امضای تفاهم‌نامه همکاری بین کتابخانه ملی و سازمان شهرداری‌ها


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۱۲:۳۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۱۲:۵۰:۵۷
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین کتابخانه ملی و سازمان شهرداری‌ها
تفاهم نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این تفاهم طی بازدید مسئولان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از سازمان اسناد و کتابخانه ملی به امضای اشرف بروجردی- رییس سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران و مهدی جمالی نژاد- رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور رسید.

بر اساس این تفاهم نامه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متعهد می‌شود تمامی اسناد و مدارک انتقالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها را در محلی استاندارد، سازماندهی کند.

همکاری در ثبت تاریخ شفاهی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها،‌ همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت اسناد و مدارک که از سوی سازمان شهرداری برنامه ریزی می‌شود و همکاری در انجام پژوهش‌ها و مطالعات مرتبط با اسناد و مدارک از جمله مواد این تفاهم نامه است. ‌

انتقال تمامی اسناد و مدارک راکد مکتوب، دیداری، شنیداری و الکترونیکی سازمان شهرداری‌ها، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها به معاونت اسناد ملی بر اساس قانون اسناد ملی ایران، ‌همکاری در برگزاری نمایشگاه‌ها، ‌همایش‌ها و برنامه‌های آموزشی، علمی و پژوهشی مرتبط با موضوع تفاهم نامه با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دیگر موارد عنوان شده در این تفاهم نامه است.

همچنین در این دیدار مهدی جمالی نژاد - رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به ارزش و اهمیت اسناد شهرداری‌ها، گفت: بسیاری از شهرداری‌های بزرگ کشور همه اسناد 110 سال گذشته را جمع آوری کردند که احکام شهرداری‌ها در آن به وفور مشاهده می‌شود.

وی افزود: اسناد شهرداری‌ها را در مرحله نخست به شکل مستند درآوردیم و سپس به مرکز اسناد ارسال کردیم.

جمالی نژاد با بیان اینکه بسیاری از شهرداری‌های کشور محدودیت فضایی برای نگهداری و حفاظت از اسناد خود را دارند، تصریح کرد: نیاز است در این زمینه به‌خصوص در مورد اسناد شهرداری‌های قدیمی اقدامی جدی صورت ‍پذیرد تا اسناد آنها به این سازمان انتقال یابند، چون ممکن است نظیر اسناد شهرداری‌ها در جایی نباشد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به یکی از مواردی که موجب افزایش سطح اهمیت اسناد شهرداری می‌شود اشاره کرد و گفت: از آنجایی که شهرداری‌ها نهادهای محلی هستند برهمین اساس کوچکترین نکات محلی و منطقه ای هر استانی را بازگو می‌کنند.

پایان مطلب/

اخبار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را در پیام رسان های فضای مجازی به آدرس (inmmedia@)، اینستاگرام به آدرس (nlai_ir) و در پیام رسان ملی ایتا به آدرس (inmmedia@)  دنبال کنید.