تاکید بر اهمیت اسناد ملی؛

سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با استاندار خراسان رضوی دیدار و گفتگو کرد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۴ - ۹:۳۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۴ - ۹:۳۷:۴۱
سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با استاندار خراسان رضوی دیدار و گفتگو کرد
سید هادی موسوی سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، به منظور ارتقای سطح همکاری‌ها و جلب حمایت‌های استانی، منطقه‌ای،تبیین اهداف و سیاست‌های کلان سازمان با استاندار خراسان رضوی دیدار و گفتگو کرد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سید هادی موسوی سرپرست معاونت اسناد ملّی این سازمان در دیدار با یعقوب‌علی نظری استاندار خراسان رضوی، ضمن تشکر از همراهی‌های صورت گرفته در حوزه ماموریت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران گفت: اجرای صحیح و کامل قانون اسناد ملی می‌تواند به حفظ میراث مکتوب فرهنگی کشور کمک کند و زمینه ساز آگاهی و اطلاع جوانان از ریشه‌های فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی باشد.

 سرپرست معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در این دیدار با اشاره به اهمیت جغرافیایی خراسان رضوی در حوزه فرهنگ بر تعیین تکلیف بیش از ۲۲ میلیون برگ سند توسط همکاران مرکز اسناد و کتابخانه ملّی شرق کشور تاکید کرد و آن را حائز اهمیت خواند و خواستار افزایش همکاری دستگاهای اجرایی استان شد.

موسوی همچنین با تکید بر دستور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در همایش مدیران این سازمان مبنی بر استفاده از توان محققان و اندیشمندان استانی در شناسان و معرفی فرهنگ هر استان؛ اظهار داشت: راه‌اندازی بخش خراسان شناسی توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملّی منطقه شرق کشور در در دستور کار قرار گرفته است و در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

 همچنین یعقوب‌علی نظری استاندار خراسان رضوی در این دیدار تاکید کرد: نفس کار سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در حفظ و پاسداشت هویت ملّی بسیار حائز اهمیت است و جمع آوری و نگهداری و بهره‌برداری از اسناد باید با قوت انجام پذیرد.

 وی با اشاره به دیدار خود با مجموعه‌ هابیلیان، خانواده شهدای ترور، تصریح کرد: ارائه به‌هنگام اسناد به مردم برای پاسخگویی به شبهات ضرورت دارد و برای آیندگان یک نیاز اساسی است، به خصوص اینکه مقاطع درخشان تاریخ ایران مانند دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حاوی درس‌ها و عبرت‌های بسیار است.

 

سجاد جان نثاری مدیر کل تدارکات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و مجتبی محمودی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملّی شرق کشور و سید ناصر نعمتی مدیر روابط عمومی استانداری خراسان رضوی نیز در این دیدار حضور داشتند.


سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع مطرح کرد:

برنامه‌های پدافندی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اولویت تخصیص بودجه قرار گیرد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۲ - ۹:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۲ - ۱۵:۱۳:۳
برنامه‌های پدافندی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اولویت تخصیص بودجه قرار گیرد
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اقدامات این معاونت در راستای اجرای پدافند غیرعامل در سازمان گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، دکتر محمد عباسی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان در خصوص اقدامات سازمان در زمینه پدافند غیرعامل گفت: یکی از نگرش­‌ها درحوزه پدافند غیرعامل، کاهش آسیب پذیری و افزایش پایداری ملی است که در همین راستا آموزش کارکنان ضروری به نظر رسید؛ لذا در سال 1400 ده دوره آموزش عمومی برای 985 نفر از کارکنان سازمان و در سال 1401 برای 50 نفر از متخصصین سازمان، دوره آموزشی تخصصی برگزار شده و برای سال 1402 نیز هشت دوره پدافند فرهنگی برای کارکنان در نظر گرفته شده است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت ومنابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انعقاد تفاهم­نامه با سازمان پدافند غیرعامل را در راستای تامین اعتبارات مورد نیاز از سوی سازمان برنامه و بودجه برای اجرای طرح‌های پدافندی سازمان دانست و گفت: در این تفاهم­نامه اجرای طرح­‌هایی که می­‌تواند امنیت فضای سایبری را برای اطلاعات سازمان ارتقاء بخشد، مانند طرح پشتیبان‌گیری از اطلاعات، توسعه فضای دیتاسنتر، توسعه و به‌سازی سامانه‌های سازمان‌، احداث بایگانی راکد برای نگهداری اسناد به صورت فیزیکی‌، تکمیل سیستم اطفاء حریق‌، ‌حفاظت از منابع از طریق ضدعفونی و مرمت و آسیب‌زدایی و... درنظر گرفته شده است.

عباسی گفت: در ارزیابی سازمان پدافند غیرعامل ساختمان‌هایی هستند که «سطح مهم» تلقی می‌شوند. ساختمان کتابخانه ملی نیز در زمره ساختمان­‌های سطح مهم محسوب می‌شود. به همین منظور برای جلوگیری از بحران‌های آسیب‌زا  طی هماهنگی با سازمان مدیریت بحران، سازمان پدافند غیرعامل و دیگر مبادی ذیربط، برای امن­‌سازی سازمان اقداماتی انجام گرفت.

امن‌سازی اضطراری زیر ساخت‌های سایبری از دیگر مباحثی بود که معاونت توسعه مدیریت و منابع این سازمان به تشریح آن پرداخت و گفت: در راستای امن‌سازی اضطراری زیر ساخت‌های سایبری و تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان و جلوگیری از بروز اختلالات در ارائه سرویس‌های حیاتی آن، کمیته طرح امن‌سازی در قبال حملات سایبری در سازمان تشکیل شد؛ که این کمیته وظیفه اتخاذ تصمیمات راهبردی و نظارت بر اجرای طرح و ارائه گزارش به مرکز افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) را دارد.


سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌کند:

اکران و نقد و بررسی فیلم دفترچه خاطرات در هفته کتاب


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۲:۵۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۳:۳:۲۹
اکران و نقد و بررسی فیلم دفترچه خاطرات در هفته کتاب
در ایام هفته کتاب، فیلم اقتباسی دفترچه خاطرات (The Notebook) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اکران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، فیلم اقتباسی دفترچه خاطرات (The Notebook) به کارگردانی نیک کاساوتیس در سالن قلم این سازمان اکران شده و توسط دکتر حمیدرضا قادری مورد نقد و بررسی قرار می­‌گیرد.

این فیلم محصول ایالات متحده آمریکا است که در سال ۲۰۰۴ از روی رمانی به همین نام نوشته نیکلاس اسپارکس ساخته شده است.

دفترچه خاطرات داستان زنی سالخورده و مبتلا به آلزایمر است که در آسایشگاه زندگی می‌کند و پیرمردی که در آنجا سکونت دارد هر روز برای او از روی یک دفترچه خاطرات، داستان عاشقانه‌ای را می‌خواند و باور دارد که با خواندن آن، پیرزن دوباره حافظه‌اش را به دست می‌آورد.

برنامه اکران و نقد و بررسی این فیلم سینمایی روز چهارشنبه 24 آبان ماه ساعت 13 در سالن قلم کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.


همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب؛

سومین نشست بلاغ با موضوع تاثیر قرآن بر آثار مولوی برگزارمی شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۲:۲۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۲:۳۷:۱۰
سومین نشست بلاغ با موضوع تاثیر قرآن بر آثار مولوی برگزارمی شود
به مناسبت بزرگداشتِ مفسر قرآن آیت الله سید محمد حسین طباطبایی و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛ سومین نشست بلاغ در زمینه نسخه شناسی و نسخه پژوهی با موضوع تاثیر قرآن بر آثار مولوی برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، سومین نشست بلاغ با موضوع تاثیر قرآن بر آثار مولوی با دعوت از مثنوی پژوهان استاد اکبر ثبوت ، دکتر احمد تمیم داری و همچنین با حضور مثنوی شناسان، مصححان و فهرست نگاران برگزار می شود.  
این نشستِ تخصصی با نمایش برترین نسخ خطی موجود مثنوی معنوی؛ در دومین روز از برپایی هفته کتاب در روز چهارشنبه 24 آبان ماه، ساعت 10 در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران (سالن فرهنگ) برگزار می شود.

در نخستین روز از هفته کتاب؛

طرح بوستان: دوستی با کتاب ویژه کودکان، والدین و مربیان برگزار می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۰:۳۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۱ - ۱۰:۴۹:۲۴
طرح بوستان: دوستی با کتاب ویژه کودکان، والدین و مربیان برگزار می شود
سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و یکمین دوره برگزاری هفته کتاب، با هدف برقرار ارتباط مستمر با کتاب، طرح بوستان: با عنوان دوستی با کتاب ویژه کودکان، والدین و مربیان را با حضور کارشناسان این حوزه برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، معاونت کتابخانه ملّی ایران با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و به مناسبت هفته کتاب، برنامه ای را با عنوان طرح بوستان: با عنوان دوستی با کتاب ویژه کودکان، والدین و مربیان برگزار می کند.

این برنامه روز سه شنبه 23 آبان ماه، ساعت 13 در کتابخانه کودکان و نوجوانان واقع در محل کتابخانه ملّی ایران با حضور کارشناسانی چون حجت الاسلام و المسلمین حسین حقیقت رئیس اداره آموزش کودک و نوجوانِ دفتر تبلیغات اسلامی، مسلم ناصری نویسنده کتاب کودک، سعید فرخ وند رئیس موسسه فرهنگی و هنری دین و هنر و رسانه پویا برپا خواهد شد.

 


با حمایت از اثر برگزیده جشنواره ملّی پژوهش؛

«کتاب‌های درسی دانشگاهی درباره فلسطین -رژیم اشغالگر قدس» در هفته کتاب معرفی و نقد و بررسی می شود


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۰ - ۱۳:۵۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۰ - ۱۶:۴:۴۹
«کتاب‌های درسی دانشگاهی درباره فلسطین -رژیم اشغالگر قدس» در هفته کتاب معرفی و نقد و بررسی می شود
معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران همزمان با سی و یکمین دوره هفته کتاب و در راستای حمایت معنوی از آثار برگزیده سیزدهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری، نشست معرفی و نقد و بررسی «کتاب‌های درسی دانشگاهی درباره فلسطین - رژیم اشغالگر قدس: سیاست‌های آموزش و دانش در غرب» را در آستانه جشنواره چهاردهم برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، این کتاب به زبان انگلیسی و توسط سیدهادی برهانی استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تالیف و با عنوان «Textbooks on Israel-Palestine: The Politics of Education and Knowledge in the West» توسط انتشارات معتبر بین‌المللی I.B. Tauris منتشر شده است. 

برهانی مهم‌ترین کتاب‌های درسی دانشگاهی مورد استفاده برای تدریس تاریخ فلسطین و رژیم صهیونیستی در دانشگاه‌های غرب را بررسی و تحلیل کرده است. وی در جستجوی پاسخ به این پرسش است که مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی در دانشگاه‌های غرب چگونه روایت می‌شود و در کتاب‌های درسی شاخص در مورد این موضوع، چه ایده‌هایی غالب است و چه چیزی به عنوان «حقیقت» ارائه می‌شود.

سیدهادی برهانی استادیار گروه غرب آسیا و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است. او دارای مدرک دکترا از مرکز اروپایی مطالعات فلسطین (ECPS) در دانشگاه اکستر و کارشناسی ارشد حقوق بشر از دانشگاه ملی ایرلند است. حوزه مطالعه و پژوهش وی، مسائل غرب آسیا با محوریت فلسطین و رژیم صهیونیستی به طور خاص است.

این نشستِ تخصصی با حضور علی کالیراد عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس پژوهشکده اسناد سازمان، سید حامد موسوی دانشیار گروه مطالعات منطقه ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی و الهام کدخدایی استادیار گروه غرب آسیا دانشگاه تهران و سیدهادی برهانی مولف کتاب و استادیار گروه غرب آسیا و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، روز سه شنبه 23 آبان ماه ساعت 10 در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار خواهد شد.


در سومین جلسه کمیته علمی جشنواره؛

فرایند داوری و کاربرگِ ارزیابی آثار در حوزه تاریخ شفاهی در چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران بررسی شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۰ - ۱۰:۵۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۰ - ۱۱:۵۱:۳۳
فرایند داوری و کاربرگِ ارزیابی آثار در حوزه تاریخ شفاهی در چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران بررسی شد
سومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران با حضور و تبادل آراء اعضای این کمیته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، سومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران با گفتگو در زمینه فرایند داوری و بررسی کاربرگِ داوری آثار در حوزه تاریخ شفاهی در 16 بند تصویب شد.

اعضای کمیته علمی در این جلسه درباره معیارهای تدوین و اجرای طرح تاریخ شفاهی، اعتبارسنجی راوی یا راویان، تسلط مصاحبه‌کننده به ادبیات موضوع، رعایت اصولروایت مبنایی، جذاب، منطقی و معقول بودن روایت، راستی‌آزمایی، اعتبار، روزآمدی و یکدستی استنادها در پانویس‌ها و ارجاعات ؛ کیفیت، جامعیت و مانعیتو وضوح پرسش‌ها و نبود سوگیری در سئوالاتمصاحبه؛ویراستاری متناسب با قالب تاریخ شفاهی، نحوهفصل‌بندی محتوا و تدوینمصاحبه‌ها و غیره گفتگو و تبادل نظرکردند.

حاضران بر رعایت اخلاق داوری در فرایند بررسی آثار تأکید داشتند. توجه به ملاحظات فنی و محتوایی تاریخ شفاهی، حفظ لحن و ساختار کلام مصاحبه شوندهامانت‌داری و رعایت حقوق معنوی صاحبان اثر و درج نسخه‌ای از توافقنامه حقوقی بامصاحبه‌شونده یا مصاحبه‌شوندگانمبنی بر مجوز انتشار مصاحبه از دیگر معیارهای مطرح شده در سومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی بود.

در این جلسه فاطمه صدر، معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان، زویا آبام عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، سعید اسدی عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، رضا رجبعلی بگلو عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، رضا خانی پور و نرگس نشاط، اعضاء هیئت علمی گروه مدیریت اطلاعات، محمد جواد عبداللهی و مطلب مطلبی، اعضای هیئت علمی گروه تحقیقات تاریخ معاصر ایران و تاریخ شفاهی، محمد حدادی مدیر کل مرمت و حفاظت، اکبر فلاحی سرپرست اداره کل خدمات آرشیوی، محبوبه قربانی مدیرکل پژوهش کتابداری و آموزش، علی کالیراد رئیس پژوهشکده اسناد، به عنوان اعضای کمیته علمی و سعیده اکبری داریان، دبیر علمی جشنواره و پریسا پاسیار دبیر اجرایی این دوره از جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.


فراخوان چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۵:۲۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۰ - ۹:۴۰:۲۲
فراخوان چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران منتشر شد
فراخوان چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران با مضمون اصلی «هوش مصنوعی و آینده پژوهش» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران در  محورهای: علم اطلاعات و دانش‌شناسی علوم آرشیوی، مطالعات تاریخ معاصر، ایران­‌شناسی، اسلام‌شناسی، حفاظت و نگهداری منابع آرشیوی و کتابخانه‌ای و نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی، و محور ویژه: آینده پژوهی مسائل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با محوریت هوش مصنوعی، همزمان با گرامیداشت هفته پژوهش در آذر و دی ماه سال‌جاری برگزار خواهد ‌شد.

دبیرخانه جشنواره چهاردهم، آثار منتشر شده در قالب‌های: کتاب (تالیف و تصنیف)،‌ طرح پژوهشی خاتمه‌یافته، پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در بازه زمانی مهر ۱۴۰۱ تا مهر 1402 را دریافت خواهد کرد. علاوه بر قالب‌های دوره‌های گذشته، در جشنواره چهاردهم قالب ویژه: پیشنهاده مصوب پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری با تاکید بر تحول دیجیتال در کتابخانه‌ و آرشیو با استفاده از علوم داده و هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و روش‌های نوین بازیابی اطلاعات افزوده شده است. موضوع‌های پیشنهادی برای دریافت آثار در هریک از محورها به شرح زیر است:

  • علم اطلاعات و دانش‌شناسی (مطالعات نظری/ مدیریت اطلاعات و دانش/ علوم داده/ تحول دیجیتال/ فناوری‌های نوپدید و هوش مصنوعی/ سازماندهی اطلاعات و دانش/ خدمات اطلاعاتی/ اخلاق اطلاعات/ تعامل انسان و اطلاعات)
  • علوم آرشیوی (شناسایی و ارزشیابی اسناد/ تنظیم و توصیف اسناد/ خدمات آرشیوی/ فناوری‌های نوپدید/ اخلاق و آرشیو/ سند‌‌شناسی و سندخوانی/اسناد الکترونیکی/آرشیو مشارکتی)
  • مطالعات تاریخ معاصر با تأکید بر سندپژوهی و تاریخ شفاهی (مطالعات نظری/تاریخ سیاسی/تاریخ اجتماعی/ تاریخ فرهنگی/تاریخ اقتصادی/هوش مصنوعی و ‌‌فناوری‌های نوپدید در مطالعات تاریخی)
    ایران‌شناسی (مطالعات نظری تمدنی/مطالعات ایران فرهنگی/ نگرش اندیشمندان غیرایرانی و ایرانی به ایران/ مناسبات ایران با غرب و شرق/مرجع‌شناسی و مأخذشناسی)
  • اسلام‌شناسی با تأکید بر تحولات دو سده اخیر (مطالعات نظری تمدنی در میان اسلام‌پژوهان/مطالعات تمدنی اسلام و سایر ادیان/مطالعات تمدنی اسلام در غرب و شرق/مسائل راهبردی جهان اسلام/مرجع‌شناسی و مأخذشناسی/میراث مستند جهان اسلام)
  • حفاظت و نگهداری منابع آرشیوی و کتابخانه‌ای(مدیریت بحران/حفاظت پیشگیرانه/مواد و شیوه‌های نوین/نظریه‌های مرمت/امنیت میراث مستند/فناوری‌های نوپدید/حفاظت دیجیتال)
  • نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی(فناوری‌های نوپدید در نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی/سازماندهی و خدمات اطلاعاتی نسخ خطی)
  • آینده‌پژوهی مسائل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با محوریت هوش مصنوعی

در نحوه ارزیابی و داوری، علاوه بر شرایط و شاخص‌­های عمومی ارزیابی محتوا، موضوع و ساختار علمی آثار، آثاری که معیارهایی چون: گسترش مرزهای دانش و فناوری در موضوع و رشته، اثربخشی و تاثیرگذاری، حل مسئله و رفع نیازهای علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،‌ اثربخشی ملی یا رفع خلاءهای علمی در موضوع و رشته،‌ بدیع بودن، خلاقیت و نوآوری، تطبیقی و انتقادی بودن،‌ با نظر به عرصه‌های حکمرانی، سیاست‌گذاری و سیاست‌پژوهی و کاربردی بودن را مدنظر داشته باشد، امتیاز ویژه‌ای خواهند داشت.

پژوهشگران متقاضی برای شرکت در این دوره از جشنواره می‌توانند آثار خود را حداکثر تا تاریخ 4 آذر 1402 از طریق سامانه جشنواره به آدرس http://researchfestival.nlai.ir/  ارسال کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دبیرخانه جشنواره از طریق رایانامه researchfestival.nlai@gmail.com و  شماره  021-81623177 تماس حاصل نمایید.

 

 


نخستین جلسه کارگروه تفاهم نامه مکتب و ستاد محرومیت زدایی برگزار شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۴:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۶:۱۰:۲۷
نخستین جلسه کارگروه تفاهم نامه مکتب و ستاد محرومیت زدایی برگزار شد
نخستین جلسه کارگروه تفاهم‌نامه مکتب و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، نخستین جلسه کارگروه تفاهم‌نامه میان مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور (مکتب) و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور 2020 محله برگزار شد.

در این جلسه ظرفیت‌های عملیاتی سازمان‌ها و نهادهای عضو مکتب برای ارائه خدمات فرهنگی به مناطق کم‌برخوردار مورد بررسی قرار گرفت. همچنین با توجه به اینکه در حوزه فرهنگ زیرساخت اصلی مطالعه است، نسبت به تقویت زیرساخت‌های دانش‌‍افزایی از طریق دستگاه‌ها و نهادهای متولی این امر، تاکید شد.

در ادامه این جلسه استان هرمزگان به عنوان اولین استان برای ارائه خدمات فرهنگی انتخاب گردید.

شایان ذکر است در این جلسه علیرضا اقدمی دبیرکمیته فرهنگی ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور و نمایندگان اعضای مکتب حضور داشتند.


به همت اداره کل فراهم آوری معاونت کتابخانه ملّی ایران؛

اهدای کتاب به مناطق کم برخوردار کشور در سی و یکمین دوره هفته کتاب


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۴:۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۶:۱۰:۴۴
اهدای کتاب به مناطق کم برخوردار کشور در سی و یکمین دوره هفته کتاب
اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران همزمان با آغاز سی و یکمین دوره هفته کتاب و در راستای توجه دادن به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی، بخشی از کتاب های مازاد و موجود در کتابخانه ملّی ایران را به ستاد طرح محرومیت زدایی و توانمندسازی اجتماع محور 2020 محله کم برخوردار کشور اهدا می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران همزمان با آغاز سی و یکمین دوره هفته کتاب از تاریخ 20 تا 24 آبان ماه، بیش از هزار جلد کتاب از منابع کتابی مازادِ موجود در کتابخانه ملّی های را به مناطق کم برخوردار کشور اهدا می کند.

براساس این خبر، طرح اهدای کتاب به کتابخانه های مناطق کم برخوردار کشور، در راستای اجرای تفاهم نامه همکاری بین مجمع کتابخانه های بزرگ کشور(مکتب) و ستاد طرح محرومیت زدایی و توانمند سازی اجتماع محور 2020 عملیاتی می شود.

لازم به توضیح است سی و یکمین دوره هفته کتاب از تاریخ 23 تا 30 آبان ماه برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 


به منظور گسترش کتابخوانی؛

سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به کتابخانه های روستایی و عشایری کتاب اهدا می کند


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۳:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۶:۱:۵۵
سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به کتابخانه های روستایی و عشایری کتاب اهدا می کند
سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به مناسبت هفته کتاب و به منظور گسترش فرهنگ مطالعه در مناطق روستایی و عشایری بخشی از منابع کتابی مازاد خود را به کتابخانه های روستایی و عشایری کشور اهدا خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در آستانه آغاز سی و یکمین دوره هفته کتاب، برخی از منابع کتابی مازاد را به کتابخانه های روستایی و عشایری  کشور اهدا می کند.

طرح اهدای کتاب به مناطق روستایی و عشایری کشور از سوی معاونت کتابخانه ملّی ایران از تاریخ 20 تا 24 آبان ماه اجرایی می شود.

لازم به توضیح است سی و یکمین  دوره هفته کتاب از تاریخ 23 تا 30 آبان ماه برگزار خواهد شد.

 

 


از سوی ستاد برگزاری سی و یکمین دوره هفته کتاب؛

فراخوان ثبت ‌نام فعالیت‌ های کتاب‌ محور منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۰:۱۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۷ - ۱۰:۲۲:۱
فراخوان ثبت ‌نام فعالیت‌ های کتاب‌ محور منتشر شد
فراخوان ثبت نام فعالیت های کتاب محور به منظور شناسایی، هم ‌افزایی و توانمندسازی فعالیت‌های کتاب‌محور منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، ستاد برگزاری هفته کتاب به منظور شناسایی، هم ‌افزایی و توانمندسازی فعالیت‌های کتاب‌محور، فراخوان جمع‌آوری اطلاعات شامل همۀ فعالیت‌ها در زمینه ترویج کتابخوانی و امور خلاقه مرتبط با کتاب را در کشور منتشر کرده است.

از همین رو فعالان در حوزه‌هایی چون سکوهای ترویج کتاب (نرم‌افزارها، پایگاه‌های اینترنتی، صفحات مجازی)، بلاگری کتاب (در حوزه‌های کودک و نوجوان و بزرگسال)، امور ترویجی و تبلیغی کتاب، جشنواره‌ها و جوایز کتاب، کسب و کارهای خلاق حوزه کتاب و کتابخوانی و غیره می‌توانند با شرکت در این فراخوان، دستاوردها و فعالیت‌های خود را معرفی کنند.

علاقه مندان می توانند تا تاریخ ۲۰ آبان ماه با مراجعه به نشانی مجازی این فراخوان (لینک)، فعالیت‌های کتاب‌محور خود را ثبت نمایند.

 

 

 


در گفتگو با معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران؛

فعالیت معاونت پژوهش و منابع دیجیتال در حوزه نرم افزاری پدافند غیرعامل تشریح شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۵ - ۱۰:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۵ - ۱۰:۴۴:۱
فعالیت معاونت پژوهش و منابع دیجیتال در حوزه نرم افزاری پدافند غیرعامل تشریح شد
معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران ضمن بیان اهمیت ابعاد نرم‌افزاری پدافند غیرعامل، مجموع فعالیت‌های این معاونت در حوزه پژوهش، فناوری‌های نوین دیجیتال، تاریخ شفاهی و هوش مصنوعی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، فاطمه صدر، معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با بیان این مطلب که پدافند غیرعامل ابعاد مختلفی دارد؛ گفت: پدافند غیرعامل علاوه بر ابعاد امنیتی و نظامی از بُعدِ فرهنگی نیز قابل توجه است و سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به عنوان یک نهاد مرجع و حاکمیتی به بُعدِ فرهنگی و علمی و شناختی پدافند غیرعامل بیشتر می‌پردازد.

نقش پدافند غیرعامل تبدیل داشته‌های معنوی سازمان به منابع پایدار است

وی ادامه داد: یکی از فعالیت‌های معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان در حوزه پدافند غیرعامل در زمینه بکارگیری فناوری در حفاظت و حراست میراث مکتوب و غیرمکتوب ایران اسلامی و به‌ویژه منابع سازمان است. منابعی که به صورت کاغذی، فیلم یا صوت در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است و به مرور زمان و بر اثر آفت و آسیب‌های احتمالی در معرض تخریب قرار می‌گیرد، که نقش پدافند غیرعامل در این بخش، توجه به داشته‌های فکری، معنوی و فرهنگی سازمان و تبدیل آن به منابع پایدار است.  

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران با اشاره به چگونگی ایجاد منابع پایدار گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی و فناوری‌های نوین و دیجیتال ضروری است که  در امر دیجیتال‌سازی این میراث تسریع شود. سازمان از حدود 10 سال پیش فرایند دیجیتال سازی را آغاز کرده است. سازمان با تهیه اسکنرهای جدید در مدیریت حاضر امر دیجیتال‌کردن را تسهیل و تسریع داده است. این فرایند شامل دیجیتال‌سازی اسناد آرشیوی، نسخ خطّی، نسخ چاپ سنگی، و فیلم و صوت است.

فاطمه صدر در ادامه، ایجاد بستر مناسب به منظور بهره‌مندی پژوهشگران ازمنابع مختلف تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ادبی، هنری ایرانی و اسلامی را از دیگر وظایف در حال انجام این معاونت بیان کرد و اظهار داشت: در این زمینه دو نوع فعالیت به انجام رسیده است. در بخش نخست، بخشی از پژوهشگران و اعضای هیات علمی سازمان در زمینه‌های سندپژوهی و نسخه‌پژوهی و نیز بررسی تحولاتی که در سیر تاریخی در مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور به وجود آمده را مورد پژوهش قرار داده‌اند و از سوی دیگر پژوهشگرانی از خارج از سازمان مراجعه و درخواست می کنند که روی منابع موجود در سازمان، پژوهش انجام دهند. از همین رو سازمان علاوه بر برنامه دیجیتال‌سازی خود، منابع درخواستی مراجعه‌کنندگان را دیجیتال کرده و به نیازهای پژوهشی محققان و پژوهشگران پاسخ می‌دهد. بنابراین دیجیتال‌سازی در اولویت فعالیت‌ها قراردارد. فعالیت دوم، ایجاد و ارتقاء کتابخانه دیجیتال سازمان است. با توجه به ظرفیت‌های موجود در سازمان، پژوهشگران استانی یا خارج از کشور می‌توانند اسنادی که قابلیت دسترس‌پذیری عمومی دارند را از طریق کتابخانه دیجیتال به منابع مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.

تدوین تاریخ شفاهی از مولفه‌های مهم پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگ است

این مدرس دانشگاه با بیان این مطلب که حوزه تاریخ شفاهی از مولفه های مهم پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگ است؛ خاطر نشان کرد: در حوزه تاریخ، مورخان وقایع تاریخی و رویدادهای گذشته را تاریخ‌نگاری می‌کنند. در این بخش، سندهای خام در اختیار آنها قرار می‌گیرند و وظیفه گویا کردن سند را به عهده دارند. اما حوزه تاریخ شفاهی مربوط به تاریخ معاصر است و رسالت استخراج و ارائه، تجربیات و دیدگاه‌ها و ناگفته‌های پنهان در گنجینه خاطرات، نهادها و شخصیت‌های مهم تاریخی را به دوش می‌کشد؛ شخصیت‌هایی که در زندگی خود شاهد وقایع تاریخی فرهنگی، اجتماعی، ادبی، سیاسی و... بوده‌اند که لزوما توسط تاریخ‌نگاران مکتوب و مستند نشده است و خلاء سندی‌ ماست.  

صدر ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از سال‌های دور انجام طرح‌های تاریخ شفاهی را در دستور کار قرار داده است. به این ترتیب که در مرحله اول، خاطرات ثبت می‌شوند و در مرحله دوم سرگذشت‌ها، تدوین شده و انتشار مصاحبه‌های تاریخ شفاهی در دستور کار می‌گیرد. در همین راستا آن بخش از مصاحبه‌های تاریخ شفاهی که محدودیت دسترسی ندارند و از طرف خود مصاحبه شونده به سازمان مجوز انتشار داده شده و همچنین بنابر مصلحت‌هایی که در فضای حکمرانی کشور وجود دارد امکان چاپ و انتشار دارند؛ در انتشارات معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان به عنوان یک کار علمی مستند منتشر می‌شود. آن بخش از مصاحبه‌های تاریخ شفاهی که قابلیت انتشارعام ندارند نیز در بخش تالار اطلاع‌رسانی تاریخ شفاهی به صورت یک تالار رقومی در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد که می توانند داخل سازمان از این منابع استفاده کنند.

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران پیرامون این نکته که از کارکردهای تاریخ شفاهی به بازنمایی هویت ملّی ایرانیان اختصاص دارد؛  در پاسخ به این پرسش که انجام مصاحبه‌های تاریخ شفاهی در ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تا چه اندازه می تواند ماموریت سازمان در مسیر پدافند غیرعامل را در حوزه فرهنگ محقق کند؟؛گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران نه تنها در حوزه تاریخ شفاهی بلکه به دلیل در اختیار داشتن منابع غنی در حوزه‌های مختلف در موضوع تقویت و استحکام هویت ملّی و دینی و هویت اجتماعی یاری‌رسان است. بخشی از منابع نسخ خطّی و کتاب‌های قدیمی با موضوعاتی چون نجوم، ادبیات، پزشکی، داروشناسی و غیره در کتابخانه دیجیتال سازمان برای جوانان، دانشجویان و یا دانش آموزان قابل نمایش است که با دیدن این نسخ خطّی به داشته‌ها و تاریخ شفاهی، پیشینه هویتی خود پی می‌برند و این موضوع برای آنها بسیار جذاب خواهد بود. البته این بخش از توجه نوجوانان و جوانان به منابع مربوط به گذشته تاریخی ما است. اما در تاریخ معاصر است که جلوه‌گر می‌شود و جوانان با ظرافت‌ها، ناگفته‌ها و فراز و فرود شخصیت‌های موثر در تاریخ معاصر و تحولات حکومت‌های مختلف و دوره‌های متفاوت آشنا می‌شوند که این شناخت در هویت‌یابی نسل جوان خیلی تاثیرگذار است. زیرا انتقال تجربه درقالب تاریخ شفاهی موجب می‌شود از یافته‌های  تاریخی عبرت‌آموزی کنند و در زمان حال برای ساختن آینده از آنها بهره بگیرند.

بهره‌گیری از هوش مصنوعی کمک‌رسان بازیابی هویت فرهنگی است.

صدر با اشاره به این مطلب که هوش مصنوعی ارتباط مستقیم با موضوع دارد و می‌تواند کمک‌رسان حفظ و تقویت هویت جامعه باشد؛ گفت: فناوری‌های نوین یک شمشیر دولبه است که هم می‌توان آن را به استخدام خود درآورد و استفاده مفید از آن کرد و هم می‌توان مرعوب و تسلیم آن شد. هوش مصنوعی از فناوری‌های نوینی است که با ابتکارات و توانمندی‌های خود انسان را شگفت‌زده می کند. زیرا امکان پردازش سریع و وسیع منابع را فراهم می‌کند. 

معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان بیان کرد: تا پیش از این ظهور هوش مصنوعی فرصت زیادی از نیروی انسانی گرفته می‌شد تا یک منبع را فهرست‌نویسی کند و در اختیار و پژوهشگران قرار دهد. در حال حاضر هوش مصنوعی در فرایند تنظیم و توصیف اسناد، فهرست‌نویسی کتاب‌ها و بازیابی اطلاعات، سرعت عمل بالایی، کاربرد‌سازی و مدیریت داده‌ها، دارد و به دنبال آن، نیروی انسانی که از کارشناسانِ زبده نیز هستند، نقش کنترل‌گیری یافته‌های نهایی آن را دارند و انسان بدین صورت از فناوری‌های نوین در سطوح بالاتر استفاده می کند. 

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه فرهنگ یادآور شد: یکی دیگر از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی، کمک در جستجوی دقیق و سریع منابع است. در شرایط کنونی پژوهشگران از طریق متادیتای موجود در سامانه‌های وبگاه و کتابخانه دیجیتال سازمان می‌توانند جستجوهایی را انجام دهد که این جستجوها در بخش های خاص و محدودی از منابع است. اما با بهره‌مندی از هوش مصنوعی و از طریق امکان نرم‌افزاریOCR  یا مبدل‌های تبدیل گفتار به متن یا تصویر به متن، جستجوهای عمیق و دقیقی انجام می‌شود. به تازگی قرار است فناوری OCR بر روی کتابخانه دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سامانه قرار می‌گیرد که قابلیت جستجوی دقیق در همه کلمات، عکس‌ها و منابع یک سند را فراهم می‌کند. از منظر پدافند غیرعامل از طریق انجام پژوهش‌های علمی و مستند بر روی تاریخ و فرهنگ، جنبه هویتی ایرانیان تقویت می‌شود. زیرا جستجوی دقیق و سریع منابع می‌تواند در قالب کتاب، طرح‌ پژوهشی و مقاله علمی هویت ساز به جامعه عرضه شود.

توجه پدافند غیرعامل به حوزه فرهنگ، اجرایی ضروری و اولویت‌دار است

فاطمه صدر، معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در جمع‌بندی صحبت‌های خود درباره حضور و تأثیر پدافند غیرعامل در عرصه فرهنگ یادآور شد: اگر یک ملت بخواهد ملتی قوی، مستحکم، متحد و اثرگذار باشند و احساس بی‌هویتی و خودباختگی نداشته باشد باید به تآثیر پدافند غیرعامل درعرصه گسترده فرهنگ توجه همراه با اولویت کند. بنابراین پدافند غیرعامل فقط به حوزه زیرساخت‌ها مانند پل‌ها، سدها، بزرگراه‌ها یا به عرصه‌های نظامی و امنیتی محدود نمی‌شود و اگر پدافند غیرعامل، توجه خود را به حوزه فرهنگ بیشتر نشان دهد؛ ملتی مستحکم و خودباور و همراه با عزت نفس برای ساختن آینده بهتری خواهیم داشت. نکته مهم این است که در ظاهر، داشته‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در حوزه منابع، مستندات و میراث گذشتگان خلاصه می‌شود اما اگر از منظر پدافند غیرعامل به این سازمان، دانشگاه، پژوهشگاه، سرمایه انسانی، کارمند، دانشجو و پژوهشگر، و تولیدات رسانه‌ای نگاه شود؛ این مراکز می‌توانند در ارتقاء روحیه خودباوری، مقاوم‌سازی، انگیزه‌بخشی، اعتماد به نفس و توجه به هویت ملّی و غنای تمدنی مردم ایران و بلکه ایران فرهنگی موثر باشند. 

 


در دومین جلسه کمیته علمی جشنواره؛

محورهای فراخوان چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری بررسی شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۱۰ - ۱۶:۱۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۱۰ - ۱۶:۵۰:۴۷
محورهای فراخوان چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری بررسی شد
دومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران با حضور فاطمه صدر، معاون پژوهش و منابع دیجیتال این سازمان و اعضای این کمیته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، دومین جلسه کمیته علمی چهاردهمین جشنواره ملّی پژوهش و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران با دستور بررسی تصویبِ سایر محورهای فراخوان جشنواره برگزار شد.

اعضای کمیته علمی این دوره از جشنواره، محورهای مطالعات تاریخ معاصر مبتنی بر سندپژوهی و تاریخ شفاهی  با زیرمحورهای تاریخ سیاسی، تاریخ اجتماعی، تاریخ فرهنگی، تاریخ  اقتصادی، هوش مصنوعی و فناوری‌های نوپدید در مطالعات تاریخی را تصویب کردند. در محور ایران‌شناسی زیرمحورهای مطالعات نظری تمدنی، مطالعات ایرانِ فرهنگی، نگرش اندیشمندان غیرایرانی و ایرانی به ایران، مناسبات ایران با غرب و شرق، منبع‌شناسی و ماخذشناسی؛ و در محور اسلام‌شناسی با تاکید بر تحولات دو سده اخیر با زیرمحورهای مطالعات نظری تمدنی در میان اسلام‌پژوهان، مطالعات تمدنی اسلام و سایر ادیان، مطالعات تمدنی اسلام و غرب و شرق، مطالعات راهبردی جهان اسلام، مرجع‌شناسی و ماخذشناسی و میراث مستند جهان اسلام نهایی شد.

محور حفاظت و نگهداری منابع آرشیوی و کتابخانه‌ای نیز با زیرمحورهای مدیریت بحران، حفاظت پیشگیرانه، مواد و شیوه‌های نوین، فناوری‌های نوپدید، نظریه‌های مرمت، امنیت میراث مستند و حفاظت دیجیتال تصویب شد. با توجه به منابع غنی موجود در کشور و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محور نسخه‌شناسی و نسخه پژوهی با زیرمحورهای فناوری‌های نوپدید در نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی، سازماندهی و خدمات اطلاعاتی نسخ خطی، تصحیح متون، نسخه خوانی همانند سال‌های گذشته یکی دیگر از محورهای مهم جشنواره است. در جشنواره چهاردهم با عنایت به تحولات فناورانه و توجهات سازمانی محور آینده‌پژوهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تأکید بر هوش مصنوعی به محورهای جشنواره افزوده شد. 

 


به همت پژوهشکده اسناد معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛

تجربه قحطی بزرگ ایرلند و ایران به روایت اسناد و ظرفیت‌های همکاری طرفین مورد بررسی قرار گرفت


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۸ - ۱۴:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۹ - ۱۵:۲۲:۵۰
تجربه قحطی بزرگ ایرلند و ایران به روایت اسناد و ظرفیت‌های همکاری طرفین مورد بررسی قرار گرفت
وبينار «تجربه قحطی بزرگ ايرلند و مطالعه تطبیقی این پدیده با قحطی بزرگ ایران در تاریخ معاصر دو کشور» با همکاری پژوهشکده اسناد و موزه مهاجرت ایرلند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند، طی هماهنگی با مراکز پژوهشی و فرهنگی ایران و موزه مهاجرت ایرلند (EPIC)، وبیناری تحت عنوان «تجربه قحطی بزرگ ایرلند» را در روز 4 شنبه 3 آبان 1402/ 25 اکتبر 2023 ، برگزار کرد. پژوهشکده اسناد معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران و اداره کل موزه‌ها دو نهاد داخلی مشارکت‌کننده در این رویداد بودند.

هدف از برگزاری این وبینار، آشنایی و هماهنگی برای انتقال تجربه روایتگری تاریخ معاصر و بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی میان مراکز موزه‌ای، آرشیوی و پژوهشی ایران و ایرلند با محوریت بررسی علمی و مستند میزان تلفات انسانی، نحوه حضور و نقش کشورهای استعمارگر در گسترش قحطی، همچنین نقش موزه‌ها و مراکز آرشیوی در تبیین فجایع انسانی از خلال منابع مکتوب و اسناد آرشیوی بود.

کاظم شریف‌کاظمی، سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین، با، معرفی سخنرانان ایرانی و ایرلندی و دلایل برگزاری این وبینار، آغازگر برنامه بود.

سپس علی کالیراد، رئیس پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، ضمن معرفی اجمالی،  از ساختار و وظایف اسنادی سازمان اسناد ملی ایران سخن گفت.

قدیری‌نیا نمایندۀ بخش بین الملل اداره کل موزه‌های کشور، با برشمردن آثار موزه‌ای به عنوان سرمایه‌های فرهنگی خاطرنشان ساخت ایران دارای موزه‌‎های متنوعی بالغ بر صدها  موزه با موضوعات مختلف است.

در ادامه این وبینار، الهام ملک‌زاده، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به ارائه گزارشی مستند از پدیده قحطی ایران طی جنگ جهانی اول پرداخت.

به گفته ملک‌زاده قحطی و خشکسالی در ایران با توجه به شرایط جغرافیایی و عوامل دیگر سابقه داشته است، اما آخرین قحطی گسترده در دوران قاجار و مقارن با جنگ جهانی اول رخ داد. اثرات عمیق این پدیده، دقیقا از سال 1914 میلادی که جنگ شروع شد با نقض اعلام بی‌طرفی ایران از سوی بریتانیا، روسیه و عثمانی، تبعاتی فراتر از شیوع قحطی طبیعی برای ایرانیان در پی داشت و به مهاجرت‌های دسته‌جمعی به خارج از ایران انجامید. این در حالی است که اساسا ایران در جنگ دخالت نداشت.

وی ادامه داد: مطالعه دقیق این وقایع، با جستجو و بررسی اسناد آرشیوی بر جای مانده از آن واقعه می‌تواند آگاهی‌های دقیق‌تری از آنچه بر مردم ایران گذشته است را نشان دهد. روزنامه های چاپ شده در ایران نیز گزارش هایی تکان دهنده از آن روزگار به تصویر کشیده است. هزاران برگه سند منتشر نشده آرشیوی در مراکز اسنادی ایران، اعم از سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه وجود دارد که بیانگر فجایعی است که در آن دوره بر مردم ایران رفته است.

در ادامه وبینار «تجربه قحطی بزرگ ایرلند» نیتن منیون، معاون و مدیر ارتباطات موزه مهاجرت ایرلند، و کاترین هیلی، پژوهشگر تاریخ در وزارت امورخارجه جمهوری ایرلند و محقق موزه مهاجرت ایرلند، به اهمیت قحطی بزرگ ایرلند در نیمه نخست قرن نوزدهم و پیامدهای سیاسی و اجتماعی آن اشاره کردند. این واقعه تاریخی در همچنان حافظه ملی ایرلندی‌ها باقی مانده و از همین رو برای بزرگداشت آن و جانباختگان دوران قحطی، یادبودها، گنجینه‌ها و نمادهای متعددی در جمهوری ایرلند ساخته شد. موزه مهاجرت ایرلند نیز با هدف حفظ میراث مهاجرت ایرلندی‌ها به سرزمین‌های بیگانه در سال 2016 میلادی در شهر دوبلین افتتاح شد. کاترین هیلی تصریح نمود که با توجه به آنچه در جلسه امروز از قحطی ایران ارائه شد به شباهت‌های موجود بین پدیده قحطی ایران و ایران پی بردم. ایرلند در دوره قحطی بزرگ در وضعیت استعماری به سر می‌برد، با کمبود غلات و گندم مواجه بود و از این رو با تلفات انسانی بسیاری مواجه شد و به سبب آن یک میلیون نفر از ایرلند مهاجرت کردند.

در بخش پایانی وبینار«تجربه قحطی بزرگ ایرلند»، کاظم شریف‌کاظمی، سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین، ظرفیت‌های همکاری نهادهای پژوهشی، آرشیوی و موزه‌ای دو طرف را به منظور استفاده از تجربیات هر یک در اجرای فعالیت‌های علمی و مطالعات اسنادی ارزیابی و جمع‌بندی کرد.

در این نشست علیرضا مختارپوررئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به شکل مجازی ، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان و برخی از مدیران و اعضای پژوهشکده اسناد سازمان به شکل حضوری شرکت داشتند.