اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار می کند؛

رونمایی از کتاب انگلیسی «بازنمایی ایران پسا انقلاب»


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۳/۷ - ۱۵:۵۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۳/۷ - ۱۵:۵۵:۱۳
رونمایی از کتاب انگلیسی «بازنمایی ایران پسا انقلاب»
مراسم رونمایی از کتاب انگلیسی «بازنمایی ایران پسا انقلاب» (روایت های اسارت، نوشرق شناسی و مقاومت در زندگی نوشت های ایرانی-آمریکایی» تالیف حسین نظری عضو هیات علمی دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برگزار می شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مراسم رونمایی از کتاب انگلیسی «بازنمایی ایران پسا انقلاب» (روایت های اسارت، نوشرق شناسی و مقاومت در زندگی نوشت های ایرانی-آمریکایی) تالیف حسین نظری عضو هیات علمی دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، روز دوشنبه 8 خرداد، ساعت 16 با حضور استادان و متخصصان در حوزه جامعه شناسی و زبان و ادبیات خارجی در محل اندیشگاه فرهنگی واقع در کتابخانه ملّی ایران برگزار می شود.

در این مراسم  که با حضور زینب قاسمی عضو هیات علمی گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ،عاصمه قاسمی عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران  و حسین نظری مولف کتاب برگزار می شود؛ کتاب «بازنمایی ایران پسا انقلاب» مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.

پروفسور جان کارلوس رو متخصص حوزه ادبیات انگلیسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در خصوص این اثرمی گوید : این کتاب «روایت نقادانه حسین نظری از سه مجموعه خاطرات زنان ایرانی-آمریکایی مطالعه مهمی در باب نوشرق‌شناسی و تبعات منفی آن برای ژئوپولیتیک، فمینیسم و مطالعات تطبیقی ادیان است. مادامی که ما از فرهنگ‌های اسلامی برای مقاصد غربی خود استفاده می‌کنیم، درک مشترک چندانی حاصل نخواهد شد. اگرچه این کتاب، اثر هوشمندانه‌ای در نقد ادبی است، اما بیش از آن درس مهمی در خِرد سیاسی به شمار می آید».


در مراسم یادبود آیت الله فاطمی نیا مطرح شد:

تلاش علامه سید عبدالله فاطمی‌نیا برای تقویت رابطه بین مردم و خدا


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۳/۳ - ۱۲:۳۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۳/۷ - ۱۵:۴۷:۵۰
تلاش علامه سید عبدالله فاطمی‌نیا برای تقویت رابطه بین مردم و خدا
آئین بزرگداشت نخستین سالگرد ارتحال علامه محقق، حضرت آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا همزمان با روز ملاصدرا، با حضور خانواده وی، محققان، پژوهشگران، علاقمندان و مسئولان در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آئین بزرگداشت نخستین سالگرد ارتحال علامه محقق، حضرت آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا؛ روز دوشنبه یکم خردادماه همزمان با روز ملاصدرا در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی تالار قلم برگزار شد و حجت الاسلام سیدحسین فاطمی نیا فرزند استاد فاطمی نیا، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران، صباح زنگنه، سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری های اسلامی، سیدرضا حجازی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان درباره شخصیت و جایگاه علمی و فقهی علامه فاطمی نیا سخن گفتند.

آیت الله فاطمی نیا هم فاضل و هم واعظی توانا بود
آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران در این مراسم با ذکر نام و یاد این استاد فرزانه؛ بر بهره مندی از فضایل اخلاقی آیت الله فاطمی نیا در جامعه تاکید کرد.
وی با بیان این مطلب که در حوزه حکمرانی بسیاری از موضوعات اخلاقی مغفول مانده است؛ تصریح کرد:  با وجود تعدد مراکز قانونگذاری اما هنوز مرجعی برای معرفی اصول و ارزش های اخلاقی وجود ندارد و قانونگذاری در این زمینه صورت نمی گیرد.
این استاد حوزه با تاکید بر این موضوع که هنوز هم فرق بین واعظ و فاضل در جامعه مشخص نیست؛ افزود: آیت الله فاطمی نیا هم فاضل، اهل تحقیق و مطالعه و هم واعظ و خطیبی توانا و چیره دست بود. این استاد برجسته بسیار اهل مطالعه بود و برای بیان مطالب خود برای مردم بسیار مطالعه می کرد و همین شناخت از موضوعات سبب می شد که حرف های فنی و عمیق وی بر دل مردم بنشیند. 
رئیس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه استان تهران در ادامه صحبت های خود اخلاقی سخن گفتن را وجه دیگر، شخصیت استاد فاطمی نیا عنوان کرد و یادآور شد: وی تکیه زیادی بر اخلاق مداری در سخنان خود داشتند و این خصیصه در موعظه های وی به خوبی مشهود بود. 

آیت الله علی اکبر رشاد با بیان این مطلب که یک خطیب خوب باید بتواند بین مردم و خداوند متعال آشتی برقرار کند؛ گفت: وی بر قلب و جان مردم کار کرد و با عبارات لطیف خود؛ رابطه مردم و خدا را اصلاح کرد.
این استاد حوزه در پایان صحبت های  خود با اشاره به این موضوع که منابع اخلاقی ارزشمندی در اختیار داریم اما از آن ها به درستی استفاده نمی کنیم؛ خاطرنشان کرد: به عنوان مثال صحیفه سجادیه سرمایه گرانبهایی است که اگر آن را در بین جوانان ترویج کنیم و دل ها را با آن پرورش دهیم بسیاری از دل ها با آن نرم می شود و یکی از مشکلات امروزی جوانان ما که مشکلات روحی و معنوی است حل خواهد شد.
آیت الله فاطمی نیا اعتقاد داشت ذکر مصیبت ما نباید به قساوت قلب مردم منجر شود
حجت الاسلام سیدحسین فاطمی نیا فرزند استاد فاطمی نیا در ادامه این مراسم، از تبدیل شدن رذایل اخلاقی به عنوان ملکه ذهنی انسان یاد کرد که تا قیامت همراه انسان خواهد بود. 
وی در ادامه از دیدگاه این استاد فرزانه نام در این خصوص یاد کرد و گفت: پدرم همواره تاکید داشت که باید از این رذایل اخلاقی ترس داشته باشیم، زیرا عاقبت ما در روز قیامت براساس همین رذایل و فضایل اخلاقی که در دنیا شکل گرفته؛ تعیین می شود. 
وی با تاکید بر اینکه در زمینه ذکر مصیبت دو نگاه وجود دارد گفت: دیدگاه آیت الله فاطمی نیا بیانگر فضایل اهل بیت علیه السلام است . وی اعتقاد داشت به جای بیان وقایع و ذکر جزئیات بهترین و بالاترین ذکر مصیبت، بیان فضائل اهل بیت علیه السلام است.
وی یادآور شد: این استاد بزرگوار اعتقاد داشت ذکر مصیبت ما نباید به قساوت قلب مردم منجر شود و ما موظف نیستیم که به هر طریقی از مردم گریه بگیریم. 
صباح زنگنه: آیت الله فاطمی نیا بر کیفیت اعمال تاکید داشتند
صباح زنگنه، سفیر اسبق ایران در سازمان همکاری های اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود. او ضمن گرامیداشت یاد و نام آیت الله فاطمی نیا، به ذکر نکاتی از زندگی اخلاقی و شخصیتی این استاد برجسته پرداخت.
صباح زنگنه با بیان این مطلب که استاد فاطمی نیا به کفایت اعمال تاکید داشت؛ اظهار داشت: آیت الله فاطمی نیا توصیه می کردند به حجم اعمال و ادعیه توجه نداشته باشید بلکه بر کیفیت آن تاکید داشت. وی روح بسیار لطیفی داشت و در طول زندگی خود همواره رفتار و گفتار یکسانی داشته است. 
سفیر سابق کشورمان در سازمان همکاری های اسلامی با تاکید بر نگاه آیت الله فاطمی نیا به چارچوب های حوزه عرفان گفت: جامعیت فقه و عرفان در نگاه این استاد برجسته همواره وجود داشت و تاکید می کرد افراد از چارچوب شریعت و فقه خارج نشوند. این عالم برجسته به مباحث فلسفی نیز تسلط کافی داشتند اما با این وجود هیچگاه خود را یک فلسفه شناس معرفی نکرد.
وی در پایان سخنان خود با ابراز ناراحتی از اینکه نتوانستیم چنین گوهر ارزشمندی را به دنیا عرضه کنیم گفت: تاثیر کلام و نفوذ دیدگاه های این عالم فرزانه در حوزه های مختلف بر علما و علاقه مندان وی بسیار بالا بود.
زائری: تعقل وجه مشخصه زندگی آیت الله فاطمی نیا بود
حجت الاسلام و المسلمین زائری، رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان با تاکید بر ابعاد مختلف شخصیت آیت الله فاطمی نیا، او را یکی از شخصیت های برجسته در حوزه های پژوهشی و فکری معرفی کرد و گفت: فقدان آیت الله فاطمی نیا به سادگی قابل جبران نخواهد بود و با اینکه وی بیشتر به واسطه دروس اخلاقی نزد مردم مشهور بودند، اما جایگاه پژوهشی و علمی وی در حوزه مباحث فلسفه اسلامی بسیار با ارزش است.
حجت الاسلام زائری حاشیه نگاری های آیت الله فاطمی نیا و تلاش مضاعف وی در این زمینه به ویژه در حوزه نسخ خطی را بسیار ارزشمند عنوان کرد و افزود: به نظر می رسد نیاز است تا فرزندان و علاقه مندان به این استاد برجسته تلاش مضاعفی برای شناخت و معرفی بیشتر این آثار باید از خود داشته باشند.
رییس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران درایت و تعقل را بزرگترین ویژگی آیت الله فاطمی نیا عنوان کرد و با تاکید بر این که وی در کنار زندگی عابدانه و اهل سلوک خود به این حوزه بسیار توجه داشتند گفت: آیت الله فاطمی نیا در کنار شخصیت دینی و زندگی زاهدانه ای که داشتند،  همواره تعقل را به عنوان وجه بسیار مهمی در زندگی خود مورد توجه قرار داده بودند و همین موضوع باعث شده بود که مقام او نسبت به بقیه بسیار متفاوت تر باشد. همین ویژگی سبب شده بود که این عالم بزرگ مفاهیم را براساس نیاز و درک مخاطب ارایه کند.
حجت الاسلام زائری یکی دیگر از ویژگی های آیت الله فاطمی نیا را توانایی بسیار بالای وی در جذب مخاطب به ویژه جوانان عنوان کرد و یادآور شد: این استاد برجسته بنابر ویژگی های علمی و شخصیتی که داشتند جامع و اصیل بودند و با توجه به اینکه مطالب خود را براساس دانش علمی و معرفتی خود به مخاطبان ارایه می داشتند به همین دلیل در جذب مخاطبان بسیار موفق عمل کردند.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود توجه آیت الله فاطمی نیا به انتخاب بجا و صحیح از کلمات و استفاده از آن ها را از دیگر ویژگی های مثبت این عالم وارسته عنوان کرد و گفت: این خصیصه استاد سبب شده بود که مخاطبان از کلام نافذ وی برداشت اشتباهی نداشته باشند و همین موضوع سبب اثرگذاری بالای سخنان او بود.
رییس اندیشگاه فرهنگی سازمان در پایان سخنان خود با تاکید بر شخصیت محبوب آیت الله فاطمی نیا در بین مردم عنوان داشت: این محبوبیت استاد سبب شده بود تا نگاه مردم به حوزه دین مثبت و روشن باشد و وی جذب مخاطب را فدای سست کردن اعتقادات آنان نسبت به دین نمی کرد. 
سیدرضا حجازی: آیت الله فاطمی نیا در برابر عرفانی تقلبی و بازاری ایستادند
سیدرضا حجازی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز در ادامه مراسم با تاکید بر این مطلب که آیت الله فاطمی نیا در برابر عرفانی تقلبی و بازاری ایستاد و گوهری ارزشمند در این حوزه محسوب می شد؛‌ گفت: در مدت زمان 10 سالی که تقریرات استاد را می نوشتم تلاش این استاد برجسته بر تمییز دادن جنس تقلبی از واقعیت و گوهر عرفان اسلامی مثال زدنی بود. 
حجازی ادامه داد‌: آیت الله فاطمی نیا در بیانات و نوشته های خود ملاک ها و معیارهایی را برای جلوگیری از انحرافات در حوزه عرفان اسلامی ارایه می داشتند که بسیار ارزشمند است. بیان عیار و معیار در عرفان اسلامی بخش دیگری از تلاش های آیت الله فاطمی نیا بوده است.
پخش پیام تصویری آیت الله جوادی آملی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت آیت الله فاطمی نیا از دیگر برنامه های تدارک دیده شده برای این مراسم بود. همچنین در پایان مراسم علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران لوح یادبودی به خانواده آیت الله فاطمی نیا اهدا کرد.


ضمن بازدید از کتابخانه ملّی؛

وزیر فرهنگ ونزوئلا با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران دیدار کرد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۳۱ - ۱۳:۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۳۱ - ۱۴:۱۹:۴
وزیر فرهنگ ونزوئلا با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران دیدار کرد
ارنستو ویلگاس پولژاک وزیر فرهنگ ونزوئلا به همراه سفیر و همکاران خود با حضور در ساختمان کتابخانه ملّی ، با علیرضا مختارپور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران، «ارنستو ویلگاس پولژاک» وزیر فرهنگ ونزوئلا، به همراه سیلوا آپونته سفیر جمهوری ونزوئلا در ایران به همراه هیئتی روز یکشنبه 31 اردیبهشت ضمن بازدید از کتابخانه ملّی با علیرضا مختارپور، رئیس و معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملّی دیدار و گفتگو کرد.

وزیر فرهنگ ونزوئلا ضمن ابراز خرسندی و شگفتی از بازدید کتابخانه ملّی به اهمیت نقش مجموعه اسناد و کتابخانه ملّی در کشورها پرداخت و گفت: امپریالیسم جهانی به دنبال نابودی حافظه تاریخی ملت هاست و به همین جهت رسالت و ماموریت سازمان اسناد و کتابخانه ملّی در هر کشور، بسیار مهم است.

وزیر فرهنگ ونزوئلا با تشکر از میهمان نوازی دولت جمهوری اسلامی، آمادگی دولت خود را در جهت انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

مختارپور در این نشست ضمن خیر مقدم به میهمانان، و با اشاره به سابقه تاریخی و قدمت اسناد و کتابخانه ملّی گفت: دو ملت صاحب فرهنگ و تمدن غنی هستند. علیرغم ارتباطات گسترده در حوزه های صنعت و تجارت، اما در حوزه فرهنگی ظرفیت خوبی برای همکاری دو کشور وجود دارد و در این خصوص سازمان اسناد و کتابخانه ملّی آمادگی دارد تا با انعقاد تفاهم نامه همکاری نسبت به انتقال تجربه در حوزه اسناد و کتابخانه، با مجموعه آرشیو و کتابخانه ملّی ونزوئلا همکاری متقابل تعریف نماید.  

در این نشست مومنی معاون کتابخانه ملّی ، ناصری سرپرست معاونت اسناد، صدر معاون پژوهش و دیجیتال سازی و هوتن والی نژاد، معاون توسعه مدیریت منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملّی، ظرفیت های موجود در سازمان را تشریح کردند.  


همزمان با روز ملاصدرا؛

آیین بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله فاطمی نیا برگزار می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۴:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۴:۳۲:۲۳
آیین بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله فاطمی نیا برگزار می شود
آیین بزرگداشت عالم واعظ درس آموز آیت الله سید عبد الله فاطمی نیا در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، آیین بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال علامه محقق آیت الله سید عبد الله فاطمی نیا روز دوشنبه یکم خرداد همزمان با روز ملاصدرا با حضور خانواده  محترم آیت الله فاطمی نیا محققان، پژوهشگران، علاقمندان استاد  و مسئولان برگزار می شود.

آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا در سال 1325 هجری شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. وی خطیبی توانا، استاد اخلاق، مورخ اسلامی و کتاب شناس بود که در زمینه های اخلاق و عرفان، حدیث و شعر و ادب عرب تحقیقات تخصصی ارزشمندی به یادگار گذاشته است.

ارمغان غدیر، فرهنگ انتظار- فرجام عشق و مقالات متعدد تخصصی در حوزه عقاید و ادب و عرفان از جمله آثار منتشر شده این عالم ربانی است.

آیین بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله فاطمی نیا روز دوشنبه یکم خرداد ساعت 16:30 در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی واقع در بزرگراه  اتوبان شهید حقانی (غرب به شرق)، بعد از ایستگاه متروی حقانی ، بلوار کتابخانه ملی ، درب غربی، مرکز همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران، تالار قلم برگزار خواهد شد.


کتابِ تاریخ شفاهی « یادمانده‌هایی از حزب توده ایران» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۲:۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۲:۱۲:۲۲
کتابِ تاریخ شفاهی « یادمانده‌هایی از حزب توده ایران» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد
چاپ دوم کتابِ «یادمانده‌هایی از حزب توده ایران: خاطرات دکتر ناصر اویسی» از تازه ترین منشورات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به کوشش علی درازی تدوین شده و درغرفه این سازمان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، ناصر اویسی، در دوران نوجوانی،‌ به‌واسطه دایی خود، عباس صابری که از اعضای خاص حزب توده بود به مراسم هفتگیِ جمعه‌های حزب راه یافت و آگاهانه یا ناآگاهانه، وارد فعالیت‌های حزبی شد. او در جریان تظاهرات وسیع حزب در زمان نخست‌وزیری ساعد و پس‌ازآن ترورِ نافرجام محمدرضا پهلوی دستگیر و پس از مدت کوتاهی آزاد ‌شد، ولی احضار ناگهانی به فرمانداری انگیزه فرار به شوروی را در او برانگیخت.

او در مرداد 1328، همراه با تعدادی از دوستان حزبی، از مرز خراسان به شوروی مهاجرت ‌کرد و بی‌پرده چهره واقعیِ کمونیسم و سوسیالیسم را دید. خاطرات او از حیث روشن‌سازیِ نقش تاریخی برخی اعضای حزب توده ایران حاوی نکات تأمل‌پذیری است؛ افرادی نظیر نصرالله‌ اصلانی و جایگاه وی به‌عنوان یکی از چهره‌های اصلی کُمینترن در ایران، نورالدین کیانوری و ارتباط او با ماجرای ترور محمدرضا پهلوی و یا فرار رهبران حزب توده با کمک افسران ارتش از اطلاعات ارزشمند این کتاب است.

کتاب در چهار فصل «سر آغاز زندگی»، «مهاجرت به سرزمین رؤیاها»، «در جستجوی زندگی» و «معماهایی از بزرگان حزب توده» تنظیم شده؛ مقدمه ناصراویسی،هفت پیوست مربوط به حزب توده در 312 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شده است. همچنین اسناد و مدارک و نمایه‌ها موجود در این کتاب برغنای اثر افزوده است.

علاقمندان برای تهیه کتابِ تاریخ شفاهی « یادمانده‌هایی از حزب توده ایران» می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانة ملّی ایران و یا فروشگاه مجازی سازمان به آدرس: http://bookshop.nlai.ir   مراجعه کنند.

 


در آیین رونمایی کتاب قصه راستگو مطرح شد:

راستگو هنر مربی گری و تعلیم و تربیت آموزه های دینی را به عرصه رسانه آورد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۱۵:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۱۵:۲۱:۵۱
راستگو هنر مربی گری و تعلیم و تربیت آموزه های دینی را به عرصه رسانه آورد
مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ به منظور پاسداشت یک عمر تلاش برای آموزشِ آموزه های اخلاقی و دینی به کودکان و نوجوانان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی لطیفی معاون وزیر و رئیس پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا پویا عضو هیات علمی دانشکده دین و رسانه دانشکده صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین حسین حقیقت رئیس اداره آموزش کودک و نوجوان مرکز آموزش های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی، علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملّی، محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملّی و جمعی از مدیران سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دوستداران و علاقمندان استاد راستگو در محل کوشک کتاب (سرای اهل قلم) در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم هادی قبادی پژوهشگر، محقق و تدوین کننده کتاب تاریخ شفاهی «قصه راستگو» ضمن خوش آمدگویی به حاضران درباره ثبت و ضبط این کتاب توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو در 23 ساعت و در 20 جلسه حضوری از آبان سال 1398 تا اردیبهشت 1399 به انجام رسیده و مجموع جلسات به صورت تصویری و صوتی ضبط شده است.

راستگو به دنبال انتقال تجربه به نسل های بعد از خود بود

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی لطیفی معاون وزیر و رئیس پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در بخش نخست صحبت های خود با اشاره به شخصیت و خصوصیات اخلاقی حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن راستگو گفت: مرحوم راستگو بسیار پر تلاش بود که با همت بالا و تلاشی که داشت، توانست در این مسیر موفق و موثر باشد. به اعتقاد بنده اخلاص در رفتار و گفتار یکی از ویژگی های بارز شخصیتی او بود که بی تردید این اخلاص در عمل در ماندگاری آثار وی بسیار اثر گذار بود . از همین رو انگیزه، عشق و علاقه بسیاری برای کار با کودکان و نوجوانان داشت که یکی از مهمترین دارایی های یک مربی در امور تربیتی داشتن همین عشق و علاقه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: یکی دیگر از ویژگی های راستگو انتقال تجربه به نسل های پس از خود بود و بسیار اصرار و اعتقاد داشت که این تجربه را بعد از خود به صورت ساختارمند در  اختیار دیگران بگذارد. به همین دلیل در زمان حیات زمینه های انتقال تجربه خود در زمینه آموزش دین به زبان کودک و  نوجوان را فراهم کرده بود و این نوع نگاه بسیار بزرگ منشانه بود که در شیوه رفتار و عمل وی دیده می شد. در کتابِ «قصه راستگو» سعی شده گوشه ای از این تجربیات در گفتگو با مرحوم راستگو به رشته تحریر در آید که این موضوع بسیار ارزنده است.

وی در ادامه با بیان این مطلب که در انقلاب اسلامی با تجربه های مومنانه که برآمده از اخلاص و فهم دینی است؛ مواجه بوده ایم گفت: بخشی از داشته ها و تجربه های مومنانه در حوزه مسائل تعلیم و تربیت است که در مدارس اسلامی وجود داشته و در تجربه های مرحوم راستگو نیز مشاهده می شد . افرادی با انگیزه های دینی و الهی فعالیت تربیتی انجام دادند که به مرور زمان این فعالیت ها زمینه هایی برای ساختارمند شدن و اشاعه امور تربیت فراهم کرد و قطعا یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مبادی و نقاط آغاز ما برای تولید دانش بومی در زمینه مسائل انسانی تجربه هایی از همین دست بوده است.

رئیس پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش تصریح  کرد: راستگو توانست در میدان عمل ثابت کند که در امور تربیتی موفق بوده و از پس کار برآمده و به واسطه همین حضور موفقیت آمیز است که جریان های اثرگذاری را راه انداخته است. در واقع راستگو خط شکن و با انگیزه بود و بی تردید چنین خصوصیاتی در امور تربیتی یک مربی نقش اساسی دارد. به این معنا که عوامل، متن، امکانات و فضایی که یک کودک در آن رشد می کند جملگی دست به دست هم می دهند و به دست مربی می رسد و این معلم و مربی باید شخصیتی خودساخته و اثرگذار داشته باشد و اگر می خواهیم در این کشور، در زمینه تعلیم و تربیت پیشرفت معناداری اتفاق بیفتد باید عامل و مباشر آن یک انسان با انگیزه باشد که در مواجه با کودک و نوجوان از عهده این امر خطیر به درستی برآید و مرحوم حجت الاسلام و السلمین راستگو از این دست مربیان بود.

راستگو هنرمربی گری و تعلیم و تربیت آموزه های دینی را به عرصه رسانه آورد

علیرضا پویا عضو هیات علمی دانشکده دین و رسانه دانشکده صدا و سیما در ادامه آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» ؛ توانمندی حجت الاسلام و المسلمین حسن راستگو در برقراری ارتباط با کودکان و نوجوانان را یکی از ویژگی ها و امتیازهای مهم او ارزیابی کرد و گفت: در عرصه رسانه و امور تربیتی و تبلیغ دین افراد موفقی مثل حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی داریم که توانمندی خود را هم در کلاس داری مذهبی و هم در رسانه ارائه می کردند. اما حقیقت این است که کار با کودک و نوجوان هم به لحاظ تربیتی و هم ارتباطی و از همه مهمتر از منظر دینی به مراتب پیچیده تر از کار با بزرگسالان است چون در کار با بزرگسال مربی می تواند خود را معیار قرار دهد  اما برای کودک و نوجوان اینگونه نیست.  

وی ادامه داد: ضمن اینکه زمانی که استاد راستگو برای کودکان  و نوجوانان فعالیت می‌کرد، خبری از رسانه های جمعی و عجیب و غریب غوغاسالار و پرخطر نبود. نکته دیگر درباره راستگو این است که او هنرمربی‌گری و تعلیم و تربیت آموزه های دینی را به عرصه رسانه آورد و این مهم کار ساده ای نیست . توجه به امور تربیتی و ارائه درست آن در رسانه جمعی زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم هویت در معرض خطر قرار گرفته است و بیشترین آسیب متوجه کودکان و نوجوانان است. از سوی دیگر تجربه نشان داده بسیاری از افرادی که در جامعه افراد موفق، توانمند و موثری هستندو اهمیت آنها کمتر دیده می شود و زمانی که از دنیا می رود خلاء وجودی آنها بیشتر احساس می شود . بنابراین نباید فرصت بهره مندی از توانمندی ها آنها از این دست بدهیم. 

عضو هیات علمی دانشکده دین و رسانه دانشکده صدا و سیما یادآور شد: یکی از نکات مهم درباره افرادی که می خواهند مصاحبه تاریخ شفاهی از چهره ها و شخصیت های مهم و تاثیرگذار بگیرند، این است که باید آموزش های لازم در این زمینه را ببیند . موضوع بعد خواندنی شدن و جذب مخاطب است که آموزش و پرورش با گنجاندن مباحث شناخت افراد در کتب درسی در این زمینه می‌تواند یاری رسان باشد.

یادگار معلم اخلاق استاد راستگو؛ تبدیل کتاب خشک تعلیمات دین به هدیه های آسمانی بود

حجت الاسلام و المسلمین حسین حقیقت رئیس اداره آموزش کودک و نوجوان مرکز آموزش های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی با بیانی متفاوت و به سبک مرحوم راستگو سخنان خود را آغاز کرد و درباره نقش حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن راستگو در آموزش و پرورش گفت: یکی از فعالیت های به یادگار مانده معلم اخلاق استاد راستگو و دیگر اندیشمندان در آموزش و پرورش تبدیل کتاب خشک تعلیمات دین به هدیه های آسمانی بود که با بازنگری در شیوه بیان، روایتی روان، شیرین و شنیدنی از آموزه های دینی را برای کودکان و نوجوانان به ارمغان آورد.

وی افزود: اشتیاق وی برای آموزش و خدمت به کودکان و نوجوانان در حوزه اخلاق به گونه ای بود که گاهی در یک روز به شهرهای مختلف می رفت و ازآموزش کودکان و نوجوانان غافل نمی شد و در این مسیر به روستاهای دور افتاده هم سفر می کرد و درخواست هیچ فردی را برای آموزشِ آموزه های دینی رد نمی کرد.

رییس اداره آموزش کودک و نوجوان مرکز آموزش های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی یادآور شد: او جایگاه یک عالم را داشت که مخاطب شناس، زمان شناس و موقعیت شناس بود. راستگو این رسالت مهم را درک کرده بود که باید سرباز امام زمان (عج) باشد وتلاش می کرد انسان های موثر و مومن به دین اسلام را تعلیم دهد.

رونمایی از کتاب «قصه راستگو« بخش پایانی این مراسم بود که با حضور میهمانان و ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران انجام شد.

 


گزارش تصویری 8/ حضور رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۱۲:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۱۲:۳۰:۲۳
گزارش تصویری 8/ حضور رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در غرفه این سازمان، در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا کرد.


لازم به توضیح است سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با 52 عنوان کتاب  در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 


کتابِ تاریخ شفاهی «مرا ببخش مادر» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۹:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۹ - ۹:۵۵:۵۴
کتابِ تاریخ شفاهی «مرا ببخش مادر» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شد
کتاب تاریخ شفاهی «مرا ببخش مادر» (خاطرات علی طاهرزاده از سال‌های اسارت در شوروی) از تازه ترین منشورات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به کوشش علی درازی تدوین شده و درغرفه این سازمان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، علی طاهرزاده از دوران جوانی به حزب توده پیوست و بعد از فرار به شوروی در اردوگاه‌های مرگ استالین زندانی شد و شاهد عینی و نیز قربانی حوادث بسیار تلخ و دردآوری در بهشت موعود سوسیالیسم بود. این خاطرات گویای بخشی از افول سیاسی و فکری حزب توده است که شماری از مردم ایران را (در چند نسل) به «سراب» خانواده بزرگ سوسیالیسم و حزب کارگران و دهقانان برد، حرکتی که نتیجه‌ای جز اتلاف عمر، از دست دادن فرصت‌ها، از میان بردن نبوغ و استعداد و آرمان‌گرایی نسل‌های متوالی نداشت.

کتاب تاریخ شفاهی «مرا ببخش مادر»، سرگذشت یکی از ده‌ها هزار انسانی است که از بند استبداد دوره رضاشاه رسته و با آرمان‌گرایی و عدالت‌خواهی به‌سوی سرابی رفتند که در رأس آن دیکتاتورترین و جانی‌ترین شخصیت ژنرال استالین قرار داشت. آنها اسیر و گروگانِ فریبکاران بین‌المللی و احیاناً وطنی بودند.

علی طاهرزاده در سال 1308 در شهرستان لنگرود به دنیا آمد. در دوران نوجوانی توانست وارد دانش‌سرای ساری شود،‌ اما طی حادثه‌ای و تحت‌تأثیر تبلیغات حزب توده،‌ با سودای تحصیل در رشته طب، به شوروی می‌گریزد و اسیر زندان‌های کاگ‌ب و اردوگاه‌های کار اجباری شوروی می‌شود؛ اگرچه سرانجام موفق می‌شود در دانشکده ابن‌سینای تاجیکستان در رشته طب تحصیل کند.

این کتاب در یازده قسمت «دوران کودکی، دانش‌سرای ساری، رفتن به شوروی، اعلام حکم محکومیت و اعزام به اردوگاه، مرگ استالین و آزادی، عزیمت به تاجیکستان و شروع به تحصیل، مسافرت به مسکو و دعوت به کاگ‌ب، اتمام دانشکده وشروه به کار، بازگشت به ایران، زندان قصر، درد دل با مادر بر سر مزارش» در 274 صفحه تدوین، چاپ و روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان برای تهیه کتاب تاریخ شفاهی «مرا ببخش مادر» (خاطرات علی طاهرزاده از سال‌های اسارت در شوروی) می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانة ملّی ایران و یا فروشگاه مجازی سازمان به آدرس:   http://bookshop.nlai.ir  مراجعه کنند.


لازم به توضیح است انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و در سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 

 


گزارش تصویری 7/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ به منظور پاسداشت یک عمر تلاش برای آموزشِ آموزه های اخلاقی و دینی کودکان و نوجوانان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۸ - ۹:۱۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۸ - ۹:۴۴:۱۴
گزارش تصویری 7/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ به منظور پاسداشت یک عمر تلاش برای آموزشِ آموزه های اخلاقی و دینی کودکان و نوجوانان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو و آیین رونمایی از کتابِ «قصه راستگو» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مرحوم استاد راستگو)؛ با حضور حجت الاسلام و المسلیمن علی لطیفی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا پویا عضو هیات علمی دانشکده دین و رسانه دانشکده صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلیمن حسین حقیقت رئیس اداره آموزش کودک و نوجوان مرکز آموزش های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی، علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال، عصمت مومنی معاون کتابخانه ملّی، محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملّی و جمعی از مدیران و دوستداران و علاقمندان استاد راستگو در محل کوشک کاب (سرای اهل قلم) در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

 


کتاب های پر فروش انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران معرفی شدند


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۷ - ۱۲:۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۷ - ۱۲:۱۱:۵۰
کتاب های پر فروش انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران معرفی شدند
چهار کتابِ «صحیفه سجادیه به خط ابراهیم بن علی کَفعَمی»، «شاعر مشتعل»، «تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه نگاری سیاسی در بروجرد» و « اسناد و نامه های امیرکبیر» از آثار منتشر شده سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به عنوان کتاب های پرفروش سازمان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، چهار کتابِ «صحیفه سجادیه به خط ابراهیم بن علی کَفعَمی»، «شاعر مشتعل» (مصاحبه تاریخ شفاهی با مظاهر مصفا) با تدوین و پژوهش پیمانه صالحی، «تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه نگاری سیاسی در بروجرد» براساس تحقیق و پژوهشی از محمد گودرزی و « اسناد و نامه های امیرکبیر» با نگارش و تدوین سیدعلی آل‌داود از جمله آثاری است که در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مورد استقبال قرار گرفت و جز پر فروش ترین کتاب های انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران معرفی شد.

کتاب «شاعر مشتعل» در قالب مصاحبه تاریخ شفاهی با مظاهر مصفا تدوین شده است.این کتاب به واسطه طرح مباحثی در شیوه های تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه، بررسی تحولات دانشنامه نویسی در دوران معاصر، ابتکارهایی در املا و رسم الخط فارسی، سال های حضور در ریاست مجتمع آموزش عالی قم و طرح خاطراتی از زندگی شخصی و حرفه ای او مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

«تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه نگاری سیاسی در بروجرد»؛ دربرگیرنده تاریخ تحولات اجتماعی انقلاب مشروطیت 1285 و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است. پدیدآور این اثر تلاش کرده با تکیه بر اسناد و منابع معتبر تاریخی، شکل‌گیری روزنامه‌نگاری سیاسی در بروجرد، که منطقه‌ای تأثیرگذار در غرب ایران بزرگ است، در بستر تحولات اجتماعی دورۀ سرنوشت‌ساز میان انقلاب مشروطیت و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را تبیین و گوشه‌ای از تلاش‌های مشتاقانه و شکست‌های روزنامه‌نگاران ایرانی را بازگو کند.

کتابِ «اسناد و نامه های امیر کبیر» دارای اسناد و مدارک بازمانده از امیرکبیر شامل مجموعه اسناد امیرکبیر در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، اسناد وزارت امور خارجه، اسناد کتابخانه ‌مجلس، اسناد و مدارک کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، اسناد آرشیو دولتی استانبول و مجموعه های خصوصی وی می شود.


گزارش تصویری6/ حضور سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و مدیران کل اسنادی و کتابخانه ملّی در غرفه سازمان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۶ - ۲۰:۴۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۷ - ۱۵:۵۲:۲
گزارش تصویری6/ حضور سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و مدیران کل اسنادی و کتابخانه ملّی در غرفه سازمان در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

محمدهادی ناصری سرپرست معاونت اسناد ملّی، سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت، محسن روستایی مدیرکل خدمات آرشیوی، محبوبه قربانی مدیرکل آموزش کتابداری و پژوهش و حمیدرضا سلطانی مدیرکل فراهم آوری، در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا کردند. 

لازم به توضیح است سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با 52 عنوان کتاب  در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 


اطلاعیه روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران؛

سیستم برق مرکز داده در هفته جاری کند خواهد بود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۶ - ۱۳:۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۶ - ۱۳:۱۲:۴۲
سیستم برق مرکز داده در هفته جاری کند خواهد بود
به دلیل تغییرات و به روزرسانی در سیستم برق مرکز داده، امکان قطعی و کندی احتمالی در عملکرد سیستم ها، کمدها و استفاده از منابع در روزهای آتی وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به اطلاع کاربران محترم کتابخانه ملّی می رساند؛ برای استفاده از منابع می توانند پس از انجام تغییرات و به روز رسانی در سیستم مذکور جهت استفاده از منابع اقدام کنند.


عرضه چاپ سوم کتاب «اسناد و نامه های امیر کبیر» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۶ - ۱۰:۵۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۶ - ۱۱:۸:۳۹
عرضه چاپ سوم کتاب «اسناد و نامه های امیر کبیر» در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
چاپ سوم کتاب «اسناد و نامه های امیر کبیر» با نگارش و تدوین سیدعلی آل‌داود از منشورات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، کتاب «اسناد و نامه های امیر کبیر» در 374 صفحه، به چاپ سوم رسید و در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود. 

کتابِ «اسناد و نامه های امیر کبیر» دارای اسناد و مدارک بازمانده از امیرکبیر شامل مجموعه اسناد امیرکبیر در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، اسناد وزارت امور خارجه، اسناد کتابخانه ‌مجلس، اسناد و مدارک کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، اسناد آرشیو دولتی استانبول و مجموعه های خصوصی وی می شود.

قسمت دیگر این کتاب، در شش بخش «نامه های امیرکبیر به ناصرالدین شاه»، «چند نامه از ناصرالدین شاه به امیرکبیر»، «نامه‌های امیرکبیر به دیگران در دوران صدارت»، «اسناد و نوشته های گوناگون درباره امیرکبیر»، «داستان‌های تاریخی درباره امیرکبیر» و «ترقیات ایران در دوره ناصرالدین‌شاه، متن گزارش سفیر ایران در پاریس» تنظیم و تدوین شده است.

همچنین گزیده تصاویر و تحلیلی با عنوان «نگاهی اجمالی به اسناد و نامه های امیرکبیر» و نمایه های تخصصی بر غنای اثر افزوده است.

این کتاب دارای دو امتیاز ویژه است. نخست تصویری که در آن عرضه شده، بیش از تصاویر دیگر به چهره واقعی امیرکبیر نزدیک است و کار نقاش مشهور عصر ناصری، میرزا ابوالحسن خان صنیع‌الملک است. دوم اسناد مربوط به امیرکبیر است که در سازمان‌ها و مؤسسات گوناگون و نزد اشخاص نگهداری می‌شده است؛ که برای نخستین بار چاپ و مورد استفاده عموم قرار گرفته است.

درباره امیرکبیر، گذشته از مقالات خوب و ارزنده متعدد، چند اثر ممتاز و قابل‌توجه تألیف و منتشر شده است. نخستین اثر که مهم‌تر و مفیدتر از دیگر آثار است امیرکبیر و ایران، پژوهش فریدون آدمیّت است. اثر آدمیت هرچند تألیفی ممتاز و تحلیلی و دست‌اول است، اما از معایب جزئی برکنار نیست. پس از او عباس اقبال آشتیانی، به یاری دکتر غنی، قصد داشت با اتّکا به اسناد معتبر، اثری مفصل در باب امیر بنویسد. آن دو، یادداشت‌های فراوان گردآوری کردند. از اسناد موجود در وزارت امورخارجه و پاره‌ای مدارک کاخ گلستان نسخه‌برداری کردند و سرانجام چندین مقاله نوشته شد و در مجله یادگار که مدیر آن اقبال بود به چاپ رسید، اما کار تألیف کتاب در حدّ مقدماتی باقی ماند و پس از مرگ ناگهانی عباس اقبال در سال 1334 به‌کلی فراموش شد. پس از گذشت سال‌ها، ایرج افشار به تنظیم یادداشت‌ها و مقالات اقبال پرداخت و کتابی از آن نوشته‌ها با عنوان میرزا تقی‌خان امیرکبیر پدید آورد. سایر آثار عرضه‌شده، به‌ویژه کتاب‌ها، کم‌وبیش، برای مبتدیان قابل‌استفاده است اما با ستایش‌های بسیار درآمیخته و به اسناد دست‌اول کمتر توجه شده است. اما کتابِ «اسناد و نامه های امیر کبیر» این نقیصه و خلأ را جبران کرده است.

علاقمندان برای تهیه کتابِ «اسناد و نامه های امیر کبیر» می توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملّی ایران و یا فروشگاه مجازی سازمان به آدرس:http://bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.

لازم به توضیح است انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و در سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.


گزارش تصویری5/ حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان در غرفه سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۸:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۸:۲۳:۵۰
گزارش تصویری5/ حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان در غرفه سازمان‌ در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و هوتن والی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع در غرفه این سازمان، در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا کردند. 

لازم به توضیح است سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با 52 عنوان کتاب  در 119 مجلد کتابِ تخصصی با موضوعات علم کتابداری، سازماندهی اطلاعات، سند پژوهی، علوم آرشیوی و آرشیوداری، حفاظت و نگهداری منابع کاغذی و آرشیوی، نسخه‌شناسی، نسخه‌پژوهی، تاریخ شفاهی و سرگذشت‌نامه‌ها، دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها، فهرستگان نسخ خطی و آثار هنری و استانداردها در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در بخش عمومی، سالن چهارم، راهرو 26 غرفه 14 مستقر است.

 


نشست تخصصی «سرشماری جمعیت در دوره قاجار» برگزار می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۵:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۲/۲۵ - ۱۵:۵۷:۲
نشست تخصصی «سرشماری جمعیت در دوره قاجار» برگزار می شود
نشست تخصصی «سرشماری جمعیت در دوره قاجار» با معرفی کتاب «جغرافیا و عدد نفوس اهالی مملکت کرمان» به همت پژوهشکده اسناد ملّی سازمان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، نشست تخصصی «سرشماری جمعیت در دوره قاجار» روز چهارشنبه 27 اردیبهشت ماه، ساعت 10 در ساختمان آرشیو ملّی ایران برپا خواهد شد.

سیدمحمدعلی گلاب‌زاده کرمان‌پژوه و مدیر مرکز کرمان‌شناسی، محسن روستایی سندپژوه و مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی و اعظم علیخانی مردم شناس و پژوهشگر پژوهشکدۀ اسناد و امین محمدی مصحح کتاب و پژوهشگر پژوهشکدۀ اسناد از سخنران های این نشست تخصصی هستند و مصطفی نوری پژوهشگر، دبیری این نشست تخصصی را به عهده دارد.

این نشست تخصصی روز چهارشنبه 27 اردیبهشت ماه، ساعت ۱٠ تا 12 در محل آرشیو ملّی واقع در اتوبان حقانی، نبش کوشا، ساختمان آرشیو ملّی ایران، طبقه هفتم، سالن پرهام مراجعه کنند.