بروجردی: استاد کابلی در آثار خود و هنر و دانش را به هم آمیخته است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۱۹:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۲۹ - ۱۹:۳۶:۴۴
بروجردی: استاد کابلی در آثار خود و هنر و دانش را به هم آمیخته است
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: استاد یدالله کابلی در آثار خوشنویسی خود، هنر و دانش را به هم آمیخته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی عصر امروز شنبه 29 تیرماه در آیین بزرگداشت استادِ خوشنویس یدالله کابلی که در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار داشت: استاد کابلی دانش و هنر را به هم آمیخته است و تصویرگر نگاشته‌هایی است که دانش را در ذهن مخاطبان ماندگار و پایدار می‌کند.

وی گفت: استاد کابلی از شخصیت‌های برجسته خوشنویسی هستند که حقیقتاً توانسته‌اند در طی ۵۰ سال با نگاشته‌های گرانسنگ خود، آثاری را بیافریند که امروزه به عنوان مستند تاریخی سرزمین ایران پیش روی ماست.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: باید تشکر ویژه‌ای را از آقای حجت‌الله ایوبی داشته باشم؛ شخصیت بزرگواری که همچون پروانه گرد شمع هنرمندان می‌گردد و زمینه‌ای فراهم کند که هنرمندان بتوانند خود و هنرشان به منصه ظهور بگذارند.

بروجردی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان شریک یونسکو به همه شما عزیزان خوش‌آمد می‌گوید. ما در این سازمان نگهبان و حافظ آن چیزهایی هستیم که برای عزیزان هنرمند و اهل علم و دانش جذابیت دارد.

وی ادامه داد:  سازمان اسناد و کتابخانه ملی تلاش می‌کند همه آنچه در گذشته ما بر کاغذ نقش بسته و یا امروز در فضای الکترونیک مدون می‌شود، حفظ و حراست کرده و برای آیندگان به ودیعه بگذارد. در اینجا ۴۰ هزار نسخه خطی داریم که مرور آنها نشان می‌دهد دانشمندان و هنرمندان بزرگی تلاش کردند تا آنها را خلق کنند.

بروجردی افزود: نمایشگاه‌های آثار استاد کابلی در اقصی نقاط عالم به نمایش در می‌آید و عده زیادی که حتی مفهوم کامل این کلمات فارسی را نمی‌دانند مایل هستند این آثار را در کنار خود داشته باشند که این امر ناشی از نگاه زیباشناسانه هنرمند است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: معتقدم آنچه در خوشنویسی نوشته می‌شود از جان و دل فرد است. اگر شما نگاشته‌ای را روبه‌روی خود داشته باشید به زوایای معنوی و روحی و خصلتی هنرمندان از دریچه آن شناخت پیدا می‌کنید. ما با آثار هنری می‌توانیم خصلت‌ها و ویژگی‌های هنرمند را بشناسیم.

بروجردی خاطرنشان کرد: این نشست یک برگ سبز کوچک است که تقدیم به استاد بزرگوار جناب کابلی می‌شود تا بدانند علاقه‌مندان ایشان بر خود فرض می‌دانند که حافظ همه آن چیزی باشند که ایشان با زحمت نگاشته و در خدمت ما قرار دهند. امیدواریم که ما بتوانیم این ذخیره ارجمند را حفظ و حرمت نهاده و برای آیندگان حفظ کنیم.