مجموعه عکس های قدیمی بیماران دارالمجانین تهران به سازمان اسناد و کتابخانه ملی اهدا شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۲۳ - ۱۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۶/۲۳ - ۱۰:۹:۲۲
مجموعه عکس های قدیمی بیماران دارالمجانین تهران به سازمان اسناد و کتابخانه ملی اهدا شد
رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان از اهدای مجموعه تصاویر مربوط به دارالمجانین تهران متعلق به سال های 1315 تا 1325 شمسی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه تصاویر اهدایی شامل 104 قطعه عکس مربوط به دارالمجانین تهران و یک جلد کتاب با عنوان «نُه نبرد» به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.

سکینه خراج رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان در توضیح این خبر گفت: مجموعه عکس های اهدایی مربوط به محل نگهداری بیماران روانی در ساختمان دارالمجانین تهران است. این دارالمجانین در سال 1297شمسی در باغ اکبر آباد واقع در خیابان سینا کنونی راه اندازی شد و تا سال 1338شمسی فعالیت داشته است که با انتقال بیماران به بیمارستان رازی این مرکز برای همیشه تعطیل شد.

وی ادامه داد: بنابر اظهارات مکتوب ارائه شده از طرف اهداگر مهدی نصر اصفهانی به اداره اسناد خریداری، اهدایی و امانی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد، تاریخ دقیق عکس‌ها مشخص نیست ولی بر اساس گفته های این اهداگر، عکس ها از جانب همسر عکاس احمد بهارمست به سازمان اهدا شده است و این عکس‌ها مربوط به دوره زمانی 1315 تا 1325شمسی است.

خراج اظهار داشت: احمد بهارمست عکاس این عکس ها بوده است. او از افسران عالی رتبه ارتش در دوران پهلوی بوده که تا درجه سرتیپی ارتقا یافت و در دهه 30 خورشیدی بازنشسته شد و پس از بازنشستگی به امر وکالت پرداخت.

وی ادامه داد: سوژه‌های مورد علاقه بهارمست در بیشتر عکس‌هایی که گرفته است، بیماران و شرایط نامناسب آنان، کودکان کار، شرایط نامناسب کار و وضعیت فلاکت بار زندگی انسان بوده است. در زیر هر عکس نیز جملاتی نوشته شده که حکایت از احساسات درونی عکاس دارد. بهار مست به ادبیات به خصوص شاهنامه فردوسی نیز علاقه زیادی داشته و به گردآوری نسخ خطی پرداخته است. کتاب« نُه نبرد» وی نیز نمونه ای از پژوهش او درباره شاهنامه فردوسی است.

‍پایان خبر//