بروجردی در دیدار با اعضای هیأت مدیره انجمن کتابداری

انجمن کتابداری ایران می‌تواند در رصد وضعیت کتابخانه‌ها نقش مهمی ایفا کند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۳:۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۵:۳۴:۴۰
انجمن کتابداری ایران می‌تواند در رصد وضعیت کتابخانه‌ها نقش مهمی ایفا کند
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به وجه بین المللی انجمن کتابداری ایران اشاره کرد و گفت: این انجمن می تواند در رصد وضعیت کتابخانه ها نقش مهمی ایفا کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اعضای هیأت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران اعم از فریبرز خسروی – رییس و محمد زره ساز- دبیر انجمن، با اشرف بروجردی – رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفت و گو کردند.

بروجردی با تاکید بر ضرورت هم افزایی در ظهور و بروز دیدگاه های جدید، تاکید کرد: هیچ سازمان دولتی بدون کمک جوامع غیردولتی نمی تواند موفق باشد.

وی بیان داشت: رویکرد ما در زمان تدوین قانون انجمن‌ها، ماده 182 قانون برنامه سوم، بر این اساس بود تا انسجامی میان تشکل‌های هم‌عقیده شکل بگیرد و اینها با هم‌افزائی ایده‌های خود بتوانند ارائه طریق کنند و دیدگاه‌های جدید را نشان دهند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه ماهیت انجمن‌ها غیرانتفاعی،‌ غیردولتی و داوطلبانه است، افزود: انجمن کتابداری و اطلاع رسانی با دو رویکرد علمی و ساختاری- سازمانی تشکیل شده اند.

وی یادآور شد: کار و تشکیلات غیردولتی به عنوان چشم دولت عمل می کنند به این معنی که با فعالیت این بخش ها نقاط قوت دولت ها تقویت و نقاط ضعف آن ها برطرف می شود.

بروجردی به مسکوت ماندن تشکیل خانه تشکل های غیر دولتی اشاره کرد و بیان داشت: در دوره شکل‌گیری انجمن‌های علمی و غیرعلمی اعم از انجمن‌های مردم نهاد تلاش شد خانه تشکل‌های غیردولتی تشکیل شود اما این امر پیش از دولت یازدهم به فراموشی سپرده شد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: بر همین اساس دولت موظف شده بود در همه شوراهای کاربردی و کارکردی یک نفر به نمایندگی از خانه تشکل های غیردولتی را عضو کند و این فرد بدون حق رای می توانست در تمامی جلسات حضور و انتقال دهنده نظرات جمع مردم باشد.

وی به کارکرد انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران اشاره کرد و افزود: رسالت و مسئولیت این انجمن بسیار فراگیر است و در مقایسه با سایر انجمن‌ها در حوزه کتاب شناخته شده تر است و حرفی برای گفتن دارد.

بروجردی همچنین به وجه بین المللی این انجمن پرداخت و افزود: بر اساس شعار مطرح در عرصه بین الملل مبنی بر «جهانی فکر کن، ‌محلی عمل کن» این انجمن می تواند از این مهم بهره مند شود و کارایی فراوانی داشته باشد ضمن آنکه رصد وضعیت کتابخانه ها از دیگر کارکردهای مهم این انجمن می تواند باشد.

همچنین محمد زره ساز- عضو هیأت مدیره و دبیر علمی پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات ایران با انتقاد از انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از سوی برخی از رسانه های کشور گفت: برهمین اساس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی درصدد است بیانیه ای را در همین رابطه صادر کند.

وی با اشاره به فراهم سازی مقدمات لازم برای برگزاری ششمین دوره کنگره متخصصان علوم اطلاعات از همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در برگزاری هرچه بهتر پنجمین دوره از این کنگره قدردانی کرد.

زره ساز در ادامه ضمن ارائه گزارشی از پنجمین دوره کنگره متخصصان علوم اطلاعات، افزود: این کنگره در آبان ماه سال جاری با برپایی تعداد 20 پنل تخصصی و حضور 935 متخصص و مشارکت 200 متخصص به صورت مجازی برگزار شد.

به گفته وی، در پنجمین دوره از کنگره بیش از 50 پنل توسط شرکت های تخصصی ارائه و بیش از 350 مدیر برجسته کشور حضور یافتند.

عضو هیأت مدیره و دبیر علمی پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات ایران به رواداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در برابر انتقادات فنی و صحیح اشاره و تصریح کرد: در دوره جدید ریاست این سازمان امکان حضور و بهره مندی انجمن از امکانات کتابخانه ملی ایران برای پیشبرد امور و اهداف فراهم شد اما نکته حائز اهمیت این که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به رغم اینکه میزبان محسوب می شد از هرگونه دخالتی در امور خودداری کرد.

در ادامه محسن حاجی زین‌العابدینی- بازرس انجمن این دیدار را داری سه وجه دانست و گفت: نخستین وجه بابت تشکر از همه حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ریاست و همکاران سازمان از انجمن است و وجه دیگر حمایت انجمن از جوانگرایی صورت گرفته در انتخاب مدیران و فعالیت‌های خلاقانه برنامه‌ریزی شده در سازمان به ویژه در زمینه استارتاپ‌ها است.

وی با بیان اینکه وجه سوم این دیدار می‌تواند تبیین روابط کتابخانه ملی و انجمن باشد،افزود: نهادهای مدنی همچون انجمن‌ها در جوامع مدرن دارای جایگاه ویژه‌ و کارکردهای مختلفی هستند از جمله کارکرد رصدگری و ارزیابی و همچنین راهبری. در روابط گذشته انجمن و کتابخانه ملی تا حدودی این کارکردها مطرح بوده و می‌تواند در آینده جنبه رسمی‌تر و جدی‌تری به خود بگیرد و در قالب تفاهمنامه‌ای این موارد تعیین شود.

همچنین میترا صمیعی - عضو هیأت مدیره و مسئول کمیته آموزش انجمن ضمن اشاره به سوابق کاری خود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران از ریاست سازمان تقاضا کرد تا در قالب یک تفاهمنامه همکاری‌های آموزشی بین سازمان و انجمن برقرار و مدارک آموزشی با تأیید هر دو سازمان صادر شود.

وی در پایان از حمایت‌های ریاست سازمان از رویداد ویتا و همکاران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای حضور در کمیته‌های ایفلا تشکر و قدردانی کرد.

پایان خبر/