امکان ارسال پایان نامه های دانشجویی در وب سایت کتابخانه ملی ایران فراهم است


تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۳ - ۱۱:۲۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۱۱/۳ - ۱۱:۴۰:۵۹
امکان ارسال پایان نامه های دانشجویی در وب سایت کتابخانه ملی ایران فراهم است
رییس گروه توسعه خدمات کاربران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از امکان ارسال پایان نامه های دانشجویی به صورت الکترونیکی و خودکار توسط کاربران در وب سایت این کتابخانه خبر داد و گفت: از آذر سال 1399 تا پایان دی 1400 تعداد 3 هزار و 891 پایان نامه در این وب سایت به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علیرضا اکبری رییس گروه توسعه خدمات کاربران این سازمان با اشاره به امکان ارسال پایان نامه های دانشجویی به صورت الکترونیکی گفت: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، به منظور تسهیل در خدمت رسانی به کاربران در شرایط مناسب و با در نظر گرفتن رعایت پروتکل های بهداشتی، موضوع ارسال پایان نامه به صورت الکترونیکی و خودکار مطرح و مراحل آن مجددا بازنگری و تکمیل شد.
وی ادامه داد: بر همین اساس از آذر 1399 تا پایان دی 1400، تعداد 3 هزار و 891  پایان نامه در این وب سایت به ثبت رسیده است و اکنون همه کاربران و فارغ‌التحصیلان دانشگاه های سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به وب سایت کتابخانه ملی ایران، اطلاعات را ثبت و پایان نامه خود را ارسال کنند و در نهایت به صورت اتوماتیک نامه ای مبنی بر تاییدیه دریافت پایان نامه توسط کتابخانه ملی را دانلود کنند. 
اکبری در ادامه به تشریح مسئولیت های گروه توسعه خدمات کاربران کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: رسالت این گروه مدیریت فعالیت هایی است که به صورت مجازی و الکترونیک در ارتباط با کاربران غیرحضوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام می‌شود که از جمله می توان به مدیریت وب سایت‌ها و پشتیبانی آنها اشاره کرد. 
وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تلاش فراوانی شد تا مجموعه فعالیت‌های انجام شده به صورت الکترونیکی، به شکل بهتر و موثرتری معرفی شوند. به عنوان مثال وبسایت کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از وب سایت های سازمان به طور موثری در شبکه های اجتماعی و اخبار معرفی شد و نتیجه آن  رشد چند برابری بازدید و استفاده از متن کامل کتاب های کودکان و نوجوانان شد. برای نمونه در اسفند ماه 1398 تعداد بازدیدکنندگان این وب سایت به حدود 146 هزار نفر  و نزدیک به 1 میلیون و صدهزار بازدید رسید. در حالی که در ماه های پیش از شیوع ویروس کرونا متوسط بازدیدکننده 3500 نفر و متوسط بازدید 60 هزار بازدید بود. 
رییس گروه توسعه خدمات کاربران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد:  با توجه به اینکه به دلیل تداوم شرایط کرونایی امکان برگزاری کلاس های حضوری توسط اداره کل پژوهش و آموزش این سازمان میسر نبود، برای سهولت در امر ثبت نام و صدور گواهینامه های کاربران، وب سایت جدیدی ایجاد شد و مدیریت کلاس ها، ثبت‌نام، صدور گواهینامه و غیره به صورت ساده‌ای در حال انجام است.