درباره

اهدا عبارت است از دریافت یا ارسال بلا عوض آثار.

یكی دیگر از راه های تامین منابع، گرد آوری‌ از طریق‌ مبادله‌ و اهدا است‌. تا كنون مجموعه های‌ ارزشمندی توسط این بخش به مجموعه کتابخانه افزوده شده است.

از مهمترین فعالیت های بخش مبادلات ارتباط با كتابخانه های ملی و مراكز ایرانشناسی و اسلام شناسی سراسر جهان است. منابع ایران و اسلام، اسناد تاریخی، فرهنگ نامه ها و هرگونه اطلاعاتی در رابطه با شهرها و فرهنگ و تمدن ایران، همچنین اماکن مقدس و مذهبی ایران اسلامی، منابع غیر كتابی مانند مجموعه هایی از آثار خطاطان و نقاشان برجسته ایرانی، پوسترهایی از مناظر طبیعی و تاریخی ایران بسیار مورد توجه مراكز خارجی قرار دارد.

در این خصوص، همه ساله فهرستی از منابع جهت مبادله برای بیش از 350 مركز در سراسر دنیا ارسال می شود. از جمله مراكز بسیار مهم مورد ارتباط می توان به كتابخانه كنگره آمریكا، كتابخانه بریتانیا، كتابخانه ملی فرانسه، و ... اشاره كرد.

خدمات گروه

-  دریافت منابع اهدایی از اشخاص حقیقی و حقوقی (شامل کتاب، نشریه و منابع غیرکتابی). برای اهدای منابع به کتابخانه ملی،‌ اهداکنندگان می ­بایست با شماره تلفن­ های ذکر شده در بالا تماس برقرار کنند. برای منابع اهدایی بیشتر از ۲۰۰ نسخه وسیله نقلیه در اختیار شخص یا سازمان اهداکننده قرار می­ گیرد.  

- دریافت منابع وجینی از مراکز و سازمان­ها طبق بخشنامه مصوب شماره ۴۸۴۸۹ مورخ ۱۳۸۲/۰۳/۱۰. منابع وجینی با هماهنگی قبلی و نامه­ نگاری توسط سازمان­ها ارسال می­شود.

- اهدای منابع به سازمان­ ها و مراکز دولتی مانند: مدارس، مراکز مذهبی، مراکز دانشگاهی، مراکز عمومی و کتابخانه ­ها، بر اساس موجودی مخزن اهدایی، الویت تاریخ درخواست و مناطق محروم.

درخواست ­کنندگان منابع اهدایی موظفند نامه­ های درخواست خود را (بصورت رسمی همراه با سربرگ و مهر، آدرس و شماره تماس) به گروه مبادله و اهدا ارسال کنند تا در نوبت اهدای منابع قرار گیرند.

- مبادله با مراکز و سازمان­ ها و کتابخانه­ های داخل کشور.

- اهدا و مبادله با کتابخانه­ های خارج از کشور.

 

شماره تماس مستقیم گروه مبادله و اهدا                               

۸۱۶۲۳۲۴۰-۸۱۶۲۳۱۵۴                       

 آدرس ایمیل گروه مبادله و اهدا    

www.exchange@nlai.ir  

شماره فکس :

 ۸۸۶۴۴۰۹۹-۸۸۶۴۴۱۳۵ 

 

ساعت کار : روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۵:۳۰ (بجز روزهای تعطیل رسمی)                   

دریافت از طریق اهدا

الف: اهدا کتتدگان می بایست نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام نمایند در صورت عدم تکمیل فرم های مذکور به هر دلیل سازمان هیج مسئولیتی در قبال اهدا كنندگان آثار ندارد.

ب: سازمان حق هرگونه بهره برداری از آثار اهدایی را دارد. در صورت ارایه پیشنهاد خاص از سوی اهدا کننده یا مشروط نمودن اهدا چگونگی اقدام بر اساس دستور معاون كتابخانه ملی می باشد.

ج: آثار دریافتی، توسط کارشناس ذیربط اداره کل از نظر وضعیت فیزیکی آثار و نیاز مخازن کتابخانه ملی یا مدیریت های استانی، بر اساس موضوعات ایران شناسی، اسلام شناسی، منطقه شناسی و مرجع یا قابل ارسال بودن آن ها برای مراکز داخل و خارج کشور بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

د: آثار وجینی سازمان ها و موسسه های دولتی براساس بخشنامه 48489 مورخ 3/10/ ٰ1382 دریافت می گردد.

ارسال از طریق اهدا

اداره کل، آثار دریافتی مازاد بر نیاز سازمان را به درخواست کنندگان براساس اولویت های زیر اهدا می نماید:

  1. كتابخانه های ملی سایر كشورها و مراكز ایرانشناسی و اسلام شناسی خارج از كشور
  2. كتابخانه عمومی و واحدهای سازمانی اسناد و كتابخانه ملی حسب درخواست
  3. كتابخانه های مناطق محروم و كمتر توسعه یافته
  4. موسسات و مراكز دولتی، عمومی و واحدهای نظامی و انتظامی
  5. موسسات خیریه و عام المنفعه
  6. موسسات و مراكز آموزشی و پژوهشی 

شرايط و نحوه ارسال

1. درخواست كنندگان می بایست درخواست كتبی خود را برای دریافت منابع به سازمان ارسال نموده و اداره كل موظف به بررسی، اولویت بندی و فراخوان می باشد. درخواست ها صرفا برای یك دوره فراخوان معتبر می باشند.

2. به هر یك از مراكز درخواست كننده در طول یكسال صرفا یكبار منابع اهدا خواهد شد مگر اینكه موجودی مخازن اداره كل در حدی باشد كه مجددا بتوان به درخواست های تكراری پاسخ داد.

 3. كلیه هزینه های بسته بندی و ارسال آثار داخل كشور بر عهده درخواست كننده می باشد و در خصوص هزینه های ارسال آثار به خارج از كشور اعتبار سالیانه برای این امر  توسط معاونت پشتیبانی، امور حقوقی و استان ها پیش بینی و به اداره كل اختصاص داده می شود.

مجموعه های اهدایی

یكی‌ از راه های‌ تكمیل‌ مجموعه‌ گردآوری‌ از طریق‌ مبادله‌ و اهدا است‌. تا كنون‌ مجموعه های‌ ارزشمندی‌ مانند مجموعه‌ آیت الله‌ شوشتری‌ و مجموعه‌ مرحوم‌ دكتر شادمان‌ و احمد آرام‌ به‌ این‌ كتابخانه‌ اهدا شده‌ است‌. واحد مبادله‌ و اهدا با بیش‌ از دو هزار مركز در داخل‌ و خارج‌ از كشور ارتباط‌ دارد و سالانه‌ صدها هزار منبع‌ اطلاعاتی‌ را به‌ این‌ مراكز ارسال‌ می دارد.

نمایش مجموعه های اهدایی 

برای كسب اطلاعات بیشتر با پست الكترونیكی exchange@nlai.ir تماس حاصل نمائید.

اسامی افرادی که  مجموعه کتابخانه شخصی شان را به سازمان اهدا نموده اند:

احیاء، هوشنگ

آرام، احمد

بهروزی، ابوالقاسم

شوشتری، شیخ جعفر

کشتکار، مسعود

نحوی، شیخ عبدالکریم

پاکدل، رحمت الله

جلالی خراسانی، امیرعباس

حسن زاده برزگر، اردشیر

خازنی، نصرت اله

روشن ضمیر، مهدی

سامنی، اسماعیل

سراج انصاری، مهدی

صقری، عزّت

فرمانفرمائیان، صبار

مستوفی فرد، خلیل

مکی نژاد، مجتبی

نجم الدوله، عبدالغفاربن علی محمد

همائی، جلال الدین

یزدجردی، غلامرضا

ملک الکلامی، فریده

 

تماس با ما

دفتراداره کل:
81622943 ــــ 88644063 
ايميل :  acqpreslibrary.Dept@nlai.ir    
 
واسپاری:
81623030
ايميل :  deposit@nlai.ir
 
سفارشات:
3151 8162 
ايميل:  acquisition@nlai.ir
 
مبادلات:
3154 8162 - 81623240
ايميل: exchange@nlai.ir