100 هزار کتاب برای ارسال به مناطق روستایی تفکیک شد/ پویش اهدای کتاب در ایستگاه آخر


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۱۶:۱۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۱۶:۱۱:۵۸
100 هزار کتاب برای ارسال به مناطق روستایی تفکیک شد/ پویش اهدای کتاب در ایستگاه آخر
مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تفکیک تعداد100هزار کتاب توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و ارسال آنها به کتابخانه های مناطق روستایی خبر داد و گفت: طرح ملی تجمیع کتب مازاد و ارسال به کتابخانه‌های مناطق روستایی و محروم کشور تحت عنوان «پویش اهدای کتاب به مناطق روستایی کشور» به پایان رسید.

 به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، طرح «پویش اهدای کتاب به مناطق روستایی کشور» با شعار «با کتاب میشه ...» سال گذشته به مناسبت هفته کتاب، توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همکاری معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و تعدادی از سازمان های دولتی و انجمن های مردم نهاد و گروه‌های جهادی مرتبط برنامه ریزی شد.

رضا شهرابی مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این پویش گفت: این طرح با توجه به اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم کشور انجام شد. به این ترتیب در اولین گام، فراخوانی منتشر شد و اطلاع رسانی ها از طریق صدا و سیما، محیط شهری و فضای مجازی دیگر سازمانها به صورت گسترده انجام شد.

وی افزود: برهمین اساس مقرر شد، همشهریان تهرانی کتاب های مازاد خود را که به نوعی قابلیت اهدا دارد و برای مطالعه در مناطق روستایی مفید است به مراکزی که معرفی شده بودند ارسال کنند و  150 مرکز برای دریافت کتاب ها در شهر تهران معرفی شدند. برخی از کتابخانه های عمومی، چند نقطه از ایستگاه های مترو و نیز تعدادی از کتابخانه های شهرداری تهران جز مراکز معرفی شده بودند.

شهرابی با اشاره به این مطلب که در «پویش اهدای کتاب به مناطق روستایی کشور» در مجموع حدود 100هزار جلد کتاب گردآوری شد، بیان کرد: همه این کتاب ها برای تفکیک به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتقل شدند و تفکیک این منابع از زمستان سال 1398 آغاز شد.

مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: به دنبال تفکیک کتاب ها، حدود 30هزار نسخه به کتابخانه های مناطق روستایی ارسال می شود و بقیه منابع نیز در سایر مراکز دیگر که اعلام نیاز می کنند؛ ارسال می شود. همچنین قرار است تعداد باقی مانده کتاب ها با همکاری تعدادی از انجمن های مردم نهاد بین سایر مراکز توزیع شوند.

شهرابی درباره چگونگی ارسال کتاب های تفکیک شده به روستاها گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و به منظور حفظ ایمنی و سلامت، ارسال کتاب ها و منابع در اسفندماه متوقف شد اما با گذشت زمان و اطمینان از اینکه این کتاب ها برای مدت زمان طولانی استفاده نشده بودند، احتمال آلوده بودن آنها به ویروس کرونا به صفر رسیده بود که به این ترتیب فرآیند انتقال آنها به کتابخانه های مناطق روستایی آغاز شد.

مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره چگونگی نیازسنجی کتابخانه های روستایی افزود: دفتر مطالعات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتابخانه های روستایی کل کشور را تحت پوشش خود قرار داده و برای هریک از کتابخانه های روستایی پرونده ای را تشکیل داده است؛ این پرونده ها شامل سوابق، تعداد منابع، عنوان منابع و نیز کتابهای مورد نیاز کتابخانه ها می شود. بر اساس اطلاعات موجود در این پرونده ها و نیازسنجی این کتابخانه ها و پیرو هماهنگی با دفتر مطالعات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز و منابع مورد نیاز شناسایی شد.

شهرابی در پاسخ به این سوال که سهم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در فرآیند تفکیک کتاب ها چه میزان است؟ افزود: مجموعه ای از کتاب های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که حدود 9هزار نسخه کتاب را شامل می شد برای ارسال به مناطق روستایی تفکیک شد. همچنین دبیری پویش جمع آوری کتاب برای کتابخانه های مناطق روستایی توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شد و  فاز دوم این طرح که مربوط به تفکیک 100 هزار نسخه کتاب می شود به طور کامل توسط این سازمان انجام شد.

پایان خبر/