

[۹]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۵/۰۹/۲۲

[۱۰]. مولوی

[۱۱]. بیانات در دیدار گروهی از دیپلمات‌های افغانستانی، ۱۳۷۴/۰۲/۰۴

[۱۲]. علی‌محمد مؤدب

[۱۳]. بیانات در دیدار خانوادۀ شهدای مدافع حرم، ۱۳۹۵/۰۹/۰۱


گزارش تصویری 2/ غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۲ - ۱۷:۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۲ - ۱۸:۱۶:۴۵
گزارش تصویری 2/ غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سومین روز از سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، میزبان مخاطبانِ کتب تخصصی بود.

رحمان علی میرعلی میرعلیزاده  رئیس دایره انتشارات و مطبوعات وزارت فرهنگ کشور تاجیکستان میهمان غرفه بود. همچنین عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی ایران با حضور در غرفه سازمان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

لازم به توضیح است سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با 52 عنوان کتاب  در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 

 

 


تاریخ شفاهی «عمارت معمور» در نمایشگاه کتاب؛

خاطرات نخستین سفیر ایران در امارات عربی متحده در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۲ - ۱۳:۱۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۴ - ۸:۴:۳۵
خاطرات نخستین سفیر ایران در امارات عربی متحده در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران منتشر شد
کتاب تاریخ شفاهی «عمارت معمور» (خاطرات منوچهر بهنام، نخستین سفیر ایران در امارات عربی متحده) از تازه ترین منشورات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به کوشش شفیقه نیک‌نفس و رؤیا محمدلو تدوین شده و در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، منوچهر بهنام در جایگاهِ نخستین سفیر ایران در امارات عربی متحده، عهده‌دار تأسیس سفارتخانة ایران و حفظ و صیانت از جزایر سه‌گانة تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی بود. وی با بیش از سه دهه فعالیت در وزارت امورخارجه و انجام مأموریت‌های متعدد؛ گسترش روابط و مناسبات ایران با کشورهای دیگر را فراهم کرد. 


کتاب «عمارت معمور» با روش پژوهشیِ تاریخ شفاهی و مصاحبه با منوچهر بهنام تهیه شده است این کتاب به دلیل ذکر نکاتی دربارة مالکیت و حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه، تشکیل اتحادیة امارات عربی متحده و به رسمیت شناخته شدن آن از سوی ایران حائز اهمیت است.


 این کتاب در سه فصل «تولد، خانواده، تحصیلات و اشتغال در وزارت امور خارجه»، «اعزام به امارات عربی متحده و افتتاح سفارت» و «پایان مأموریت و بازگشت به ایران» با پیوست‌های «سالشمار زندگی منوچهر بهنام، اسناد و مدارک و تصاویر» و نمایه‌ها تنظیم و در 274 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شده است. 


علاقمندان برای تهیه کتاب تاریخ شفاهی «عمارت معمور» (خاطرات منوچهر بهنام، نخستین سفیر ایران در امارات عربی متحده) می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانة ملّی ایران و یا فروشگاه مجازی سازمان به آدرس: http://bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.


لازم به توضیح است انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و در سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.


گزارش تصویری 1/ غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۱ - ۱۵:۵۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۱ - ۱۶:۲:۵۱
گزارش تصویری 1/ غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با 52 عنوان کتاب در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

 انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 


معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران مطرح کرد:

عرضه 13 عنوان کتاب جدید در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۱ - ۱۳:۴۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۱ - ۱۳:۴۹:۴۸
عرضه 13 عنوان کتاب جدید در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران، از انتشار 13 جلد کتابِ جدید از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و عرضه آن در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال این سازمان با اعلام این خبر در توضیح جزئیات کتاب های حاضر در این دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با 52 عنوان کتاب در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

وی ادامه داد: مجموع کتاب های حاضر از منشورات انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در این دوره از نمایشگاه، آثاری است که از سال 1398 تا 1402 منتشر شده است.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، درباره 13 عنوان کتابِ جدید اظهار داشت: در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، 13 عنوان کتابِ جدید و تجدید چاپ شده با موضوعات متنوع عرضه می شود که از این تعداد، 5 عنوان با موضوع تاریخ شفاهی، 2 کتاب با موضوع کتابداری و اطلاع رسانی، 2 کتاب در حوزه سندپژوهی، یک کتاب با موضوع ادبیات، 2 کتاب در حوزه سرگذشت نامه ها و همچنین 2 کتاب با موضوع فهرست نسخ خطّی در این دوره از نمایشگاه کتاب عرضه می شود.

فاطمه صدر با اشاره به عناوین کتاب های تازه منتشر شده بیان کرد: فهرست نسخ خطّی کتابخانه ملّی- جلد 66 ، فهرست نسخ خطّی کتابخانه ملّی- جلد 77، شاعر مشتعل ( مصاحبه تاریخ شفاهی با مظاهر مصفا)، سندنگار، مجموعه اول پاییز 1401، جنبه‌های زیباشناختی در نهج‌البلاغه، سیاست‌های واسپاری قانونی منابع اطلاعاتی در ایران و کشورهای منتخب جهان، مرا ببخش مادر (ویراست دوم)، یادمانده‌هایی از حزب توده (ویراست دوم)، قصه راستگو: مصاحبه تاریخ شفاهی، عمارت معمور: خاطرات منوچهر بهنام، رده‌بندی دهدهی دیوئی: تاریخ ایران، مشاهیر وقف در ایران: غلامرضا بروجردی  (چاپ مشترک) و مشاهیر وقف در ایران: شیخ جعفر شوشتری (چاپ مشترک) از جمله آثار تازه منتشر شده از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است.

وی در پایان یادآور شد: همچنین با توجه به تقاضاهای مکرر دانش‌پژوهان عرصه نسخ خطّی، چاپ جدید 5 دوره اول فنخا (فهرستگان نسخ خطی) همراه با مجلدات 35 تا 45 که به اتمام رسیده بود؛ نیز تجدیدچاپ شده و در نمایشگاه عرضه می شود.


لازم به توضیح است انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.


گزارش تصویری/ مراسم گرامیداشت روز اسناد ملّی و میراث مکتوب


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۰ - ۱۰:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۰ - ۱۰:۳۰:۲۷
گزارش تصویری/ مراسم گرامیداشت روز اسناد ملّی و میراث مکتوب

مراسم تجلیل از اهداگران اسناد، آرشیویست های نمونه و دستگاه های برتر در حوزه اسناد با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، معاونین و جمعی از مدیران و کارکنان معاونت اسناد ملّی برگزار شد.


اسناد ملّی به روایت چند شاخص آماری در روزنامه همشهری


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۱۹ - ۲۱:۱۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۱۹ - ۲۱:۲۱:۲۵
اسناد ملّی به روایت چند شاخص آماری در روزنامه همشهری
اینفوگرافی روزنامه همشهری از عملکرد سال ۱۴۰۱ معاونت اسناد ملّی

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی، روزنامه همشهری همزمان با روز اسناد ملّی و میراث مکتوب، داده نمایی از عملکرد سال ۱۴۰۱ معاونت اسناد ملی منتشر کرد.

 


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز اسناد ملّی مطرح کرد؛

اسناد ملّی و میراث مکتوب وظیفه تجربه نگاری و انتقال آن به نسل ها را به عهده دارد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۱۹ - ۱۹:۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۱۹ - ۱۹:۱۹:۹
اسناد ملّی و میراث مکتوب وظیفه تجربه نگاری و انتقال آن به نسل ها را به عهده دارد
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز اسناد ملّی و میراث مکتوب با تاکید بر حفاظت از اسناد ملّی گفت: حفاظت از اسناد ملّی و میراث مکتوب یکی از مهمترین مسئولیت های خطیر سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است،زیرا اسناد ملّی و میراث مکتوب وظیفه تجربه نگاری و انتقال آن به نسل ها را به عهده دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مراسم تجلیل از اهداگران اسناد، آرشیویست های نمونه و دستگاه های برتر در حوزه اسناد با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، معاونین و جمعی از مدیران و کارکنان معاونت اسناد ملّی برگزار شد.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تبریک روز اسناد ملّی و میراث مکتوب و تقدیر از تلاشگران در حوزه اسناد ملّی، به اهمیت حوزه اسناد ملّی و حفظ و صیانت از اسناد اساره کرد وگفت: این حوزه یکی از مهمترین حوزه های حکمرانی کشورهای مختلف بوده که وظیفه تجربه نگاری و انتقال تجارب به نسل ها را برعهده دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران بزرگ و با عظمت، شکلی متعالی از نظام حکمرانی را از قبل از ورود اسلام تجربه کرده یادآور شد: وقتی در کشوری مثل ایران، تمدن با عظمتی با سابقه چندهزار سال را مشاهده و به جزییات آن توجه می کنید، متوجه می شوید دیوانسالاری بدون توجه به این نظم مکتوبی که بین اجزای مختلف آن وجود داشته باشد متصور نیست.

اسناد و نظم مکتوب در خدمت توسعه و گسترش دولت اسلامی قرار گرفت

اسماعیلی با اشاره به این مطلب که نظم مکتوب، فضای تمدنی و فرهنگی را به بخش های مختلف حاکمیت منتقل می کند گفت: دانش دیوانسالاری که محصول اسناد و نظم مکتوبِ برآمده از آن است بعد از اسلام در خدمت توسعه و گسترش دولت اسلامی قرار گرفت و ایرانیان به دلیل این تجربه تمدنی و تاریخی، تجارب خود را در خدمت گسترش و توسعه تعالیم اسلامی قرار دادند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید و حفظ اسناد گفت: بی تردید ارزشمند بودن اسناد روشن است. زمانی که به دوره های مختلف تاریخی مراجعه می کنیم آنچه به ابهامات ما پاسخ می دهد، دسترسی به حوزه نظم مکتوب است که از مشکلات گره گشایی می کند. زیرا بسیاری از مسایل تاریخی گنگ و مبهم است تا زمانی که اسناد مربوطه بعد از یک دوره مشخص بازنمایی می شود.  

وی ادامه داد: در داخل و خارج کشور رویدادهای بسیاری وجود دارند که به دلیل هم عصر بودن، اجزای آن برای ما کشف نمی شود و این قدرت و قوت اسناد است که بعد از گذشت بازه زمانی پیش بینی شده، وقتی در دسترس پژوهشگران و تاریخ پژوهان قرار می گیرد، بسیاری از ابهامات را برطرف می کند.

عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، با بیان این موضوع که یکی از مهمترین بخش های حوزه اسناد انتقال تجارب و فرهنگی کشور است گفت: انتقال تجربه یکی از دستاوردهای تاریخی که ما را به ضرورت پاسداشت هرچه بیشتر حوزه اسناد توجه می دهد و آگاه مان می کند که نسبت به این حوزه حساس باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت همکاری بخش ها و نهادهای مختلف دولتی با سازمان اسناد و کتابخانه ملّی گفت:  تاکید من به همه دستگاه های دولتی و غیردولتی این است که به کارکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به عنوان یک حوزه صرفا دولتی نگاه نشود، زیرا اینجا گنجینه همه داشته های ما در دوره های مختلف بوده که داشته های امروز ما باید به آیندگان ما منتقل شود.

وی ادامه داد: اسناد دولتی باید با رعایت همه طبقه بندی ها مربوطه، در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران متمرکز شوند.  مخصوصا در دوره اخیر که یک نظام حکمرانی جدید را تجربه می کنیم و باید این اسناد  به عنوان یک تجربه نوین حفظ و برای نسل های آینده به نمایش گذاشته شود.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر روایت اتفاق هایی که در موقعیت های مختلف تاریخی رخ داده است؛ گفت: در کنار حفظ اسناد، باید روایت اتفاقاتی هم که افتاده حفظ شود تا برای آسیب شناسی حل معضلات و گره گشایی از بخش هایی که دچار ابهام و اشکال است مورد استفاده قرار گیرد. ما در حوزه فرهنگی دولت به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی به عنوان یک ارگان و نهاد فرا بخشی نگاه می کنیم به همین دلیل دستگاه های دولتی باید آن طیفی که قانون در حوزه نگهداشت اسناد تعریف در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملّی قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وجود سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران را  گنجینه ای بزرگ برای ایرانی قوی و ایرانی با شکوه ارزیابی کرد و گفت: من از همه دوستانی که دراین حوزه همکاری می کنند تشکر می کنم و از کسانی که به هر دلیل نتوانستند این همراهی لازم را داشته باشند خواهش می کنم در دستگاه های مختلف دولتی و غیردولتی تجدید نظر کرده و اجازه ندهند این اسناد که میراث ملّی مردم ایران است؛  ناخودآگاه دچار خسارت و هزینه های جبران ناپذیر شود. به عقیده من هر یک برگی که از این حوزه در جای خودش قرار نگیرد ممکن است یک روایت مخدوشی از امروز ما را رقم بزند. انشالله با تلاش گسترده امکانات و پشتیبانی های لازم از این مجموعه فراهم شود و من به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی دولت این قول را به ریاست محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران می دهم که هر طرحی در این زمینه باشد ما در دولت آماده حمایت هستیم.

فرهنگ حفظ و صیانت از اسناد و آثار مکتوب باید نهادینه شود

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تبریک روز اسناد ملی و میراث مکتوب و تشکر از تلاشگران حوزه اسناد ملّی در سراسر کشور گفت: از فرصت استفاده می کنم تا از تلاش ها و خدمات معاون سابق اسناد و همکاران در معاونت اسناد ملّی تشکر و قدردانی کنم.

مختارپور با اشاره به مکاتبه با دستگاه ها در خصوص پیگیری وظایف اسنادی آنها گفت: در اواخر سال گذشته در مکاتباتی با دستگاه ها و سازمان ها و حتی قوای مختلف  به آن ها اعلام شد سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران آمادگی دارد اسناد و بایگانی های راکد آنها را تحویل گرفته و نگهداری کنند. یا در صورت درخواست آنها بر اساس آموزش های همکاران ما و استاندارهای لازم اسناد خود نگهداری شود. برخی دستگاه ها به مکاتبه ما روی خوش نشان داده و توجه کردند، برخی اصلا مسیر کارشان برمبنای همکاری و تعامل بود و برخی حتی پاسخی به نامه ما ندادند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران تاکید کرد: باید به برخی دستگاه ها یادآوری کنم نگهداری اسناد و میراث مکتوب، ربطی به جناح بندی های سیاسی و دولت ها ندارد و وظیفه هر ایرانی است که باید در حفظ و طبقه بندی و نگهداری اسناد تلاش کند.


مختارپور با بیان این مطلب که در کشورهای منطقه حتی با سندسازی به دنبال ایجاد موقعیت و جایگاه برای خود هستند بیان کرد: متاسفانه در کشور ما در برخی نهادها، فرهنگ حفظ و صیانت از اسناد و آثار مکتوب وجود ندارد، درحالی که کتابخانه ملی وظیفه نگهداری و حفظ آثار کشور در اقصی نقاط جهان را برعهده دارد. به عقیده من وظیفه هر دستگاهی باید این باشد که از اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی حمایت کند زیرا با تلاش های همکاران من در معاونت اسناد و براساس آمار ارایه شده ده ها هزار اتاق از دستگاه ها آزاد می شود که این موضوع باید ارج نهاده شود.

وی درپایان ضمن تقدیر از حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش ها و اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاظرنشان کرد: جا دارد از مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کنم که در تمامی عرصه ها از هویت حقوقی و حقیقی سازمان اسناد و کتابخانه ملی پشتیبانی و حمایت می کنند.

وظیفه حفظ اسناد و آثار مکتوب کشور بر عهده سازمان اسناد و کتابخانه ملّی است

اکبر ایرانی مدیرعامل موسسه میراث مکتوب با بیان اهمیت جایگاه حفظ اسناد اظهار داشت: هر میراث مکتوبی که در ایران عزیز وجود دارد هویت تاریخی، فرهنگی و ملی ما را تشکیل می دهند و بایستی از آن ها صیانت کرد.
وی با بیان این مطلب که در دوره اسلامی نیز میراث مکتوب فراوانی وجود دارد گفت: وقتی به قلمرو فرهنگی ایران در قبل و بعد از اسلام نگاه می کنیم میراث های مشترکی در منطقه جغرافیایی ایران بزرگ وجود دارد که بیش از 4 میلیون نسخه خطی احصا شده و نشان دهنده غنای فرهنگی ما است.

مدیرعامل موسسه میراث مکتوب در ادامه ضمن برشمردن روند تاریخی حفظ اسناد و میراث مکتوب ادامه داد: در طول تاریخ نسبت به حفظ و نگهداشت این آثار تاریخی نگرانی وجود داشته و تنها راه حفاظت از میراث معنوی و مکتوب، توجه به حوزه حفظ اسناد و میراث فرهنگی است که سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران این وظیفه خطیر را بر عهده دارند.

اسناد در سیاستگذاری مدیریتی دستگاه ها موثر است

محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با ارائه گزارش از عملکرد معاونت اسناد ملّی در سال 1401 ، از همکاران در معاونت اسناد ملّی تشکر کرد و گفت: در مدت کوتاهی که به عنوان سرپرست معاونت اسناد ملّی، توفیق همراهی با همکاران در این معاونت را داشتم، از نزدیک شاهد زحمات و تلاش های آنها بوده ام؛ همکارانی که در بخش فراهم آوری و ارزشیابی اسناد،  با کار سخت  و پر زحمت خود نسبت به جمع آوری اسناد از دستگاه ها پیگیری مجدانه دارند،  همکارانی که با دقت و حوصله در حوزه تنظیم و توصیف مشغول خدمت هستند و همکارانی که در حوزه مرمت هنرمندانه در حفظ و نگهداری اسناد که سرمایه های دانشی از مرز و بوم است؛ تلاش می کنند و همچنین همکارانی که در نگهداری اسناد در مخازن زحمت فراوانی می کشند و همکارانی که خدمات آرشیوی به جامعه مخاطب سازمان را خلاقانه و موثر پیگیری می کنند؛ از همین رو از این فرصت استفاده می کنم و از تلاش های آنها قدرانی می کنم و خدا قوت می گویم.

وی ادامه تاکید کرد: سخن آخر اینکه شعار امسال روز اسناد ملّی در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ، اسناد ملّی، حافظه ملّی، ایران قوی بود. انتخاب این شعار از آن جهت است که اعتقاد راسخ داریم، اسناد منبع غنی دانش ضمنی، تجربه زیسته، بایگانی سوابق عینی و مکتوب مدیریت کشور است که می تواند در سیاستگذاری و تصمیم گیری های مدیریتی دستگاه ها موثر و مفید باشد.

در این مسیر همکاری و هم افزایی همه دستگاه های اداری کشور در حوزه مدیریت اسناد به ویژه در دولت سیزدهم که نگاه تحولی دارد، به تحقق آرمان ایران قوی کمک شایانی خواهد کرد.

بخش پایانی این مراسم به تجلیل از اهداگران اسناد، آرشیویست های نمونه و دستگاه های برتر در حوزه اسناد اختصاص داشت.

در همین راستا از دستگاه های برتر در حوزه اسناد چون قوه قضائیه، وزارت جهادکشاورزی، سازمان جمعیت هلال احمر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری کل استان تهران، سازمان امورمالیاتی کشور، وزارت  امور اقتصادی  و دارایی، شرکت بیمه آسیا،  شرکت بیمه دانا، دیوان عدالت اداری، سازمان قضائی نیروهای مسلح، هیأت  عالی گزینش، سازمان تعزیرات حکومتی، شوراهای حل اختلاف استان تهران و سازمان پزشکی قانونی کشور تجلیل به عمل آمد.

همچنین زهره بزرگ نیا، نوش آفرین انصاری، افسانه اشرفی، قباد شیوا، علی پارسا، علیرضا آلادپوش، سید محمد بهشتی شیرازی از جمله اهداگران تقدیر شده در حوزه اسناد بودند.

حمیده بختیاری، لیلا مرادعلیان، جعفر اونق، آوات ابراهیمی، شمس اعظم یاوری،‌سکینه خراج،‌ مژگان تاجران،علی افخمی، صابره حقدوست مقدم،حمیرا  برجی  بداغی،نرجس جاویدی و مهتاب هدایتی از آرشیویست های برتر سازمان اسناد و کتابخانه ملّی بودند؛ مورد تجلیل قرار گرفتند.

رونمایی ازیک تخته (مجموعه) سند فرد محاسباتی به تاریخ 1255 ق. (دورة محمدشاه قاجار)، وقف‌نامه‌ای طوماری به تاریخ 1331ق. (دورة احمدشاه قاجار) و سه برگ سند دست‌نوشتة قائم مقام فراهانی بخش پایانی مراسم گرامیداشت روز اسناد ملّی و میراث مکتوب بود.

 

 

 

 


توسط اهدا گران اسناد و کتب؛

بیش از 360 هزار نسخه منبع اطلاعاتی در سال 1401 به کتابخانه ملّی ایران اهدا شد/ اهداء دستنوشته های شهید علی محمدی


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۱۸ - ۱۱:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۱۸ - ۱۱:۳۸:۳۳
بیش از 360 هزار نسخه منبع اطلاعاتی در سال 1401 به کتابخانه ملّی ایران اهدا شد/ اهداء دستنوشته های شهید علی محمدی
مدیر کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از اهدای تعداد 360 هزار و 429 نسخه منبع اطلاعاتی به صورت کتابِ چاپی و منتشر شده توسط افراد حقیقی، خانواده های فرهنگ دوست و نیک اندیش در سال 1401 خبر داد که از این تعداد 366 نسخه منبع نفیس و کمیاب شناسایی و تفکیک شده اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، حمیدرضا سلطانی لرگانی مدیر کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران درباره نسخ نفیس اهدایی در سال گذشته گفت: اهدای منابع اطلاعاتی توسط اشخاص و خانواده های فرهنگ دوست به شکل مستمر انجام می شود و در سال 1401 بیش از 360 هزار نسخه منبع شامل 291 هزار و 157 نسخه کتاب، 32 هزار و 226 نسخه نشریه و 37 هزار و 46 نسخه سایر منابع غیر کتابی به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شده است.

وی ادامه داد: از میان منابع اهدایی،‌ تعداد 366 نسخه منبع اهدایی نفیس شناسایی شده است که 20 نسخه کتاب خطّی نفیس، 304 نسخه کتاب چاپ سنگی و سربی وجود دارد و تعداد 35 نسخه از این مجموعه نیز مربوط به دستنوشته های اشخاص نامی از جمله شهید مسعود علیمحمدی و زنده یاد محمود دست پیش است.

همچنین در میان مجموعه های اهدایی تعداد 3 تابلو نقاشی، 4 تابلو خط که یکی از آنها دارای مهر و امضای ناصر الدین شاه قاجار است نیز برای نگهداری به مخازن سازمان ارسال شده است.

اداره کل فراهم آوری علاوه بر دریافت منابع از فرهیختگان و اهداکنندگان به استناد بخشنامه مندرج در شماره 48489 مورخ 2/10/1382 دولت ، کتاب هایی که در وزارتخانه ها ، سازمان ها ، موسسات دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی از آنها استفاده نمی شود و همچنین کتاب های وجینی کتابخانه های دولتی را دریافت و ضمن تامین کسری مخازن به منظور حفظ میراث مکتوب کشور ما بقی را بین کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی با اولویت مناطق محروم توزیع می کند و به این ترتیب منابع مازاد اشخاص و سازمان ها دوباره در چرخه اطلاع رسانی قرار می گیرد.

اداره کل فراهم آوری آمادگی دارد تا در سال جاری نیز منابع اهدایی اشخاص و سازمان ها را دریافت کند و علاقه مندان می توانند برای مشارکت در این امر فرهنگی منابع اهدایی خود را به گروه مبادله واهدا کتابخانه ملی ارائه کنند. تلفن 81623240 آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان محترم است.