کتابخانه ملی در ثبت تاریخ شفاهی نیروی انتظامی همکاری می کند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۴/۲۵ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۳۰:۳۲
کتابخانه ملی در ثبت تاریخ شفاهی نیروی انتظامی همکاری می کند
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي امروز دوشنبه26 تيرماه در ديدار حجت الاسلام ابوتراب بهرامي رئيس سازمان عقيدتي سياسي نيروي انتظامي و جمعي از مسئولان اين سازمان تاريخ شفاهي نيروي انتظامي را بخش مهمي از تاريخ انقلاب دانست و گفت: سازمان آمادگي دارد با تربيت نيروهاي متخصص و برگزاري كارگاه هاي تاريخ شفاهي، به ثبت و ضبط ناگفته هاي سرداران و نيروهاي انتظامي كمك كند.
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي امروز دوشنبه26 تيرماه در ديدار حجت الاسلام ابوتراب بهرامي رئيس سازمان عقيدتي – سياسي نيروي انتظامي و جمعي از مسئولان اين سازمان تاريخ شفاهي نيروي انتظامي را بخش مهمي از تاريخ انقلاب دانست و گفت: سازمان آمادگي دارد با تربيت نيروهاي متخصص و برگزاري كارگاه هاي تاريخ شفاهي، به ثبت و ضبط ناگفته هاي سرداران و نيروهاي انتظامي كمك كند.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. دكتر صلاحي در اين ديدار ضمن خوش آمدگويي به خدمتگزاران اين نهاد فرهنگي كشور گفت: آنچه در اين سازمان موجود است، در خدمت نهادهاي فرهنگي و انقلابي است تا در انجام ماموريت انقلابي و ديني خود موفق باشند.
وي با اشاره به ساختار سازمان، فعاليت ها و عملكرد سازمان گفت: سازمان شناسنامه علمي و فرهنگي گذشته و حال كشور است و ميراث فرهنگي و علمي كشور در اين جا ثبت و ضبط مي شود.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي به وظايف حاكميتي و منحصر به فرد كتابخانه ملي نيز پرداخت و افزود: ارائه فهرست نويسي پيش از انتشار(فيپا)، شماره استاندارد پيايندها(شاپا) و شماره استاندارد كتابخانه ها(شابكا)، انجام مراحل واسپاري منابع منتشر شده در داخل و خارج از كشور تنها در كتابخانه ملي صورت مي گيرد و بر اساس تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي از اين پس كليه طرح هاي پژوهشي دستگاه هاي اجرايي و پايان نامه هاي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه آزاد اسلامي در كتابخانه ملي ثبت و نگهداري مي شود.
وي با اشاره به حضور سازمان در نهادهاي بين المللي آرشيوي و كتابداري گفت: امسال در نشست فدراسيون بين المللي انجمن ها و مؤسسات كتابداري (ايفلا) در فنلاند و شوراي جهاني آرشيو(ايكا) در استراليا حضوري فعال خواهيم داشت.
دكتر صلاحي به تصويب قانوني در شوراي عالي فرهنگي در خصوص ارائه تصوير كليه نسخ خطي موجود در ايران به سازمان اسناد و كتابخانه ملي اشاره كرد و ادامه داد: يونسكو به تازگي رياست مركز نسخ خطي منطقه را به ايران واگذار كرده تا ميراث علمي ايرانيان بعد از اسلام كه به زبان هاي عربي و فارسي در كشورهاي منطقه موجود است، ساماندهي شود.
وي به مسئوليت كتابخانه ملي در ايجاد نمايشگاه دائمي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني نيز اشاره كرد و ادامه داد: سال گذشته اولين نمايشگاه سند افتخار كه اسنادي از نيروي انتظامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، وزارت اطلاعات، جهاد سازندگي و جهاد كشاورزي در دوران انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد كه بازخورد بسيار مناسبي داشت.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي از برگزاري نمايشگاه بيداري اسلامي در كتابخانه ملي در آينده¬اي نزديك سخن گفت و افزود: در اين نمايشگاه، اسنادي از آغاز بيداري اسلامي با فعاليت هاي آيت الله شيخ فضل الله نوري و كاشاني تا عصر حاضر به نمايش درخواهد آمد.
دكتر صلاحي در پايان گفت: سازمان آمادگي دارد در زمينه تجهيز كتابخانه هاي نيروي انتظامي، تربيت نيروي انساني متخصص در امر كتابداري و اطلاع رساني و برگزاري همايش هاي مشترك با سازمان عقيدتي – سياسي نيروي انتظامي همكاري كند.
حجت الاسلام بهرامي رئيس سازمان عقيدتي- سياسي نيروي انتظامي نيز در سخناني با تبريك حلول ماه مبارك رمضان گفت: اين سازمان از بدعت هاي حسنه حضرت امام خميني(ره) است و دستور ايشان در روزهاي اول انقلاب، منجر به تشكيل اين نهاد انقلابي و فرهنگي با هدف ارتقاي معنوي و بصيرت افزايي در نيروي انتظامي شد.
وي با تشريح ماموريتهاي سازمان متبوع خود گفت: از جمله وظايف مهم اين سازمان، توسعه و ترويج كتاب، كتابخواني و كتابخانه ها ست و با ايجاد 3562 كتابخانه در سطح نيروي انتظامي و پاسگاه هاي محلي به اين امر مشغول است.
رئيس سازمان عقيدتي- سياسي ناجا، نيروي انتظامي را يك نيروي اجتماعي دانست و افزود: تلاش كرده ايم، با ترويج فرهنگ كتابخواني در سطح خانواده نيروي انتظامي به انجام درست ماموريت ها و ايجاد اعتماد و امنيت در جامعه كمك كنيم.
وي به تدارك مناسب برنامه هاي فرهنگي در نيروي انتظامي و توسعه كتابخانه ها در برنامه 5 ساله پنجم اشاره كرد و ادامه داد: نيروي انتظامي با عنوان پيشاني نظام سعي در ترويج معنويت و تربيت كاركنان به منظور خدمات شايسته و فضايي امن براي مردم دارد.
حجت الاسلام بهرامي از همكاري با سازمان اسناد و كتابخانه ملي به عنوان يكي از سرمايه هاي بزرگ نظام براي تقويت و گسترش ارتباطات استقبال كرد.
گفتني است در اين ديدار جمعي از مديران و مسئولان ارشد سازمان عقيدتي – سياسي نيروي انتظامي نيز حضور داشتند و از بخش هاي مختلف كتابخانه ملي بازديد كردند.