تقدیر معاون اول رییس جمهور از عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۱۰:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۱۱:۵۷:۱۱
تقدیر معاون اول رییس جمهور از عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی
اسحاق جهانگیری ضمن تقدیر از عملکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با اشاره به اهمیت وظایف و جایگاه مهم سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور، مسئولیت های این سازمان را پراهمیت توصیف و بر ضرورت صیانت از اسناد کشور تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، جلسه هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه نگهداری و صیانت از اسناد کشور مهم و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید علاوه بر دقت و نظارت جدی برای صیانت و مراقبت از اسناد کشور، با صدور دستورالعمل ها، نکات لازم را به سایر دستگاه ها برای توجه ویژه به این امر مهم متذکر شود.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش وپرورش و علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور داشتند، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گزارشی از عملکرد و مأموریت های این سازمان ارائه کرد و به تشریح دستاوردها و برنامه های در دست اجرا پرداخت.
اشرف بروجردی در این گزارش با اشاره به اینکه در حال حاضر 9 و نیم میلیون منبع کتاب نسخه ای، 2 و نیم میلیون منبع دیجیتال و 150 میلیون برگ سند آرشیوی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی وجود دارد، به تشریح برخی نواقص تاریخی سازمان پرداخت و گفت: در حال حاضر تنها 65 درصد کتب 26 سال اخیر فراهم آوری شده، 5 میلیون شمار نشریه بدون فهرست موضوعی در مخازن سازمان وجود دارد و 230 میلیون برگ سند بدون فهرست در مخازن محبوس و تنها 11 درصد منابع دیجیتال شده است.
وی همچنین گزارشی از نوآوری ها و تغییر رویکرد سازمان در بخش های مختلف ارائه کرد و گفت: ارتقا سطح تعامل با مخاطبان، افزایش توجه به فناوری های نوین، افزایش میزان دسترسی پذیری به منابع دانشی اطلاعاتی و کاهش وابستگی بودجه دولتی و ظرفیت سازی برای تنوع بخشی به منابع درآمدی از جمله اهداف سازمان در تغییر رویکردها خواهد بود.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه از اجرای طرح دسترسی پذیری حافظه ملی ایران در خانه هر ایرانی به عنوان چشم انداز برنامه های سازمان یاد کرد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی همواره به دنبال توسعه و بهبود خدمات آرشیوی بوده است به گونه ای که مدت زمان خدمت رسانی اسنادی به پژوهشگران در سال 96 حدود 60 روز، در سال 97 حدود 8 روز و در سال 98 این مدت زمان به یک روز کاهش یافته است.
وی فهرست نویسی اسناد پیش‌آرشیوی را از جمله برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برشمرد و با یادآوری اینکه موجودی آرشیوی در طول پنج دهه 120 میلیون برگ سند آرشیوی فهرست نویسی شده و قابل ارائه به پژوهشگر و ۲۳۰ میلیون برگ سند پیش آرشیوی فهرست نویسی نشده غیر قابل ارائه به پژوهشگر است، خاطرنشان کرد: با پیگیری های سازمان تا 6 ماه آینده این موجودی ارتقاء یافته و اسناد قابل جستجو از 120 میلیون برگ به 35۰ میلیون برگ خواهد رسید.
اشرف بروجردی همچنین راه اندازی آرشیو ملی هنر ایران، راه اندازی حمدایران (حافظه ملی دیجیتال ایران) و طرح جامع اسناد الکترونیکی ملی(جام)، بکارگیری فناوری های حوزه کتابخانه و آرشیو، چابک سازی و ارتقاء بهره وری را از دیگر برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی عنوان کرد و گفت: سازمان همچنین برنامه های دیگری را پیگیری و دنبال می کند که توسعه و بازطراحی فضای کالبدی سازمان و تنوع بخشی به منابع درآمدی با کمک خیرین و بخش خصوصی از جمله این برنامه هاست.
در ادامه این جلسه برخی درخواست ها و پیشنهادات سازمان اسناد و کتابخانه ملی که در کمیسیون دائمی مطرح شده بود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و برخی از این پیشنهادات به تصویب رسید.
آیین نامه کارفرمایی، اعطای مجوز انجام مراحل قانونی اخذ مالکیت دو طبقه از پروژه میدان فرهنگ در صورت موافقت سازمان برنامه و بودجه، اعطای مجوز انجام مراحل قانونی اخذ زمین جهت تأسیس و راه اندازی آرشیو ملی هنر ایران در مرکز استان فارس، اعطای مجوز انجام مراحل قانونی اخذ و احداث بایگانی راکد ملی ایران، اعطای مجوز انجام مراحل قانونی موضوع طرح تحول مدیریت های منطقه ای توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی در صورت تأیید سازمان امور اداری و استخدامی، تایید اسناد مالی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سال 1397 و انتخاب حسابرس برای رسیدگی به اسناد مالی سال 1398، اصلاحیه بودجه تفصیلی و اعطای مجوز هزینه بودجه اهدایی جاری منوط به موافقت سازمان برنامه و بودجه از جمله موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که پس از بحث و بررسی مورد موافقت اعضای هیات امنا قرار گرفت.

پایان خبر/