عزم کتابخانه ملی در پاسداری از میراث دیداری و شنیداری


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۱:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۱۱:۱۲:۱۸
عزم کتابخانه ملی در پاسداری از میراث دیداری و شنیداری
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: امروزه بسیاری از حامل‌های صوتی و تصویری در معرض از دست رفتن هستند و حفظ آنها نیاز به عزم ملی دارند که این از وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی صبح امروز (سه شنبه 14 آبان ماه) در آیین بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری که در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار شد، با اشاره به اهمیت روز دیداری و شنیداری که در تقویم سازمان ملل متحد روز 27 اکتبر اختصاص یافته است، اظهارداشت: جهان در قرن گذشته و دو دهه‌ی قرن حاضر، شاهد پیشرفت‌های بسیار زیادی در همه‌ی حوزه‌های علم و فرهنگ بوده و ثبت زندگی بشر با ابزارها و روش‌های در حال دگرگونی صورت می‌گرفته و می‌گیرد که کیفیت آن با امروز قابل مقایسه نیست.

وی افزود: از این نظر، مایه‌ی سعادتمندی است که امکان مستندسازی شئونِ فرهنگ و تمدن فراهم آمده است و سازمان اسناد و کتابخانه ملی یکی از مهمترین مخازن برخوردار از ذخایر دیداری و شنیداری است.

بروجردی با مهم برشمردن تبدیل این منابع و امکان بهره برداری از آنها در جهان امروز، ادامه داد: ابزارها و شیوه‌های مستندسازی در قرن گذشته و حاضر به تناسب پیشرفت‌های علمی در حال تغییر و دگرگونی هستند و حامل های مستند سازی امروزه نسبت به گذشته آسیب پذیر شده اند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: امروزه بسیاری از حامل‌های صوتی و تصویری در معرض از دست رفتن هستند و حفظ آنها نیاز به عزم ملی دارند و سازمان اسناد و کتابخانه ملی به علت استقرار دبیرخانه کمیته حافظه جهانی از جمله نهاد های مسئول  برای نظارت بر این منابع به منظور حفاظت از آسیب دیدگی است.

وی با تاکید بر حفظ میراث دیداری و شنیداری یکصدسال گذشته، گفت: اگر دسترسی به محتوای میراث دیداری و شنیداریِ یکصدسال گذشته ممکن و میسر نباشد، جامعه‌ی جهانی دچار خُسرانِ جبران‌ناپذیری خواهد شد و حافظه‌ی برهه‌ی مهمی از تاریخ بشر از دست خواهد رفت.

بروجردی انتخاب روز 27 اکتبر را حفظ و پاسداری از این بخش از میراث بشری دانست و گفت: پیام یونسکو برای روز جهانیِ میراث دیداری و شنیداری امسال «پیوند با گذشته از طریق صداها و تصاویر» است که این پیام بر اهمیت حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته تأکید دارد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این صداها و تصاویر را حامل بخش بسیار مهمی از حافظه بشری دانست و افزود: صداها و تصاویر، گنجینهٔ تجدیدناپذیری هستند که ایران از دوره قاجار به سبب ورود دستگاه‌های ضبط تصاویر و صداها دارای آرشیوهای غنی و منحصربه‌فردی است که این مجموعه ها در مراکز دولتی و عمومی و یا نزد مردم است که ‌باید اقدامات عاجل و دقیقی دربارهٔ نگهداری آنها صورت پذیرد.

بروجردی، ادامه داد: از جمله مراکزی که موظف به حفظ و حراست از این میراث ارزشمند هستند صدا و سیما، سازمان اسناد، مرکز اسناد وزارت میراث فرهنگی یا کاخ گلستان است و ما با اعلام حمایت همه جانبه از اقدامات مراکز دولتی و عمومی مصمم هستیم در هر مقیاسی آرشیوها و مجموعه‌های خصوصی و مردمی را یاری کنیم.

وی با بیان اهمیت مجموعه‌های خصوصی که دربردارنده‌ی تاریخ و حافظه‌ی محلی هستند، خاطر نشان کرد: این مجموعه‌های محلی، قطعاتی از حافظه‌‌ی ملّی هستند و بدون حفظ آنها، قادر به پاسداری از حافظه‌ی ملّی نخواهیم بود و ما امیدوارم با اتخاذ راهکارهای مناسب در حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته، بخش مهمی از میراث و حافظه‌ی گذشته را به نسل امروز و آیندگان منتقل کنیم.

انتهای مطلب/