پیشنهاد مطالعه آثاری در حوزه میراث فرهنگی در پویش «کتابخوانی ملی»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۴:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۴:۵۷:۱۹
پیشنهاد مطالعه آثاری در حوزه میراث فرهنگی در پویش «کتابخوانی ملی»
آرش نورآقایی روزنامه نگار و مدیر مسئول فصل‌نامه ميراث و گردشگری گیلگمش در پویش «کتابخوانی ملی» پیشنهاد مطالعه 2 کتاب با عنوان «100 میراث ایران» و «اهل کاشانم» را در حوزه میراث و گردشگری داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آرش نورآقایی روزنامه‌نگار و مدیر مسئول فصلنامه ميراث و گردشگری گیلگمش در پویش «کتابخوانی ملی» که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درحال انجام است؛ گفت: نخستین کتابی که معرفی می کنم «100 میراث ایران» از مجموعه کتاب‌های «ایران 1001» است. در این کتاب به موضوعات مختلف میراث پرداخته شده است.
نورآقایی توضیح داد: کتاب «100 میراث ایران» نه تنها به میراث فرهنگی که به میراث طبیعی، میراث ملموس و ناملموس نیز اشاره می کند. در این کتاب توضیح درباره یک گیاه با عنوان «گون» تا «حشره خوار کوتوله»، «سرو ابرکوه»، تخت جمشید و چغازنبیل ذکر شده است. بنابراین در این کتاب فقط به بناها و آثار تاریخی به عنوان میراث پرداخته نشده و به مجموع میراث گیاهی، جانوری و آداب و رسوم کشور پرداخته شده است. 
وی ادامه داد: کتاب دوم «اهل کاشانم» نام دارد. این کتاب در قالب یک ‍پروژه تعریف شده که عنوان جامع آن «اهل ایرانم» نام دارد. 
این مدرس دوره‌های راهنمایان گردشگری اظهار داشت: کتاب «اهل کاشانم» به صورت نوین و مدرن، یک کتاب راهنمای گردشگری فرهنگی است. این کتاب به انواع گردشگری ادبی، گردشگری خوراک و حتی گردشگری فیلم پرداخته است و عکس‌های خوبی در این کتاب به تصویر کشیده شده و از کاغذ و چاپ خوبی برخوردار است. و اینگونه نیست که فقط کسانی که اهل کاشان هستند این کتاب را مطالعه کنند. بلکه هر کسی که به فرهنگ ایران علاقه‌مند است، می‌تواند این کتاب را مطالعه کند.
وی ادامه داد: در این کتاب مطالبی از جمله بازار کاشان، باغ فین و تپه سیلک آورده شده و در بخش هنر نیز به مصداق‌هایی از هنرایرانی اشاره شده است.
پایان مطلب//