بروجردی: تمام سخن آیت‌الله طالقانی رسیدن به حقیقت زندگی بود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۱:۱۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۳:۸:۴۲
بروجردی: تمام سخن آیت‌الله طالقانی رسیدن به حقیقت زندگی بود
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در همایش «طالقانی و زمانه ما» گفت: همه سخن آیت‌الله طالقانی بر پایه عبودیت و بندگی خدای یکتا برای رسیدن به حقیقت زندگی بود آنگاه که در گوشمان زمزمه می‌کرد تا آیات وحی را یاد بگیریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی صبح امروز (چهارشنبه 22آبان ماه) در همایش «طالقانی و زمانه ما»، گفت: خیر مقدم می گویم به عزیزانی که با نام مجاهد نستوه آیت الله طالقانی خو گرفته اند و او را أُسوه ای می‌دانند که تجلی‌گر دینداری راستین، خلق حسن، آموزگار ادب و متانت و عشق به انسان‌ها و مروج سیره و سلوک محمدی و علوی بود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: آمده‌ایم تا به یکدیگر متذکر شویم که حقیقت وجودی او جاودانه می‌ماند پدری که سایه پدری اش آنقدر گسترده بودکه هیچ مرزی برای این فراگیری نبود مگر ظلم ظالم و شرک مشرکی که خود معلول ظلم است «إنَّ الشرکَ لظلم عظیم».

وی تصریح کرد: در زیر این چتر وسیع آرامش بود که انسان‌ها آن را حس می‌کردند و با آن خو گرفته بودند و در آرامش است که اندیشه و تفکر فرصت و قدرت بروز و ظهور می‌یابد و از تضارب آراء و افکار اندیشه راستین بدست می‌آید که نوای او همواره درگوشمان است که می‌گفت: «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون أَحسنه» بشارت باد بندگانی را که همه سخنان را می‌شنوند و خود بهترین را انتخابگرند.

بروجردی در همین راستا ادامه داد: همه سخن او بر پایه عبودیت و بندگی خدای یکتا برای رسیدن به حقیقت زندگی بود آنگاه که در گوشمان زمزمه می‌کرد تا آیات وحی را یاد بگیریم که بگوییم: به جهان خرّم آز آنم که جهان خرّم از اوست عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: ما که تشنه حقیقت بودیم در ساعت برنامه با‌ قرآن در صحنه همه وجودمان گوش بود که کلام گرمش را برجان بنشانیم و یاد بگیریم که چگونه با دیگران زندگی را تجربه کنیم و رواداری و مدارا را با نام دین به دیگران آموزش دهیم و خود به آن عامل باشیم آنجا که در خطبه نماز جمعه اش گفت: الْيَمِينُ وَ الشِّمَالُ مَضَلَّةٌ وَ الطَّرِيقُ الْوُسْطَى هِيَ الْجَادَّةُ .

وی با اشاره به برگزاری همایش «طالقانی و زمانه ما» در کتابخانه ملی ایران، گفت: امروز اینجا، در سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گنجینه علم و دانش، یادش را، نامش را و آموزه‌هایش را تکریم می‌کنیم تا نسل آینده و حال بداند که ذخیره و اندوخته فرهنگی، علمی و دانشی این سرزمین حاصل کدام اندیشه است.

بروجردی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا با برگزاری چنین همایشی  به نسل آینده یادآور شویم که چه سرمایه های عظیمی ذخیره و پشتوانه آموزه هایمان است و ریشه مان در چه کشتزاری رشد یافته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: او که هم پدر بود برای مردمش و هم معلم مهربان و هم دلسوز و هم هدایتگر و راهنما برای هر آنکه به سخنش گوش فرا می‌داد و جانش صیقل می‌خورد. هم او که حاصل رفتار و گفتارهایش در وجود فرزند گرامی‌اش "اعظم" تجلّی یافت که چند صباحی است این گوهر ارزشمند را هم از دست داده‌ایم. روحش شاد و روانش در اعلی علیّین متنعّم باد.

وی خاطرنشان کرد: امروز به او می‌گوییم که ای معلم عزیز و ای فقیه زمان شناس و ای مرّوج علم و اخلاق و ای منادی وحدت و مروت و مدارا به خودمان و به یکدیگر متذکر می‌شویم که رسم شاگردی بجای می‌آوریم و پاسداشت آموزه‌هایت هستیم. تا ایران عزیزمان به وجود ارزشمند شما بر خود ببالد.

انتهای مطلب/